Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. február 2023, 10:30

Prieskum

Rok po začiatku invázie verí vo víťazstvo Ukrajiny 95 percent jej obyvateľov

Rok po začiatku invázie verí vo víťazstvo Ukrajiny 95 percent jej obyvateľov

Muž nesie humanitárnu pomoc v ukrajinskej dedine Nechvolodivka. Foto: TASR/AP

Prieskum tiež ukazuje nárast dôvery v ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Približne 95 percent Ukrajincov je presvedčených, že Ukrajina nad ruskými inváznymi silami zvíťazí. Vyplýva to z prieskumu ukrajinského sociologického inštitútu Rating Group (grupa Rejtyng) zhotoveného začiatkom februára, informuje TASR podľa agentúry AFP.

Tento prieskum – zverejnenený len niekoľko dní pred prvým výročím začiatku invázie Ruska na Ukrajinu – tiež ukazuje nárast dôvery v ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Dôvera v Zelenského vzrástla na 90 percent v porovnaní s 36 percentami v januári 2022, teda mesiac pred začiatkom invázie.

Na 97 percent vzrástla aj dôvera v armádu v porovnaní so 65 percentami z roka 2019.

Približne 17 percent respondentov tiež uviedlo, že v prebiehajúcej vojne prišlo o niekoho milovaného, čo je viac než pred šiestimi mesiacmi, keď takúto odpoveď uviedlo deväť percent opýtaných.

Naopak, oproti marcu klesol počet Ukrajincov, ktorí sú v dôsledku vojny odlúčení od rodiny, a to zo 44 na 21 percent.

O prácu prišla približne tretina pracujúceho obyvateľstva na Ukrajine, vyplýva z prieskumu.

Inzercia

Ukrajinci sa tiež stále viac prikláňajú k prozápadnému smerovaniu svojej vlasti. Približne 87 percent respondentov bolo za vstup Ukrajiny do Európskej únie a 86 percent súhlasilo s jej vstupom do NATO. Pred začiatkom invázie z vlaňajšieho februára bolo za vstup Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie 62 percent Ukrajincov a 30 percent bolo proti.

V marci 2014, keď Rusko anektovalo Krymský polostrov, bolo viac respondentov (43 percent) proti vstupu do NATO než za vstup (34 percent).

V najnovšom prieskume uviedla vyše polovica opýtaných (58 percent), že je nemožné obnoviť priateľské vzťahy s Ruskom. Približne 11 percent si myslí, že by to bolo možné v priebehu 10–15 rokov. Zhruba 22 percent respondentov si myslí, že by sa to dalo až o 20–30 rokov.

Tento prieskum – zverejnený v utorok – bol vykonaný vo februári a zúčastnilo sa na ňom vyše 1600 Ukrajincov žijúcich v rôznych častiach Ukrajiny. Na prieskume sa nezúčastnili ľudia žijúci na Kryme a na územiach okupovaných Ruskom.      

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Exminister vnútra a niekdajší Záborskej kolega z KDH Vladimír Palko dostal ponuku viesť kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb. Pre Postoj však potvrdil, že kandidovať nebude. „Boli nejaké úvahy, ale nedošlo k tomu,“ povedal. Anna Záborská, ktorá v roku 2019 viedla eurokandidátku KÚ, do europarlamentu kandidovať už nebude. O hlasy voličov by sa mali uchádzať členovia jej strany Michal Považan či Richard Vašečka.

pred 3 hodinami
pred 5 hodinami

Dvojkou eurokandidátky KDH bude podľa informácií denníka Postoj exminister spravodlivosti Viliam Karas. Trojku dostal vysokoškoský učiteľ Gabriel Paľa, štvorku súčasný europoslanec Ivan Štefanec a päťku bývalý europoslanec Branislav Škripek. Z posledného miesta by mal kandidovať podobne ako v posledných eurovoľbách expredseda KDH Ján Figeľ. Kto ďalší kandiduje a koho oslovila Kresťanská únia Anny Záborskej?

pred 6 hodinami

Milan Krajniak, ktorý nedávno odišiel zo Sme rodina, pre Postoj potvrdil, že uvažuje o svojej kandidatúre do europarlamentu za Kresťanskú úniu. „Uvidíme, ako sa to definitívne uzavrie, ale po rozhodnutí KDH podporiť Ivana Korčoka už v prvom kole prezidentských volieb a po tom, čo dali opäť na kandidátku do eurovolieb Ivana Štefanca, asi treba ponúknuť konzervatívnejším voličom na Slovensku aj inú alternatívu.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.