Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. február 2023, 21:11

Talianska premiérka a nemecký kancelár rokovali o pomoci pre Ukrajinu

Talianska premiérka a nemecký kancelár rokovali o pomoci pre Ukrajinu

Foto - TASR/AP

Taliansko a Nemecko podľa Meloniovej spolupracujú s cieľom podporiť schopnosť Kyjeva brániť sa a budú v tom pokračovať tak dlho, ako bude potrebné.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová počas návštevy Berlína zdôraznila potrebu spolupráce Nemecka a Talianska. Tiež povedala, že sa čoskoro chystá navštíviť Kyjev. TASR správu prevzala z agentúr ANSA a DPA.

Meloniová sa v Berlíne stretla s nemeckým spolkovým kancelárom Olafom Scholzom, s ktorým rokovala o migrácii, vojne na Ukrajine i modernizácii vnútorného trhu EÚ.

Talianska premiérka chce aj naďalej prísne obmedzovať migráciu z oblasti severnej Afriky to Talianska a Európy, píše DPA. Spolupráca s krajinami, odkiaľ tieto osoby prichádzajú, by podľa nej mala pomôcť tieto príchody zastaviť.

Scholz uviedol, že je potrebné, aby existovali aj zákonné formy migrácie. Európa podľa jeho slov imigráciu potrebuje.

Meloniová tiež povedala, že Nemecko a Taliansko spolupracujú s cieľom podporiť schopnosť Kyjeva brániť sa a budú v tom pokračovať tak dlho, ako bude potrebné. "Taliansko vynakladá úsilie na pomoc všetkými spôsobmi," povedala a pripomenula spoluprácu Ríma s Francúzskom v oblasti protileteckej obrany.

Premiérka podľa svojich slov plánuje navštíviť Kyjev ešte pred prvým výročím začiatku ruskej invázie 24. februára.

Francúzske ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že Francúzsko a Taliansko zavŕšili technické rokovania o spoločnej dodávke systémov protivzdušnej obrany Ukrajine, ktorá sa má uskutočniť na jar tohto roka, uviedla agentúra Reuters.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz
pred 2 hodinami

Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)

pred 3 hodinami

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred 3 hodinami

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.