Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. apríl 2016

Vďaka intervenciám ČNB vzrástol český export o pol bilióna korún

Po umelom zásahu Českej národnej banky (ČNB) sa za posledné dva roky zvýšil český vývoz až o 450 miliárd Kč (16,64 miliardy eur). Okrem oslabenej koruny ho podporila aj nízka cena dovážaných surovín. Navyše, tento rok by sa export mohol dostať na nový rekord. Uviedol to podpredseda Asociácie exportérov Otto Daněk, ktorý zároveň dodal, že záujem o české výrobky je najmä v Ázii. Vývoz do Ruska firmy zasa kompenzujú Rumunskom a láka ich aj Irán. Informoval o tom server iDNES.cz.

Podľa Daněka by český vývoz mohol tento rok dosiahnuť nový rekord vyše 4 bilióny Kč. V minulom roku dosiahol hodnotu 3,89 bilióna Kč. Obmedzujúcim faktorom je však nedostatok kvalifikovaných zamestnancov. "Ak túto dynamiku nedosiahneme, tak to bude práve v dôsledku nedostatku pracovných síl," povedal Daněk. Priemyslu už niekoľko mesiacov chýbajú nielen kvalifikovaní odborníci, ale aj robotníci takmer všetkých profesií.
      

ČNB drží kurz v blízkosti úrovne 27 Kč za euro od novembra 2013. Ak by hodnota nebola intervenciami umelo nastavená, pohybovala by sa dnes podľa Daněka okolo 25 Kč/euro. Zmena kurzu o korunu pritom pre vývozcov znamená 143 miliárd Kč za rok.
      

Ako dodala hlavná ekonómka Raiffeisenbank Helena Horská, bez zahraničného dopytu by sa českému exportu nedarilo. "Našťastie tento dopyt mierne rastie, čo dokazujú objednávky zo zahraničia," uviedla Horská.
      

Stabilný je dopyt z Ázie. Na druhej strane vývoz do Ruska naďalej klesá a objavujú sa obavy, že tento pokles bude ďalej pokračovať. Podiel Ruska na českom vývoze klesol za posledné dva roky z 3 % na menej než 2 %.
      

"Niektorí vývozcovia však opäť objavujú trhy bývalého socialistického bloku, konkrétne Bulharsko a Rumunsko," uviedol riaditeľ firemného bankovníctva Raiffeisenbank Václav Štětina. Ako dodal, veľké očakávania v súčasnosti vzbudzuje aj Irán.

Inzercia

Odporúčame

Rakúsko sprísni kontroly na hraniciach s Talianskom

Rakúsko sprísni kontroly na hraniciach s Talianskom

Rakúsky minister obrany Hans Peter Doskozil avizoval sprísnenie kontrol na rakúskej štátnej hranici s Talianskom počas nasledujúcich týždňov. Opatrenie má byť reakciou na zvýšený počet pokusov o prekročenie hranice migrantmi, informovala dnes agentúra AP.