Talianska premiérka a nemecký kancelár rokovali o pomoci pre Ukrajinu

Foto - TASR/AP
Taliansko a Nemecko podľa Meloniovej spolupracujú s cieľom podporiť schopnosť Kyjeva brániť sa a budú v tom pokračovať tak dlho, ako bude potrebné.
Talianska premiérka Giorgia Meloniová počas návštevy Berlína zdôraznila potrebu spolupráce Nemecka a Talianska. Tiež povedala, že sa čoskoro chystá navštíviť Kyjev. TASR správu prevzala z agentúr ANSA a DPA.
Meloniová sa v Berlíne stretla s nemeckým spolkovým kancelárom Olafom Scholzom, s ktorým rokovala o migrácii, vojne na Ukrajine i modernizácii vnútorného trhu EÚ.
Talianska premiérka chce aj naďalej prísne obmedzovať migráciu z oblasti severnej Afriky to Talianska a Európy, píše DPA. Spolupráca s krajinami, odkiaľ tieto osoby prichádzajú, by podľa nej mala pomôcť tieto príchody zastaviť.
Scholz uviedol, že je potrebné, aby existovali aj zákonné formy migrácie. Európa podľa jeho slov imigráciu potrebuje.
Meloniová tiež povedala, že Nemecko a Taliansko spolupracujú s cieľom podporiť schopnosť Kyjeva brániť sa a budú v tom pokračovať tak dlho, ako bude potrebné. "Taliansko vynakladá úsilie na pomoc všetkými spôsobmi," povedala a pripomenula spoluprácu Ríma s Francúzskom v oblasti protileteckej obrany.
Premiérka podľa svojich slov plánuje navštíviť Kyjev ešte pred prvým výročím začiatku ruskej invázie 24. februára.
Francúzske ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že Francúzsko a Taliansko zavŕšili technické rokovania o spoločnej dodávke systémov protivzdušnej obrany Ukrajine, ktorá sa má uskutočniť na jar tohto roka, uviedla agentúra Reuters.
Dnes treba vedieť
Maďarsko zablokovalo vydanie spoločného vyhlásenia EÚ k zatykaču na Putina
Šéf európskej diplomacie preto vydal vyhlásenie len vo svojom mene, v ktorom zobral na vedomie príslušné rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu.
Súhrn udalostí v pondelok 20. marca:
- Do veľkej politiky sa nechystám. Neuvidíte ma na žiadnej kandidátke, vyhlásil Richard Rybníček.
- V korupčnom procese s Dušanom Kováčikom vypovedal bývalý šéf SIS.
- NAKA zasahovala v rámci akcie Barón, ktorá súvisela s reštitučným konaním Slovenského pozemkového fondu.
- Čínsky prezident priletel do Moskvy, Rusko označil za spoľahlivého partnera.
- EÚ schválila plán nákupu munície pre Ukrajinu v hodnote dvoch miliárd eur.
Francúzsko a dôchodková reforma
Stroskotal aj druhý návrh na vyslovenie nedôvery vláde, reforma je prijatá
Návrh krajnej pravice získal podporu iba 94 poslancov, potrebných bolo pritom až 287 hlasov.
Štyri a pol hodiny trval neformálny rozhovor medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym lídrom Si Ťin-pchingom v Kremli. (tasr)
Dôkazom, aký košatý a miestami ťažko uchopiteľný je pontifikát pápeža Františka, sú aj komentáre a analýzy, ktoré vyšli v uplynulých dňoch pri príležitosti 10. výročia jeho zvolenia. Zhŕňa ich a hodnotí Imrich Gazda.
Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)
Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)
Vojna na Ukrajine
Ruská ofenzíva sa môže blížiť k svojmu vrcholu, tvrdia americkí experti
Inštitút pre štúdium vojny vo svojej poslednej správe o situácii na bojisku píše, že ruské útočné operácie sa v posledných týždňoch spomalili.
Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)
Popularita Oscarov medzi Američanmi dlhodobo klesá. Kým v roku 1998 slávnostný večer sledovalo rekordných 55 miliónov divákov a do roku 2018 ich bolo pravidelne viac ako 30 miliónov, za posledných 5 rokov ich počet neprekročil 20-miliónovú hranicu. Je otázne, či sa to kvótami podarí zmeniť. Píše Michal Lukáč.