Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Boli sme na Ukrajine

Zažili šok z deštrukcie, ale aj očarenie dobrými ľuďmi

Rozhovor s redaktormi denníka Postoj Kristínou Votrubovou a Jurajom Brezánim o ich zážitkoch z cesty na vojnou sužovanú Ukrajinu.

Naši redaktori Kristína a Juraj, ktorí sa na Ukrajinu vydali vďaka skúsenému tímu Slovenskej katolíckej charity, strávili hlavnú časť svojej reportážnej cesty v meste Charkov a v jeho okolí.

Okrem nepríjemného zážitku zo zvukov vybuchujúcich ruských rakiet, ktoré našťastie dopadli ďaleko od nich, si z vojnovej zóny prinášajú aj nezabudnuteľné svedectvá ľudí, ktorí sa napriek všadeprítomnej skaze a utrpeniu rozhodli šíriť okolo seba lásku a život.

Juraj sa v rámci doručovania humanitárnej pomoci pre jednu z nemocníc dostal aj extrémne blízko frontovej línie, od ktorej ho delili približne len štyri kilometre. Mediálne notoricky známy Bachmut bol od nášho kolegu vzdialený menej ako dvadsať kilometrov.

Celý rozhovor si môžete pozrieť na Postoj TV alebo vypočuť vo forme podcastu.

„Veľmi ma zasiahlo, keď sme sa prechádzali po Charkove a videli sme množstvo zničených budov, jedno celé sídlisko, ktoré bolo Rusmi intenzívne ostreľované, videli sme aj takmer celkom zničenú dedinu. Zovšadiaľ vyžarovalo ľudské utrpenie. Bolo zrejmé, že na tých miestach ešte nedávno žili ľudia a zostali z nich už len ruiny. Dotklo sa ma to tak veľmi, že som potom už ani na podobné miesta nechcela ísť,“ priznáva Kristína Votrubová.

Inzercia

„Stretli sme viacero ľudí, ktorí po začiatku vojny odišli, ale neskôr sa vrátili a hovoria, že už neodídu, aj keby sa dialo čokoľvek, lebo to je ich domov,“ dodáva Kristína s tým, že mesto Charkov ich prekvapilo svojím pulzujúcim životom, ktorý sa ľudia snažia neobmedzovať napriek neprestávajúcemu nebezpečenstvu ruských rakiet.

„Rozprával som sa s riaditeľom nemocnice, ktorá je asi štyri kilometre od frontovej línie a do ktorej zvážajú zranených vojakov,“ približuje svoje zážitky Juraj Brezáni.

„Pri návrate na Slovensko som si povedala, že sa už nikdy nebudem na nič sťažovať. Uvedomila som si aj to, ako môže ľudská blízkosť pomôcť ľuďom v núdzi. Na toto vo svojej každodennosti často zabúdame a extrémne podmienky vojnovej Ukrajiny mi to pripomenuli,“ dodáva Kristína Votrubová.

Juraj Brezáni a Kristína Votrubová vám prinesú ďalšie konkrétne príbehy z vojnovej Ukrajiny vo svojich reportážnych textoch.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.