Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. február 2023, 17:39

Britská pomoc Ukrajine

Boris Johnson vyzval premiéra Sunaka, aby Zelenskému poslal stíhačky aj tanky

Boris Johnson vyzval premiéra Sunaka, aby Zelenskému poslal stíhačky aj tanky

Foto TASR/AP

Británia prehodnotí možnosti dodávky bojových lietadiel, avšak k ich poskytnutiu nedôjde bezprostredne. Ak sa tak stane, Rusi sľúbili reakciu.

Británia by mala Ukrajine dodať ďalšie zbrane, aby mohla „poraziť Putina a opätovne nastoliť mier“. V britskom parlamente to v stredu vyhlásil poslanec a bývalý premiér Boris Johnson, pričom súčasného premiéra Rishiho Sunaka priamo vyzval na poskytnutie stíhačiek a tankov Ukrajine.

Informuje o tom TASR, ktorá čerpala z britskej televízie Sky News.

„Máme viac než 100 stíhačiek Typhoon. A máme viac než 100 tankov Challenger 2,“ pripomenul Johnson.

„Najlepší spôsob, ako ich teraz použiť, je poskytnúť ich na ochranu Ukrajincov – v neposlednom rade preto, že týmto z dlhodobého hľadiska chránime aj našu vlastnú bezpečnosť,“ vyhlásil Johnson.

Britský expremiér bol minulý týždeň v Spojených štátoch, odkiaľ západné krajiny vyzval, aby Ukrajine poskytli moderné stíhačky vrátane strojov F-35.

V stredu prišiel do Británie neohlásene ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a okrem iného aj v parlamente žiadal o poskytnutie stíhačiek pre Ukrajinu.

Sunak ponúkol iba možnosť výcviku pilotov, no ministrovi obrany nariadil preskúmať, aké lietadlá by mohli byť perspektíve dodané Ukrajine. Úrad britského premiéra však upozornil, že lietadlá Ukrajine určite nebudú dodané v krátkodobom horizonte.

Inzercia

Británia prehodnotí možnosti dodávky bojových lietadiel Ukrajine, avšak k ich poskytnutiu nedôjde bezprostredne. Vyplynulo to z vyhlásenia úradu britského premiéra počas stredajšej návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Londýne, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

„Premiér (Rishi Sunak) poveril ministra obrany (Bena Wallacea), aby zistil, aké lietadlá by mohli byť odovzdané. Avšak treba zdôrazniť, že ide o dlhodobé riešenie, nie je to krátkodobá záležitosť – pričom práve to by Ukrajina teraz potrebovala,“ povedal Sunakov hovorca.

Zelenskyj vystúpil v stredu aj v britskom parlamente. Vyhlásil, že pred dvoma rokmi odtiaľ odchádzal s poďakovaním za „výborný anglický čaj“, teraz však odchádza, „vopred ďakujúc za výkonné anglické lietadlá“.

Rusko v stredu uviedlo, že bude reagovať v prípade, že Británia pošle na Ukrajinu stíhačky. Moskva zároveň varovala pred ďalšou eskaláciou vojny na Ukrajine, ktorú rozpútala vlani vo februári.

„Rusko nájde odpoveď na akékoľvek nepriateľské kroky podniknuté britskou stranou,“ uviedlo ruské veľvyslanectvo v Londýne vo vyhlásení, z ktorého citovali ruské tlačové agentúry.

Londýn podľa ruskej ambasády ponesie zodpovednosť za „krvavú žatvu ďalšieho kola eskalácie, ako aj za vojenské a politické dôsledky z neho plynúce pre európsky kontinent a celý svet“.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Pápež František dnes navštívil detskú onkológiu v nemocnici Gemelli, kde sa lieči zo zápalu priedušiek. Na oddelení pokrstil novorodenca, rozdával ružence a čokoládové vajíčka. Vatikánsky hovorca Matteo Bruni uviedol, že pápež by mal byť prítomný na nedeľnej omši na Svätopeterskom námestí. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.