Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. apríl 2016

Grécko možno získa z privatizácie len zlomok z pôvodne očakávaných 50 mld. eur

Podľa gréckeho ministra hospodárstva Jorgosa Stathakisa je možné, že nakoniec krajina z privatizácie získa celkovo len okolo 6 až 7 miliárd eur.

Predstava, že Grécko by mohlo získať z privatizácie 50 miliárd eur, je nereálna. Nie je vylúčené, že nakoniec to bude len čosi viac ako desatina z pôvodne plánovaného objemu. Povedal to dnes grécky minister hospodárstva Jorgos Stathakis. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Myslím, že sa všetci zhodneme na tom, že očakávať z privatizácie 50 miliárd eur, je jednoducho príliš vzdialené od reality," povedal Stathakis na nemecko-gréckom ekonomickom fóre v Berlíne. Dodal, že grécka vláda v súčasnosti očakáva z privatizácie príjmy na úrovni okolo 15 miliárd eur, no do dnešných dní sa Grécku podarilo z predaja majetku získať len 2,5 miliardy eur. Je možné, že nakoniec krajina z privatizácie získa celkovo len okolo 6 až 7 miliárd eur.

Privatizácia bola pritom jedným z hlavných bodov záchranných programov medzinárodných veriteľov. Politický odpor a rozsiahla byrokracia však spôsobili, že príjmy z predaja štátneho majetku sú v porovnaní s pôvodnými plánmi mizivé.

Grécko teraz chce od medzinárodných veriteľov, aby čo najrýchlejšie dokončili hodnotenie plnenia stanovených podmienok, čo by umožnilo Aténam získať ďalšie miliardy eur. Stathakis dodal, že ihneď po revízii, ktorá by mala byť dokončená do 22. apríla, by vláda mala poslať do parlamentu na schválenie dôchodkovú a daňovú reformu. Ako dodal, reformy by mali prejsť parlamentom bez väčších problémov.

Inzercia

Odporúčame