Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika Politika
08. február 2023

Budúcnosť Kresťanskej únie

Nové dilemy Hegerovho nechceného dieťaťa

Úvahy o politickej budúcnosti Kresťanskej únie, ktorá lavíruje medzi zotrvaním v OĽaNO, spoluprácou s KDH či s Eduardom Hegerom.

Nové dilemy Hegerovho nechceného dieťaťa

Eduard Heger, Anna Záborská a Richard Vašečka na snímke z novembra 2019. Foto: facebook.com (Kresťanská únia)

Keď sa Eduard Heger v apríli 2021 ujal premiérskej funkcie, priniesli sme text o zlomovej udalosti jeho dovtedajšieho politického života. Tento príbeh hovorí o tom, ako sa Heger rozhodol zostať po boku Igora Matoviča napriek tomu, že bol pri zrode strany Kresťanská únia a počítalo sa s tým, že bude jej lídrom.

Hegerova voľba sa nestretla s nadšením „otcov zakladateľov“ Kresťanskej únie, ktorými sú lídri Spoločenstva pri Dóme Sv. Martina a ľudia okolo Richarda Vašečku. KÚ týmto rozhodnutím stratila šancu na silný politický štart a samostatný postup. Nakoniec strana skončila v široko roztvorenom náručí OĽaNO – a Eduard Heger sa stal predsedom vlády.

Dnes tento starý príbeh začína písať novú kapitolu. Eduard Heger podľa našich informácií čoskoro oznámi odchod z OĽaNO a pravdepodobne aj predstaví novú stranu. Jeho kroky sa zrejme budú uberať stredopravými politickými cestičkami, ktorými by neváhali kráčať ani ľudia ako Veronika Remišová, Jaroslav Naď, ale ani Rastislav Káčer. V prípade nelichotivej perspektívy bude stále k dispozícii aj možnosť predvolebných zásnub s Dzurindovou Modrou koalíciou.

Kresťanská únia, Hegerovo nechcené dieťa, bude v tom istom momente čeliť novým dilemám. Napriek tomu, že nejde o subjekt s výrazným politickým výtlakom, sledovanie aktuálneho rozhodovania osobností KÚ nie je nezaujímavé. Prinajmenšom to voličovi ukazuje, aké sú najnovšie trendy v beznádejne rozdrobenom kresťansko-demokratickom politickom spektre.

Pokojný prístav u Igora Matoviča

Jedna z perspektív Kresťanskej únie spočíva v pokračovaní spolupráce s OĽaNO. Praje tomu niekoľko okolností. Nemalou motiváciou je dosť veľká šanca, že aspoň niektorí členovia KÚ majú ešte pred sebou parlamentnú budúcnosť.

Pri pokračovaní spolupráce s OĽaNO je dosť veľká šanca, že aspoň niektorí poslanci KÚ majú pred sebou parlamentnú budúcnosť. Zdieľať

Navyše sa dá počítať s veľkými finančnými zdrojmi na predvolebnú kampaň, čo v kombinácii s najnovšími Matovičovými plánmi na vybudovanie konzervatívne sociálneho hnutia môže niektorým ľuďom z KÚ hrať do karát.

Najväčším plusom aj mínusom OĽaNO je Igor Matovič. Dôležitý činiteľ Kresťanskej únie však pre Postoj tvrdí, že po trojročnom manželstve Matoviča už dobre poznajú, nie je pre nich nepredvídateľný – a to je argument v prospech tohto spojenectva. Do tejto línie uvažovania môžeme zaradiť viacerých ľudí z KÚ, najmä však predsedníčku Annu Záborskú a jej okolie.

Bolo by však omylom myslieť si, že k tejto úvahe časti KÚ došlo len na základe vidín ružovej perspektívy v OĽaNO. Omnoho silnejším faktorom je skôr absencia iných alternatív.

Čítajte tiež

Dôsledky starých krívd

Najprirodzenejším spojencom Kresťanskej únie by v štandardnom vesmíre malo byť Kresťanskodemokratické hnutie. Historické väzby sú zrejmé, sú však zároveň aj príčinou najväčších problémov v potenciálnom spájaní.

Anna Záborská bola ikonou KDH v europarlamente, jej otec Anton Neuwirth KDH zakladal. Kým Záborská svoj odchod z hnutia jednoznačne vidí v intrigách vtedajšieho predsedu Alojza Hlinu, veľká časť hnutia jej odchod doteraz vníma ako zradu.

Richard Vašečka do KDH vstúpil, prehral súboj o predsednícku stoličku a neskôr odišiel. Na sneme v roku 2018 síce získal proti Hlinovi takmer tretinu hlasov delegátov, ale v konzervatívnom hnutí, v ktorom je množstvo ľudí celý život, sa takéto krátkodobé pokusy o získanie moci nedajú len tak ľahko odpustiť. Napriek tomu, že Vašečka by sa dnes zrejme radšej videl na voliteľnom mieste kandidátky KDH, ako politický pragmatik si uvedomuje, že jeho jediná cesta ďalej v politike vedie cez OĽaNO.

