Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Šport
01. marec 2023

Slováci v KHL

Armádne dresy zvýšili tlak na Šatana a spol. Na rozhodnutie čakajú aj sponzori

V ruskej KHL hrá momentálne osem Slovákov. Zväz avizuje, že o ich prípadnej nominácii na majstrovstvá sveta rozhodne začiatkom apríla.

Armádne dresy zvýšili tlak na Šatana a spol. Na rozhodnutie čakajú aj sponzori

Šatňa Admiralu Vladivostok s armádnymi dresmi pred zápasom na deň obrancov vlasti. Foto: Facebook/Admiral Vladivostok

V polovici mája sa v Lotyšsku a Fínsku začínajú majstrovstvá sveta v hokeji. Už o pár týždňov bude musieť slovenská reprezentácia riešiť zásadný problém. A to či nominuje hráčov z ruskej KHL. 

Posledné udalosti dali odporcom ich účasti do rúk silné argumenty. Minulý týždeň sa v Rusku oslavoval deň obrancov vlasti. Zapojili sa doň aj hokejové kluby, ktoré rôznymi spôsobmi vyjadrili podporu ruskej armáde. Niektoré napísali odkazy na sociálnych sieťach, iné vykorčuľovali na ľad v dresoch vo vojenských farbách. 

V nich hral aj Admiral Vladivostok, v ktorom pôsobí slovenský útočník Michal Krištof. Bronzový medailista z Pekingu mal pritom ešte pred rokom na sebe oblečený dres v ukrajinských farbách, ktorým ako hráč Brna podporil Ukrajinu po začiatku invázie.

Okrem Vladivostoku vyjadrili podporu ruskej armáde aj ďalšie kluby so Slovákmi. Torpedo Nižnij Novgorod Adama Húsku či Spartak Moskva Patrika Rybára na sociálnych sieťach zverejnili gratulácie a priania úspechov armáde v jej plánoch.

KHL zakladal jeden z popredných predstaviteľov ropného gigantu Gazprom Alexander Medvedev. Na jej čele boli vždy ľudia s dobrými vzťahmi s Vladimirom Putinom. Viaceré tímy sú podporované štátnymi podnikmi alebo vlastnené oligarchami blízkymi prezidentovi. 

Liga sa zapojila do podpory ruskej armády aj propagandy počas invázie na Ukrajinu. Urobila tak už na začiatku vojny a pokračuje v tom aj po roku. 

Argumenty tých, ktorí chcú vidieť hráčov z KHL na svetovom šampionáte, dostali trhliny. Rovnako ako na začiatku invázie, aj teraz liga spojila šport a politiku. Spojili ich zelené dresy a podpora ruskej armády, ktorá už rok vedie vojnu v susednej krajine.    

Zväz rozhodne v apríli 

Slovenský zväz ľadového hokeja ani jeho šéf Miroslav Šatan sa od začiatku sezóny k téme jasne nevyjadrujú. Ešte v septembri vydal výkonný výbor stanovisko, v ktorom nezakázal hráčom z KHL reprezentovať. Odôvodnil to tým, že slovenskí hráči v Rusku neporušujú naše ani medzinárodné zákony. Zväz vtedy zdôraznil, že plánuje aj naďalej vyberať hráčov podľa formy a nie ligy. S rozhodnutím nesúhlasil člen výboru Michal Handzuš a na svoju funkciu rezignoval. 

Okolo situácie neskôr nastal chaos. Ukázalo sa, že výkonný výbor o veci nehlasoval. Rozhodnutie malo prísť neskôr. To sa doteraz nestalo. 

Na snímke zľava výkonný riaditeľ SZĽH Peter Kruľ, člen výkonného výboru Richard Pavlikovský, prezident SZĽH Miroslav Šatan a generálny sekretár SZĽH Miroslav Lažo. FOTO: TASR/Dano Veselský

Zväz zatiaľ nehovorí, či svoj postoj po posledných udalostiach prehodnotí. Definitíva by mala padnúť približne o mesiac. „Nomináciou na majstrovstvá sveta a potenciálnymi reprezentantmi sa budeme zaoberať začiatkom apríla, keď sa k jednotlivým nominovaným hráčom bližšie vyjadríme,“ uviedol pre Postoj mediálny manažér SZĽH Peter Jánošík.  

