Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. február 2023, 17:59

Erdogan pripustil nedostatky v reakcii jeho vlády na zemetrasenie

„Nie je možné byť pripravený na katastrofu, ako je táto,“ povedal turecký prezident.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pripustil v stredu „nedostatky“ v reakcii jeho vlády na pondelkové ničivé zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo tisícky obetí na životoch, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

„Samozrejme, sú tu nedostatky. Podmienky sú jasné. Nie je možné byť pripravený na katastrofu, ako je táto,“ povedal Erdogan v doposiaľ najpriamejšej reakcii na obvinenia, že jeho vláda zlyhala v zabezpečení dostatočného množstva záchranárov a humanitárnej pomoci, píše AFP.

Rozhnevaní obyvatelia v zemetrasením postihnutých oblastiach pre AFP uviedli, že turecké štátne agentúry nedokázali včas doručiť dodávky potravín, stanov a vybavenia na pátranie po preživších uväznených pod troskami. Korešpondenti agentúry AFP videli, ako zúfalí príbuzní na niektorých miestach holými rukami hľadajú svojich blízkych pod troskami.

Ničivé zemetrasenie s magnitúdou 7,8 postihlo Turecko i časť Sýrie a vyžiadalo si najmenej 11 719 obetí na životoch. Zranenia utrpeli desaťtisíce ľudí a milióny ďalších zostali bez strechy nad hlavou a kúrenia.

Erdogan navštívil juhotureckú provinciu Hatay, v ktorej si zemetrasenie vyžiadalo najviac obetí. Odmietol pritom kritiku zo strany miestnych, ktorí tvrdia, že oblasť nemá dostatok policajtov a vojakov na záchranné práce.

Inzercia

„Niektorí nečestní, neúprimní ľudia robia nepravdivé vyhlásenia, ako napríklad ‚nevideli sme v Hatayi žiadnych vojakov ani políciu‘,“ uviedol Erdogan počas návštevy provincie.

„Naši vojaci a policajti sú čestní. Nedovolíme, aby o nich takto hovorili pochybní ľudia,“ povedal.

Erdogan dodal, že v provincii pracuje viac než 21-tisíc ľudí vrátane vojakov a polície, pričom sľúbil, že „nikto nezostane bez ochrany“.

Turecké úrady pakovane vydali varovania pred šírením dezinformácií v súvislosti kľúčovými voľbami vypísanými na 14. mája, v ktorých sa Erdogan pokúsi predĺžiť svoju dve desaťročia trvajúcu vládu, píše AFP.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Miera evidovanej nezamestnanosti vo februári 2023 klesla na 5,76 %. Vo februári klesol aj podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie na obyvateľstve v produktívnom veku na 4,40 % z januárovej úrovne 4,44 %. Uviedol to dočasne poverený minister práce Milan Krajniak. (tasr)

pred 3 hodinami

Prevzatie švajčiarskej banky Credit Suisse jej domácim konkurentom UBS zatiaľ neposilnilo dôveru v európsky finančný sektor. V pondelok ráno po otvorení búrz akcie bánk v Nemecku a vo Francúzsku prudko klesli. Napríklad cena akcií Deutsche Bank sa prepadla o takmer 10 % a Commerzbank o viac ako 7 %. (tasr)

pred 4 hodinami

Austrálske úrady obvinili prvého austrálskeho veterána z vojnového zločinu v súvislosti s údajnou vraždou spáchanou v Afganistane. Stalo sa tak tri roky po tom, čo sa pri vyšetrovaní zistilo, že za vojnové zločiny v Afganistane možno stíhať 19 príslušníkov austrálskych špeciálnych síl. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.