Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. apríl 2016

V zdravotníctve chýbajú desiatky miliónov, varujú nemocnice

Malé a stredné nemocnice opäť upozorňujú, že v zdravotníctve bude v tomto roku chýbať 95 miliónov eur. Dôvodom sú rastúce náklady na mzdy.

Zariadenia združené v Asociácii nemocníc Slovenska zo spomínanej sumy potrebujú 27 miliónov eur, priblížil dnes jej prezident Marián Petko. "Na to, aby bol v segmente relatívny pokoj, bola zabezpečená zdravotná starostlivosť tak ako doposiaľ a mohli byť prijímané následné nevyhnutné opatrenia, je v prvom rade potrebné systém dofinancovať," povedal.

Na nedofinancovaný systém Petko upozorňoval i minulý rok, vtedy hovoril napríklad o možnom rušení niektorých oddelení. Viac ako 70 nemocníc, ktoré asociácia združuje, potrebuje podľa neho peniaze na tohtoročné zvýšenie miezd zdravotníkov či zvýšenie minimálnej mzdy.

ANS má so súkromnými zdravotnými poisťovňami podpísané zmluvy do konca apríla 2016, so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou do konca septembra. Petko varuje, že od mája tak môžu pre chýbajúce peniaze súkromné poisťovne znížiť platby aj o desať percent. Nemocnice by sa tak vrátili na úroveň financovania z decembra 2015.

Petko tiež upozorňuje na dôležitosť dokončenia elektronizácie zdravotníctva či systému platby za diagnózu DRG. Ten nemá spomedzi krajín Európskej únie zavedený iba Slovensko, poukazuje. Spolu s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení SR bude preto ANS ich zavedenie presadzovať aj do programového vyhlásenia vlády. Kritizuje však spôsob, ako by malo DRG fungovať. ANS sa nepáči, ako bola zadefinovaná základná sadzba.

Inzercia

Odporúčame

MMF: Vyhliadky globálnej ekonomiky sa zhoršili

MMF: Vyhliadky globálnej ekonomiky sa zhoršili

Medzinárodný menový fond (MMF) hodnotí vyhliadky globálnej ekonomiky skepticky. Šéfka fondu Christine Lagardeová varovala, že svetová ekonomika stráca dynamiku a vyzvala vlády, aby prijali opatrenia, ktoré zabezpečia pokračovanie hospodárskeho oživovania. Informovali o tom agentúry AP a DPA.