Na verdikt zväzu v súvislosti so šampionátom čakajú aj sponzori. Dlhoročný partner slovenského hokeja Škoda Auto Slovensko tvrdí, že celú záležitosť vníma veľmi citlivo. 

„Aktuálnu situáciu pozorne sledujeme, diskutujeme so SZĽH a vyjadríme sa k nej, len čo bude jasné oficiálne rozhodnutie SZĽH,“ hovorí pre Postoj PR manažérka Škody Zuzana Kubíková s tým, že automobilka po vypuknutí vojny ostro odsúdila napadnutie Ukrajiny a zastavila výrobu v Rusku. 

Inzercia

Hlavný partner Orange sa už po septembrovom stanovisku vyjadril, že chce so zväzom diskutovať, aby rozhodnutie o nezakázaní reprezentovať prehodnotil. 

Chýbať môžu Rybár a Húska 

V KHL hrá momentálne osem Slovákov, čo je spomedzi západných európskych krajín najvyšší počet. Sú medzi nimi brankári Húska, Hudáček a Rybár, útočníci Krištof, Liška, Jurčo a obrancovia Jaroš a Čajkovský. 

Na majstrovstvách sveta by sa už zrejme neobjavil Hudáček, ktorý ukončil reprezentačnú kariéru. Otázna je forma Jaroša, ktorý v tejto sezóne nehráva pravidelne. 

Najproduktívnejším Slovákom je Michal Krištof s 30 bodmi v 46 zápasoch. V poslednom zápase bol dokonca kapitánom Vladivostoku. Jurčo a Liška majú na svojom konte zhodne po 25 bodov. Jurčo má však odohratých o polovicu menej zápasov.  

Ak by prišiel zákaz reprezentovať, išlo by hlavne o oslabenie na brankárskom poste, kde by chýbali bronzoví medailisti z Pekingu Rybár a Húska.

Slovensko nemá ani zďaleka takú širokú základňu ako hokejovo vyspelejšie krajiny, ktoré vylúčili z reprezentácie hráčov z KHL. 

Tréner národného výberu Craig Ramsay však pravidelne ukazuje, že každý je nahraditeľný. Pri predchádzajúcich šampionátoch či olympiádach sa nebál vynechať hráčov, o ktorých nominácii bola verejnosť presvedčená. Pre Ramsayho je dôležitejší systém než individuality.  

Armádne dresy riešilo aj Česko 

Hokejistov v armádnych dresoch riešilo aj susedné Česko. Kapitán najbohatšieho klubu SKA Petrohrad Dmitrij Jaškin rovnako odohral zápas v armádnych farbách. Tím tiež zverejnil na sociálnej sieti video, v ktorom hráči a na záver aj Jaškin gratulujú armáde. 

V Česku to spustilo vlnu negatívnych reakcií. Jaškin je rodákom z Ruska a má aj ruskú manželku. Doteraz však reprezentoval Česko. Tamojší zväz už v lete minulého roka rozhodol, že hráči z KHL si národný dres neoblečú.  

„Jaškin je určite dobrý hráč, ale nie je to hráč, ktorým by sme si kazili morálku tímu. Máme oveľa viac a lepších hráčov, ako je on. Na jednom hráčovi to nestojí,“ reagoval na video šéf českého hokeja Alois Hadamczik. 

Hráči z KHL majú zákaz reprezentovať aj vo Švédsku, Fínsku, Lotyšsku či Francúzsku. Väčšina krajín však nemusí riešiť podobný problém ako Slovensko. Žiadna z nich nemá v Rusku taký počet pravidelných reprezentantov. 

Vojenské dresy nie sú len záležitosťou Ruska. Špeciálne dresy s rôznymi motívmi sú častým javom aj v NHL. Hráči ich majú na sebe pri pamätných dňoch či výročiach. Sú však prípady, keď ich odmietli nosiť, čo sa v KHL nestalo.

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.