Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. február 2023, 06:57

Macron rokoval s Netanjahuom o Ukrajine a Iráne

Macron rokoval s Netanjahuom o Ukrajine a Iráne

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa objímajú počas stretnutia v Elyzejskom paláci. Foto TASR/AP

Francúzsky prezident zdôraznil nevyhnutnosť rozhodného vystupovania vzhľadom na pokrok Iránu v jadrovom programe, ktorý v prípade ďalšieho pokračovania nezostane bez dôsledkov.

Vojna na Ukrajine a Irán boli hlavnými témami štvrtkového stretnutia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Paríži.

Francúzsky prezident vyjadril zároveň aj svoju nespokojnosť s nedostatočnou transparentnosťou Iránu voči Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE).

Spoločne s Netanjahuom zároveň vyjadrili hlboké obavy v súvislosti s destabilizujúcimi aktivitami Iránu v celom regióne, píše DPA. Macron pripomenul, že iránska podpora ruskej agresie na Ukrajine vystavuje Teherán ďalším sankciám a izolácii.

Obaja štátnici hovorili aj o medzinárodnom úsilí vyrovnať sa s dôsledkami ruskej útočnej vojny na Ukrajine. Témou boli aj možnosti rozšírenia a posilnenia normalizačných dohôd, s ktorými sa spája súhlas viacerých arabských štátov na normalizáciu ich vzťahov s Izraelom.

K stretnutiu medzi Macronom a Netanjahuom došlo na pozadí rastúceho napätia na Blízkom východe. Macron izraelského premiéra uistil o plnej solidarite Francúzska s Izraelom po útokoch z palestínskej strany. Ako však zdôraznil, treba sa vyhnúť všetkému, čo by viedlo k špirále násilia, ktorá si už aj doposiaľ vyžiadala mnohé nevinné obete v radoch palestínskych i izraelských civilistov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 minútami

Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)

pred 46 minútami

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred hodinou

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.