Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. apríl 2016

Aun Schan Su Ťij debutovala na poste ministerky zahraničných vecí Mjanmarska

Čínsky diplomat prisľúbil, že Čína podporí Mjanmarsko v procese národného zmierenia a bude "vytvárať viac dôvery" medzi oboma krajinami.

Mjanmarská ministerka zahraničných vecí Aun Schan Su Ťij debutovala v utorok v novej vládnej funkcii, keď sa stretla so svojím čínskym náprotivkom Wang Iom. Tento krok podľa webového portálu denníka The Straits Times zdôrazňuje dôležitosť vzťahov medzi Nepjitom a Pekingom.

Mjanmarsko vníma Čínu ako hlavný cieľ svojej zahraničnej politiky. Su Ťij, dlhoročná prodemokratická aktivistka, sa so šéfom čínskej diplomacie stretla v mjanmarskej metropole Nepjito. Tamojšia civilná vláda zložila sľub koncom marca po polstoročí vlády vojenskej junty a musí riešiť zlý hospodársky stav krajiny.

Su Ťij na tlačovej konferencii po skončení rokovania popísala väzby medzi oboma krajinami ako "veľmi dôležité, a to politicky, spoločensky, ako aj ekonomicky". Čínsky diplomat prisľúbil, že Čína podporí Mjanmarsko v procese národného zmierenia a bude "vytvárať viac dôvery" medzi oboma krajinami.

"Čína je dobrým susedom Mjanmarska," dodal Wang I. 

Analytici sa zhodujú, že Peking aj Nepjito majú záujem o nájdenie rovnováhy vo vzájomných vzťahoch po mjanmarských prelomových parlamentných voľbách, v ktorých voliči vlani v novembri ukončili dominanciu vojenskej junty v krajine.

Inzercia

Odporúčame