Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. apríl 2016

Island: Pre kauzu Panama Papers premiér žiada rozpustiť parlament a nové voľby

Islandský premiér Sigmundur David Gunnlaugsson požiadal dnes prezidenta krajiny o rozpustenie parlamentu a vypísanie predčasných volieb po výzvach opozície na hlasovanie o vyslovení dôvery vláde. Oznámil to dnes prezident Islandu Ólafur Ragnar Grímsson, ktorého citujú svetové médiá.

Prezident po stretnutí s premiérom podľa vlastných slov dospel k záveru, že skôr, než rozhodne o rozpustení vlády, požiadal všetky hlavné strany o stretnutie.
      

Obyvatelia Islandu žiadali v pondelok večer na mohutnej demonštrácii pred budovou parlamentu demisiu predsedu vlády Gunnlaugssona, ktorého meno sa ocitlo v uniknutých tzv. panamských dokumentoch o zahraničných skrytých účtoch.
      

Opozícia v pondelok v reakcii na prevalenie sa zmienenej aféry a protest obyvateľstva podala návrh na hlasovanie o vyslovení dôvery vláde.
      

Gunnlaugsson je podozrivý z vlastníctva spoločnosti so sídlom na Panenských ostrovoch. Spoločnosť Wintris je napísaná na Gunnlaugssonovu manželku - bohatú dedičku. V tzv. panamských dokumentoch sú aj mená dvoch členov Gunnlaugssonovej vlády - ministrov vnútra a financií.

Inzercia

Odporúčame

Deviatakov čaká monitor, časť z nich ho bude vypĺňať elektronicky

Deviatakov čaká monitor, časť z nich ho bude vypĺňať elektronicky

Takmer 39.200 deviatakov na celom Slovensku si v stredu 6. apríla overí svoje vedomosti z matematiky, slovenčiny, respektíve maďarského alebo ukrajinského jazyka. Celoslovenské Testovanie 9, tzv. monitor, sa v tomto školskom roku uskutoční v 1444 základných školách. Okrem klasického papierového testovania prebehne i elektronické testovanie a to približne v 75 certifikačných základných školách.