Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. február 2023, 11:37

Samit EÚ – Ukrajina

Pred začiatkom sa rozozvučali v Kyjeve i ďalších častiach sirény

Pred začiatkom sa rozozvučali v Kyjeve i ďalších častiach sirény

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas samitu EÚ – Ukrajina. Foto TASR/AP

V piatok pricestoval do Kyjeva aj šéf Európskej rady Charles Michel, ktorý prisľúbil podporu snahám Ukrajiny o vstup do EÚ. Už vo štvrtok dorazila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v sprievode 15 eurokomisárov, ako aj šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Pred začiatkom samitu sa v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev, ako aj v ďalších častiach krajiny, ráno rozozvučali sirény varujúce pred vzdušnými útokmi.

„V našom odhodlaní nepoľavíme. Budeme vás podporovať na každom kroku vašej cesty do EÚ,“ napísal Charles Michel na sociálnej sieti Twitter.

Naposledy sa takýto samit konal v Kyjeve v októbri 2021, teda niekoľko mesiacov pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu.

Šéfka EK po rokovaniach s ukrajinskou vládou ohlásila nový balík pomoci na rok 2023 v hodnote 450 miliónov eur. Podľa predstaviteľov EÚ dosiahla pomoc Únie pre Ukrajinu od začiatku ruskej agresie takmer 50 miliárd eur.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po štvrtkovom stretnutí s von der Leyenovou vyhlásil, že Ukrajina si zaslúži začatie prístupových rokovaní s EÚ ešte v priebehu tohto roka.

„EÚ bude podporovať Ukrajinu a ukrajinský ľud proti prebiehajúcej ruskej útočnej vojne tak dlho, ako to bude potrebné,“ píše sa v spoločnom vyhlásení predstaviteľov EÚ, do ktorého mala možnosť vopred nahliadnuť agentúra Reuters.

Ako priblížila vo štvrtok von der Leyenová, EK je ochotná umožniť Ukrajine pridať sa do „kľúčových európskych programov“, ktoré jej prinesú podobné výhody ako členstvo v eurobloku. Tieto programy majú byť aj témou piatkového samitu, na ktorom sa bude diskutovať aj o korupcii, ktorá je hlavnou prekážkou členstva Ukrajiny v EÚ.

Ďalšími témami samitu budú napríklad poskytnutie ďalších zbraní a finančnej pomoci Ukrajine, zlepšenie prístupu ukrajinských produktov na trh EÚ, pomoc Kyjevu s opravou energetickej infraštruktúry či uvalenie nových sankcií na Rusko.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)

pred hodinou

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred 2 hodinami

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.