Inzercia

Čítajte tiež

Individuálne spojenectvá

Aj z našich zákulisných rozhovorov sa zdá, že Záborská či Vašečka majú dvere do KDH zatvorené. Napriek tomu tu snahy o spájanie KDH a KÚ existujú. Hlavným protagonistom idey, že tieto dve strany prirodzene patria k sebe, je už dlhodobo bývalý europoslanec a člen KÚ Branislav Škripek.

Aj z našich zákulisných rozhovorov sa zdá, že Záborská či Vašečka majú dvere do KDH zatvorené. Najpravdepodobnejšiu možnosť kandidatúry za KDH má Katarína Hatráková. Zdieľať

Škripekove snahy o spájanie s KDH sa dajú jednoducho vysvetliť jeho konfliktom s Igorom Matovičom, s ktorým si vie predstaviť opätovnú spoluprácu len v prípade, ak by sa mu šéf OĽaNO verejne ospravedlnil za výroky na jeho adresu. Faktom však je, že Škripek sa o komunikáciu s KDH vo veci spájania snaží minimálne od roku 2020. Dôležitou poznámkou v tejto súvislosti je aj to, že Škripek v snahe o spoluprácu s KDH nie je sám, ale reprezentuje viacerých ľudí zvnútra KÚ.

Tieto snahy však doteraz k ničomu neviedli, KDH sa na Škripeka a celkovo na KÚ nepozerá nadšene. Navyše, neformálne diskusie členov predsedníctva KDH a ľudí z KÚ prezentovalo vedenie KDH v médiách ako rokovania. To na strane KÚ vyvoláva pobúrenie, pretože sa formálnych rokovaní dlho domáhajú bez akejkoľvek odozvy.

Dnes sa však zdá, že k oficiálnym rokovaniam KDH a KÚ na úrovni lídrov dôjde, obidve strany sú však vopred skeptické, pokiaľ ide o výsledok. Okrem spomenutých historických „krívd“ spoluprácu komplikuje aj neveľká ochota silných štruktúr KDH otvárať kandidátku ľudom „zvonku“ a dať ich na zaujímavé miesto.

Realistický scenár spolupráce KDH a KÚ vyzerá tak, že z nej nič väčšie nebude. Na kandidátke KDH sa skôr nakoniec objavia jednotlivci, ktorí KÚ opustia – alebo sa tam objavia mená pod hlavičkou KÚ, ale bez ľudí ako Anna Záborská či Richard Vašečka. Z výraznejších mien Kresťanskej únie to je pravdepodobná cesta poslankyne Kataríny Hatrákovej. Pre ňu je návrat späť k OĽaNO po ponižujúcom vylúčení z poslaneckého klubu nemožný. Rada by v politike dokončila začatú robotu a kresťanskí demokrati jej zrejme vedia ponúknuť aj prijateľné miesto.

Zahalená rúškom tajomstva zostáva odpoveď na otázku, aká bude politická budúcnosť Branislava Škripeka. Veľa závisí od toho, či sa mu podarí presvedčiť dostatočne veľa ľudí z Kresťanskej únie o nevyhnutnosti spojenectva s KDH, a hlavne od toho, ako bude na tieto jeho snahy reflektovať Kresťanskodemokratické hnutie.

Čítajte tiež

Nové horizonty s premiérom

Aj keď môže KÚ ako nechcené dieťa Eduarda Hegera za svojím vzďaľujúcim sa otcom žialiť, cesta za ním sa zdá byť pre predstaviteľov Kresťanskej únie zahatená typológiou Hegerovej novej strany. Ťažko si predstaviť Annu Záborskú či Richarda Vašečku v jednej koalícii s liberálne ladenými osobnosťami široko rozkročeného Hegerovho mačkopsa. A ani sympatie z opačnej strany sa vonkoncom nedajú očakávať.

Lídri Spoločenstva pri Dóme Sv. Martina stáli pri zrode KÚ a viažu na seba ďalšie kresťanské spoločenstvá po celom Slovensku. Eduarda Hegera považujú za „najlepšieho premiéra“. Zdieľať

Omnoho zaujímavejšia je záverečná dilema prostredia, ktoré Kresťanskú úniu splodilo. Pri jej zrode stáli lídri Spoločenstva pri Dóme Sv. Martina, ktorí na seba viažu aj ďalšie kresťanské spoločenstvá po celom Slovensku. Eduard Heger je s nimi doteraz úzko spojený. Spoločenstvo sa na jeho štýl politiky pozerá pozitívne, je to „ich človek“, „najlepší premiér“, vzťahy sú napriek sklamaným očakávaniam z dávnej minulosti vynikajúce.

Zanechajú tieto voličsky silné a disciplinované komunity svoje snahy o budovanie kresťanskej strany a budú kráčať za svojou najväčšou hviezdou, ktorá chce robiť slušnú politiku na proeurópskom a proatlantickom základe? Zatiaľ tomu všetko nasvedčuje. Otázkou zostáva, čo to bude znamenať pre dlhodobú prácu kresťanských demokratov v slovenskej politike. Z Kresťanskej únie, opusteného politického dieťaťa, sa však takmer určite stáva sirota.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.