Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. február 2023

Snehová kalamita

Vo viacerých častiach Slovenska je kalamita, husté sneženie komplikuje dopravu

V Žilinskom kraji polícia odporúča vzhľadom na aktuálne počasie necestovať.Na úseku Tisovec – Muráň havarovalo viacero vozidiel, na vrchole horského priechodu skončil posýpač v priekope.

Vo viacerých častiach Slovenska je kalamita, husté sneženie komplikuje dopravu
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

V Žilinskom kraji polícia odporúča vzhľadom na aktuálne počasie necestovať.Na úseku Tisovec – Muráň havarovalo viacero vozidiel, na vrchole horského priechodu skončil posýpač v priekope.

Popoludňajšie husté sneženie spôsobilo vo viacerých častiach Slovenska snehovú kalamitu, počasie skomplikovalo dopravu vo viacerých okresoch. Situácia na cestách a prognóza na zlepšenie počasia je nepriaznivá. 

Meteorológovia očakávajú najviac snehu v Žilinskom kraji a v Tatrách. Varujú, že tam môže napadnúť 30 až 40, ojedinele až 50 centimetrov nového snehu. Slovenský hydrometeorologický ústav zároveň vydal výstrahy pred snežením i silným vetrom. Vodiči si musia dávať pozor aj na tvorbu snežných jazykov. V Žilinskom kraji polícia odporúča vzhľadom na aktuálne počasie necestovať.

Krízový štáb mesta Žilina vyhlásil v dôsledku snehovej kalamity mimoriadnu situáciu. Na úseku medzi Martinom a Ružomberkom sú kolóny, vodiči sa zdržia viac ako štyri hodiny. Najhoršia situácia je podľa policajtov na úseku Kraľovany – Šútovo. Medzi Martinom a Ružomberkom sa skrížilo a zapadlo až 15 kamiónov.

Na úseku Tisovec – Muráň havarovalo viacero vozidiel, na vrchole horského priechodu skončil zároveň posýpač v priekope.

Sneženie v Starých Horách pri Banskej Bystrici. Foto: TASR/Ján Krošlák

Cestári vyhlásili kalamitu aj pod Tatrami v okresoch Poprad a Kežmarok. Prvý kalamitný stupeň platí v súčasnosti okrem Liptova, Kysúc, Oravy a horného Považia aj pre okresy Martin, Turčianske Teplice, Poprad a Kežmarok. Mimoriadnu situáciu vyhlásilo mesto Ružomberok, Dolný Kubín aj Okresný úrad v Čadci na území väčšiny obcí okresu. 

Pre silné sneženie je obmedzená viditeľnosť na 100 metrov v severných okresoch západného a stredného Slovenska.

Uzatvorené horské priechody

Obmedzenia platia aj pre niektoré horské priechody. Pre husté sneženie je uzatvorený horský priechod Čertovica. Pre vozidlá nad desať metrov celkovej dĺžky sú uzatvorené horské priechody Donovaly, Šturec, Príslop a Kremnické Bane. Uzatvorený pre dopravu nad 3,5 t je horský priechod Dobšiná.

Pre nákladnú dopravu je uzatvorený aj horský priechod Dobšinský kopec. Ťažko zjazdný je aj horský priechod Veľké Rovné, kde majú problémy aj osobné autá.

Inzercia

Husté sneženie na dopravnom ťahu Motyčky na Donovaly. Foto: TASR/Ján Krošlák

Zelená vlna RTVS informuje, že medzi Kremnicou a Bartošovou Lehôtkou je viacero odstavených kamiónov. Úsek je ťažko zjazdný, vodiči sa zdržia hodinu v oboch smeroch. Takmer hodinu sa môžu zdržať aj na prejazde Zvolenom v smere zo Žiaru nad Hronom do Zvolenskej Slatiny. Ťažko zjazdné je aj horské sedlo Besník, kde sa v stúpaní z oboch smerov šmýka viacero kamiónov.

Meteorológovia varujú aj pred víchricou

„Sneženie a vietor zhoršujú aj lavínovú situáciu. Horská záchranná služba v Tatrách, Nízkych Tatrách, Malej a Veľkej Fatre už upozorňuje na 3. až 4. stupeň lavínového nebezpečenstva a nastávajúca poveternostná situácia zlepšenie neprinesie, skôr naopak,“ varuje SHMÚ. 

Upozorňuje, že sa zároveň rozfúka západný vietor, ktorého nárazy najmä na západe a pod Tatrami miestami dosiahnu 70, ojedinele až 90 kilometrov za hodinu. „Budú sa tak vytvárať aj snehové jazyky a záveje, najmä na severe. Na horách postupne očakávame víchricu, večer až silnú víchricu,“ uviedli meteorológovia. Nepriaznivú situáciu predpovedajú aj v sobotu (4. 2.), keď vietor ešte zosilnie.

Husté sneženie na dopravnom ťahu Motyčky smerom na horský priechod Donovaly. Foto: TASR/Ján Krošlák

SHMÚ varuje pred snežením v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji, kde vydal výstrahu 1. stupňa. Rovnako aj v Žilinskom a Prešovskom kraji, kde platí výstraha 2. stupňa.

Meteorológovia tiež varujú aj pred silným vetrom, 2. stupeň výstrahy platí najmä pre západné Slovensko. Veterno má byť aj na horách, a to najmä na strednom a severnom Slovensku. Na sobotu je tu v polohách nad 1 800 metrov nad morom vyhlásený najvyšší, 3. stupeň výstrahy pre hrozbu mohutnej víchrice až orkánu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.