Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. február 2023, 09:18

Pentagón zaznamenal čínsky špionážny balón, Kanada pomáha pri jeho monitorovaní

„Zaznamenali sme výškový špionážny balón a v súčasnosti aktívne sledujeme jeho pohyb,“ uviedlo kanadské ministerstvo obrany.

Kanada oznámila, že spolupracuje so Spojenými štátmi na monitorovaní pohybu výškového špionážneho balóna, o ktorom vo štvrtok informoval Pentagón. Uviedla tiež, že preveruje „potenciálny druhý incident“, ktorý by mohol súvisieť s takýmto balónom.  

Kanadské ministerstvo obrany zdôraznilo však, že obyvatelia Kanady sú v bezpečí a tamojšia vláda podniká potrebné kroky na ochranu vzdušného priestoru krajiny.

„Kanadské spravodajské služby spolupracujú s americkou stranou a prijímajú všetky potrebné opatrenia, aby ochránili citlivé informácie v Kanade pred hrozbami zo zahraničia,“ vyhlásilo ministerstvo.

O pohybe balóna ad severnou časťou Spojených štátov vo štvrtok ako prvý informoval americký Pentagón. Podľa neho ide zrejme o výškový špionážny balón patriaci Číne, ktorý zhromažďuje informácie o citlivých lokalitách v USA. Spozorovaný bol napríklad nad americkým štátom Montana, kde sa nachádza jedna z troch základní v USA, kde sú umiestnené strategické rakety.

Vo vyhlásení kanadského rezortu obrany sa však tvrdenie, že by mohlo ísť o čínsky balón, nespomína.

Čína v reakcii na vyjadrenia Kanady a USA vyhlásila, že správy amerických a kanadských úradov o údajnom prelete čínskeho špionážneho balóna zatiaľ overuje.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí zároveň vyzvalo zúčastnené strany, aby nerobili rozruch a zdržali sa zverejňovania neoverených domnienok, až pokým sa celá záležitosť neobjasní.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 15 minútami

Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)

pred 52 minútami

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred hodinou

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.