Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež a Vatikán Dnes treba vedieť
05. február 2023, 21:20

Tlačovka na palube lietadla

Pápež František obvinil svojich kritikov zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

Pápež František obvinil svojich kritikov zo zneužívania smrti Benedikta XVI.

Foto: TASR/AP

Ľudia s homosexuálnymi sklonmi sú Božie deti, odsudzovať ich je hriech, vrátil sa František k diskutovanej téme.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.

Pápež František počas tlačovej konferencie na palube lietadla pri návrate z Afriky kritizoval ľudí, ktorí po smrti Benedikta XVI. začali medializovať údajné rozpory medzi emeritným a úradujúcim pápežom.

„Niektoré príbehy, ktoré kolujú, že Benedikt bol rozhorčený z toho, čo urobil nový pápež, sú ,hrou na telefón‘. V skutočnosti som s Benediktom konzultoval niektoré rozhodnutia, ktoré sa mali prijať. A on súhlasil. Súhlasil,“ vyhlásil František s tým, že emeritný pápež „vždy stál pri mne, podporoval ma, a ak mal s niečím problém, povedal mi to a porozprávali sme sa o tom“.

„Som presvedčený, že Benediktovu smrť využili niektorí ľudia, ktorí chcú pridať náplň do svojho mlynčeka. Tí, ktorí zneužívajú takú dobrú osobu, Božieho muža, povedal by som svätého otca cirkvi, nuž povedal by som, že sú to neetickí ľudia, ktorí patria k nejakej strane, nie k cirkvi,“ kritizoval František.

Svetové médiá k tomu uviedli, že pápež takto nepriamo skritizoval bývalého osobného sekretára Benedikta XVI. Georga Gänsweina, ktorý o napätiach medzi Františkom a Benediktom píše vo svojej novej knihe.

Pápež František sa po jednej z novinárskych otázok vrátil aj k nedávnemu rozhovoru pre agentúru AP, v ktorom vyzval na dekriminalizáciu homosexuálov.       

„Ľudia s homosexuálnymi sklonmi sú Božie deti, Boh ich miluje a sprevádza. Je pravda, že niektorí sú v tomto stave pre rôzne neželané situácie, ale odsudzovať takýchto ľudí je hriech; kriminalizovať ľudí s homosexuálnymi sklonmi je nespravodlivosť,“ uviedol František, pričom zdôraznil, že hovorí o ľuďoch, nie o homosexuálnej lobby.

„Som presvedčený, že Katechizmus Katolíckej cirkvi hovorí, že by nemali byť marginalizovaní. Tento bod je podľa mňa jasný,“ dodal pápež.

Inzercia

Na novinárske otázky odpovedal aj anglikánsky arcibiskup z Canterbury Justin Welby a moderátor Generálneho zhromaždenia Škótskej cirkvi Iain Greenshields, ktorí absolvovali návštevu Južného Sudánu spolu s pápežom Františkom.

Justin Welby (vpravo) a Iain Greenshields počas tlačovej konferencie. Foto: AP/Tiziana Fabi

„Úplne súhlasím s každým slovom,“ reagoval na Františkove vyjadrenia o homosexuáloch arcibiskup Welby. Pripomenul, že anglikáni už pred časom prijali rezolúciu proti kriminalizácii homosexuálnych osôb, ale názory mnohých ľudí ostali naďalej nezmenené.

„Počas nasledujúcich štyroch dní na Generálnej synode Anglikánskej cirkvi je to hlavná téma našej diskusie a určite budem citovať Svätého Otca. Povedal to krásne a presne,“ dodal canterburský arcibiskup.

Pápež František zhodnotil aj uplynulé dni, ktoré strávil v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne („Musíme sa zbaviť predstavy, že Afrika je tu na to, aby sme ju vykorisťovali.“), opäť poukázal na vojnu na Ukrajine a v ďalších častiach sveta („Celý svet je vo vojne a v sebadeštrukcii... Musíme sa včas zastaviť...“) a podporil emancipáciu žien („Vráťme sa k sile ženy. Musíme ich brať vážne a nepoužívať ich ako reklamu na kozmetiku: prosím, to je urážka ženy, ony sú povolané pre väčšie veci.“).

Zároveň avizoval, že popri plánovaných cestách do Lisabonu, kde sa v auguste uskutočnia Svetové dni mládeže, a do Marseille, kde sa v septembri koná stretnutie krajín stredomorského regiónu, by rád zavítal aj do Indie a Mongolska.  

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)

pred 3 hodinami

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred 3 hodinami

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.