Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
06. apríl 2016

Rómska kamufláž pokračuje

Prečo je jedno, kto bude novým splnomocnencom vlády pre Rómov.
Rómska kamufláž pokračuje

Novým splnomocnencom vlády pre rómske komunity by sa podľa medializovaných informácií mal stať nominant Mosta, politológ a riaditeľ Inštitútu Mateja Bela Ábel Ravasz. Jeho meno ešte nie je ani definitívne potvrdené a niektorí rómski aktivisti sa už obrátili na vládu s petíciou, aby na tento post nominovala odborníka z radov rómskej komunity.

Ide pritom o funkciu, o ktorú naozaj nemá zmysel bojovať. Teda pokiaľ má niekto aj iné ambície ako plat, auto, kanceláriu a možnosť prerozdeľovať balíček peňazí.

Aby nedošlo k omylu. Rómska téma, presnejšie situácia v mnohých rómskych komunitách, najmä na juhu a východe slovenska, je strategickým problémom tejto krajiny.

Z viacerých dôvodov. V niektorých regiónoch je problematické spolužitie medzi Rómami a Nerómami (drobná kriminalita, obťažovanie), popri zlej infraštruktúre či vysokej nezamestnanosti, jedným z faktorov chudoby. Nie jediným, ale ani nie zanedbateľným. Mnohí ľudia tu aj v dôsledku tohto komplikovaného spolužitia radšej predajú svoj dom alebo byt a odsťahujú sa inde. Ako novinár som si takýchto príbehov vypočul toľko, že si môžem dovoliť túto skúsenosť zovšeobecniť.

Mladí, ktorí odišli na štúdiá alebo za prácou, sa nevracajú domov a v mnohých dedinách a mestečkách zostavajú najmä starší ľudia v postproduktívnom veku. Tieto regióny tak prichádzajú o ľudský kapitál, čo ich problém ešte viac prehlbuje.

Ďalším problémom je, že v osadách žije obrovský počet mladých aktívnych ľudí na účet štátu. Samozrejme, nájsť si prácu v týchto regiónoch je ťažké a majú s tým problém aj Nerómovia. V rómskych komunitách sa však z takéhoto fungovania stal životný štýl, akási premyslená existenčná statégia. A to v takom masovom rozsahu, že to pre štát, v ktorom chýbajú peniaze na školstvo a zdravotníctvo, predstavuje obrovskú záťaž.

Tretí dôvod, prečo ide o strategický problém krajiny, je politický. Demografický vývoj povedie k tomu, že čoraz viac obcí na východe krajiny budú v budúcnosti riadiť Rómovia. Je preto v záujme nás všetkých, aby sa situácia v rómskych komunitách zlepšila a Rómovia dokázali spomedzi seba vyprodukovať dostatočne početnú elitu, ktorá dokáže samosprávy riadiť rozumne.

Inzercia

O vplyve neriešenia rómskeho problému na fenomén Kotleba sa ani netreba zvlášť rozpisovať.

Toto všetko sú dôvody, pre ktoré by rómska téma mala byť politickou prioritou rangu zdravotníctva, školstva či výstavby infraštruktúry, za ktorú by bol zodpovedný silný politický hráč. Možno aj v postavení ministra v samostatnom rezorte.

Aká je však realita? O riešeniach tohto problému nie je v programových prioritách novej vlády ani zmienka. A pokiaľ ide o personálne pokrytie tejto témy, tak len pokračuje stará známa kamufláž so splnomocnencom: zveriť túto agendu niekomu bezvýznamnému bez kompetencií a politickej podpory, ktorý sa v prípade potreby dá ľahko obetovať.

Aj preto, nech bude novým splnomocnencom vlády pre rómske komunity ktokoľvek, zázraky od neho čakať netreba.

Foto: TASR/ Milan Kapusta

Odporúčame