Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. apríl 2016

Vyfarbite si stres z tela von

Maľovanky pre dospelých sú novým trendom, ako poraziť stres a zároveň byť kreatívnym. Tento milý návrat do detstva je čoraz viac v móde. Výrobcovia značkových farbičiek už robia nadčasy, aby zvládli pokryť dopyt pre dospelých „umelcov“.
Vyfarbite si stres z tela von

Možno ste si už v kníhkupectvách všimli netradičné knihy s predtlačenými vzormi a rôznymi čiernobielymi motívmi. Drobné ornamenty a obrázky z podmorského sveta či rozprávkovej krajiny sú len obyčajné maľovanky, ktoré si každý môže vyfarbiť podľa svojich predstáv.

Jednotlivé obrázky sú také drobné, že vyfarbiť jednu stranu vám môže trvať niekoľko večerov. A v tom spočíva ich antistresový účinok. Sústredíte sa len na ten malý výrez pred sebou, aby ste nevyšli mimo čiary, hľadáte správny odtieň a všetko okolo vás na chvíľu prestane existovať. Hlava sa na chvíľu zastaví a stres je preč.

Predaj maľovaniek je úspešný biznis a svetový fenomén. Ako prvé ich na slovenský trh prinieslo vydavateľstvo Tatran. Jeho riaditeľ Matúš Mládek pre Postoj hovorí o úspechu maľovaniek aj na Slovensku: „My vydávame dve najvýraznejšie autorky – Johannu Basford a Millie Marotta. Tajomná záhrada a Začarovaný les od Johanny Basford skončili v rámci našich minuloročných predajov na druhom a treťom mieste, pričom sa z každej predalo asi 8-tisíc kusov.“

Popri kníhkupcoch si však prídu na svoje aj výrobcovia farbičiek. Norimberská firma Staedtler produkuje farbičky momentálne v trojslužbovom celodennom systéme šesť dní do týždňa. Hovorkyňa firmy pre nemecký týždenník Spiegel vysvetľuje: „Už máme plány rozširovať produkciu. Dnes už sme na limite. Dopyt je obrovský.“

Vo firme Stabilo-Schwan robia taktiež nadčasy, aby uspokojili všetkých vyfarbovaniachtivých zákazníkov. Podľa tohto výrobcu farbičiek za to môže svetový megatrend maľovaniek. Podobne sú na tom aj iní výrobcovia farieb, ako Faber-Castell alebo Lyra, ktorí hľadajú nových zamestnancov, aby stačili doplniť produkciu.

Inzercia

Tento trend je však prekvapivý, lebo v časoch digitalizácie, keď sa už roky kníhkupci obávajú, akým vývojom prejde tlačená kniha a stále menej ľudí píše rukou, nikto nečakal takýto úspech tohto netradičného hobby.

Vznikali už dokonca digitálne perá, ktoré preniesli slovo napísané na papier rovno do počítača. Pre deti i dospelých nájdete množstvo aplikácií pre tablety či smartfóny, pomocou ktorých si môžu vyfarbiť množstvo predlôh. Ani tieto technické vymoženosti nezabili ľudskú potrebu dať svoju kreativitu na papier. A tak sa predajcovia farbičiek nemusia báť o svoju budúcnosť. Už ich totiž nekupuje len úzky okruh umelcov, ale aj široké masy začiatočníkov, ktorí sa chcú pri vyfarbovaní len odreagovať.

V čom je teda úspech maľovaniek pre dospelých? Podľa Matúša Mládeka z Tatranu je tam viacero dôvodov. „Maľovanky pre dospelých a hlavne pre dôchodcov prerážajú ako výborná pomôcka na udržiavanie mentálnej čulosti a na relax. Princípom je, že ide o zložitejšie obrazce s malými plochami na vyfarbovanie. Osobne to vnímam tak, že keď sa človek ponorí do tohto procesu, začne vyberať jednotlivé farby a kreovať výsledný efekt, tak sa jeho mozog dostáva do akéhosi relaxačno-meditačného stavu, keď sa plne koncentruje na danú činnosť a vypúšťa všetko okolo, ako aj svetské problémy. Teda stavu, v ktorom sa psychika a mozog dokonale regenerujú. V súčasnom uponáhľanom svete ide pravdepodobne o veľmi jednoduchú a relatívne lacnú pomôcku.“

Veľkou výhodou maľovaniek je, že umelcom môže byť naozaj každý. Nezačína sa totiž na bielom papieri, predkreslené vzory sú zárukou, že výsledok bude vždy harmonický.

Foto Zuzana Hanusová

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Zuzanka nepotrebuje homeopatiu

Zuzanka nepotrebuje homeopatiu

„Zuzanka nepotrebuje homeopatiu“ je kreatívny názov informačnej kampane, ktorú spustili nemeckí lekári pre vzdelaných rodičov. Práve tí sú totiž podľa autorov kampane najviac náchylní uveriť, že homeopatia je pre ich deti ten najlepší spôsob liečby.