Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. február 2023

Kristove roky KDH

Kresťanskodemokratické hnutie si pripomína 33 rokov svojej existencie. Po 26 rokoch formovania charakteru krajiny na celonárodnej úrovni už druhé volebné obdobie „sedíme na striedačke“.
Kristove roky KDH

Lekciu od voličov sme prijali s pokorou. Aj mimo hlavného prúdu zodpovedne pracujeme, sme nositeľmi jasných a čitateľných kresťanskodemokratických a konzervatívnych riešení. Stojíme blízko pri človeku a prinášame politické odpovede na problémy a výzvy, ktorým ľudia čelia. Táto poctivá práca sa odzrkadľuje v dôvere voliča – KDH získalo v ostatných spojených voľbách najviac kresiel v miestnej a regionálnej samospráve spomedzi všetkých strán.

KDH vzišlo z nášho zápasu za slobodu a vzniklo zdola ako spoločenstvo kresťanskodemokratických klubov. Židovsko-kresťanské základy európskej civilizácie uchopilo občiansky. Svoju politiku postavilo na princípoch solidarity a subsidiarity, na dôslednej ochrane ľudskej dôstojnosti, na princípoch právneho štátu.

Bez KDH by sa nikdy nepodarilo založiť SDK, ktoré bolo základom porážky Vladimíra Mečiara. Hnutie bolo jasne za naše členstvo v európskom i medzinárodnom obrannom spoločenstve. Vďaka KDH bola prijatá Deklarácia o zvrchovanosti členských štátov a štátov kandidujúcich na členstvo v Európskej únii v kultúrno-etických otázkach, ktorá nám dodnes dáva silný argument pre dôsledný prístup k základným zmluvám EÚ a ochranu výlučných a nedotknuteľných kompetencií členských štátov. Hnutie sa odmietlo spájať so socialistickými prúdmi, s extrémom, či s tými, ktorí hrubo zneužívali moc.

Normálnosť, čitateľnosť a slušnosť, ktoré ponúka KDH, dnes, žiaľ, neplnia titulky novín. Zdieľať

Na tomto základe stavia KDH dodnes.

Hoci dnes je to populárne, nikdy sa nestalo politickou firmou jednej osoby, prežilo výmenu každého predsedu a vedenia strany, demokraticky si zvolilo nové. Demokratický charakter a vnútorná sloboda v KDH dali priestor pre rast mnohých osobností verejného života. Tento priestor a sloboda sú prítomné v hnutí dodnes, a to aj s vedomím minulých personálnych strát.

Za posledné roky som sa mnohokrát presvedčila, že tam, kde sa deje niečo hodnotné, čo slúži spoločnému dobru (nespočetné prejavy solidarity, zbierky, dobročinné projekty na pomoc núdznym, organizácia návštevy pápeža, pomoc ťažko skúšaným Ukrajincom, či rôzne projekty na regionálnej a komunálnej úrovni), sú vždy prítomní členovia KDH.

Odborníci z kruhov KDH, ktorí pripravujú naše politické riešenia a program, zasa dlhoročne pôsobia vo všetkých sférach spoločnosti a aj naďalej vytrvalo pracujú pre dobro krajiny. Ocenením ich odbornosti je aj fakt, že súčasná vláda prebrala mnohé z našich riešení do svojho programového vyhlásenia. Stačí spomenúť rodinné prídavky, daňový bonus, či príspevok pracujúcich detí na dôchodok rodičov (takzvaný rodičovský dôchodok). KDH už predčasom prišlo s týmito návrhmi v rámci svojho programu „Tri groše“.

Normálnosť, čitateľnosť a slušnosť, ktoré ponúka KDH, dnes, žiaľ, neplnia titulky novín. Pevne však verím, že na Slovensku raz oceníme politikov, ktorí pokojne hovoria o riešeniach a v kultivovanej diskusii hľadajú odpovede.

Stojíme na prahu novej doby, v ktorej sa dynamika sveta razantne mení.

Inzercia

Vojna na Ukrajine upriamuje pozornosť na otázku bezpečnosti národnej, európskej i svetovej. Dlhodobo je jednou z priorít mojej práce europoslankyne presadzovanie principiálnej zahraničnej politiky, ktorá chráni naše záujmy a zároveň zabraňuje tomu, aby sme boli – my, či okolité štáty –hračkou v rukách nedemokratických režimov. Dôsledné dodržiavanie ľudskoprávnej agendy vo svete, a to aj v našich obchodných vzťahoch s tretími krajinami, nepovažujem za slabosť, ale ponúkam argumenty, že nás práve robí silnejšími.

Takisto vnímam silu Európskej únie v dôslednom dodržiavaní princípu subsidiarity, teda rešpektovaní výlučných kompetencií členských štátov. Nesiem ďalej vlajku, ktorú KDH vztýčilo vyššie spomínanou Deklaráciou o zvrchovanosti členských štátov. EÚ dokáže naplniť svoj potenciál chrániť mier a hodnoty na ktorých bola postavená západná civilizácia, či prinášať ekonomické dobrá len vtedy, keď bude verná princípom, na ktorých bola založená.

KDH to so Slovenskom myslí vážne a pozýva všetkých pridať sa v dôvere, že spoločne dokážeme našu krajinu pretvárať tak, aby sa v nej každému žilo dobre. Zdieľať

Nové technológie a digitalizácia uľahčujú a zefektívňujú náš každodenný život a zároveň nás stavajú pred nové výzvy. Patria k nim otázky ochrany slobody slova, ochrany súkromia, či online bezpečnosti pre deti a mládež. Vývoj umelej inteligencie napreduje a významne ovplyvní vzdelávanie či pracovný trh. K tomuto fenoménu musíme pristúpiť s jasnou paradigmou: človek a ľudská dôstojnosť musí byť vždy v centre akéhokoľvek pokroku. O to sa zasadzujem aj ako členka Výboru pre sociálne veci a zamestnanosť EP pri tvorbe európskej legislatívy.

Ako súčasť EÚ a globalizovaného sveta si KDH uvedomuje, že ak chceme prinášať principiálnu politiku a chrániť ľudskú dôstojnosť v každom kontexte, Slovensko musí byť silným hráčom aj na medzinárodnom poli.

Vedomí si tejto zodpovednosti, sme pripravení znovu hrať úlohu na každej úrovni politiky – od obecnej až po európsku. To je základom, na ktorom chceme budovať kultivovaný verejný diskurz a politickú kultúru založenú na dôvere a tých hodnotách, ktoré sú aktuálne už vyše dvetisíc rokov.

KDH to so Slovenskom myslí vážne a pozýva všetkých pridať sa v dôvere, že spoločne dokážeme našu krajinu pretvárať tak, aby sa v nej každému žilo dobre. KDH vždy stálo pevne na správnej strane dejín. Aj keď to nebolo vždy ľúbivé a nezbierali sa za to politické body. Chcem vás ubezpečiť, že tak to bude aj naďalej.

Titulná foto: Ustanovujúci snem KDH z roku 1990. Zdroj: archív KDH

Zaujíma ma zahraničná politika, filozofia a teológia. Mám rada vymoženosti našej doby, hlavne v oblasti ICT. Na chlieb si zarábam najmä tým prvým, s pomocou toho druhého.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.