Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. február 2023, 18:06

V Turecku sa po zemetrasení zatiaľ podarilo zachrániť viac ako 8-tisíc ľudí

Turecký minister vnútra Süleyman Soylu uviedol, že do zasiahnutých oblastí nasadili už 28-tisíc príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Z ruín zničených budov na juhovýchode Turecka sa po pondelkovom ničivom zemetrasení podarilo zachrániť už viac ako 8-tisíc ľudí, uviedol v utorok turecký viceprezident Fuat Oktay. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

Oktay povedal, že ďalších 380-tisíc osôb zasiahnutých zemetrasením sa uchýlilo do vládnych prístreškov či hotelov. Iní našli dočasné útočisko v obchodných centrách, na štadiónoch, v mešitách a komunitných centrách, či strávili noc s dekami vonku pri ohni.

Turecký minister vnútra Süleyman Soylu uviedol, že do zasiahnutých oblastí nasadili už 28-tisíc príslušníkov bezpečnostných zložiek, informuje agentúra DPA.

Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,8, po ktorom postupne nasledovalo približne 200 dotrasov, zasiahlo oblasť okolo turecko-sýrskych hraníc v noci na pondelok. Nešťastie si v oboch krajinách vyžiadalo už 5200 obetí a očakáva sa, že toto číslo ešte porastie.

V Turecku ide o najsmrteľnejšie zemetrasenie od roku 1999, keď pri podobne silnom zemetrasení zahynulo vyše 17-tisíc ľudí. Podľa geologickej služby USA išlo o najväčšie zemetrasenie zaznamenané na svete od zemetrasenia v odľahlej časti južného Atlantiku v roku 2021.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Americká centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu podľa očakávania o 25 bázických bodov do pásma 4,75 percenta až 5 percent. Zároveň však signalizovala, že v dôsledku otrasov na bankovom trhu by mohla vo zvyšovaní sadzieb urobiť prestávku. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.