Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. február 2023, 21:39

Francúzsko a Taliansko pošlú Ukrajine mobilné raketové systémy

Majú pomôcť brániť sa proti ruským dronom, raketám a lietadlám.

Francúzsko a Taliansko sa dohodli na dodávke mobilných raketových systémov zem-vzduch Ukrajine, uviedlo francúzske ministerstvo obrany. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Systémy s názvami MAMBA a SAMP sú batérie rakiet stredného doletu namontované na vozidlách. Určené sú na ochranu pred hrozbami prichádzajúcimi zo vzduchu, ako sú rakety či lietadlá s posádkou alebo bez posádky.

Raketové systémy, ktoré spoločne vyvinuli Francúzsko a Taliansko, pomôžu Ukrajine "brániť sa proti ruským dronom, raketám a lietadlám", uviedol silový rezort.

Dodávky sú reakciou na naliehavú žiadosť ukrajinského ministra obrany Olexija Reznikova adresovanú jeho francúzskym a talianskym partnerom o pomoc pri "ochrane civilného obyvateľstva a infraštruktúry pred ruskými leteckými útokmi".

Francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu už počas utorkovej návštevy Reznikova v Paríži oznámil, že jeho krajina dodá Ukrajine ďalších 12 nákladných húfnic Caesar a moderné vybavenie protivzdušnej obrany.

Francúzsko sa však zatiaľ nezaviazalo poslať na Ukrajinu hlavné bojové tanky Leclerc. Do Poľska pošle 150 inštruktorov, ktorí budú cvičiť ukrajinských vojakov v rámci misie vojenskej pomoci pre Ukrajinu, oznámilo vo štvrtok poľské ministerstvo zahraničných vecí.

EÚ v októbri 2022 zriadila Asistenčnú misiu Európskej únie pre Ukrajinu a ako prvý cieľ si stanovila vycvičiť 15-tisíc vojakov v členských štátoch EÚ.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 39 minútami

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred hodinou

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.