Moldavsko vyzvalo Rusko, aby uznalo jeho prozápadnú orientáciu
Moldavsko sa snaží stať členom EÚ. „Boli by sme vďační, keby všetky štáty sveta vrátane Ruskej federácie uznali voľbu nášho ľudu,“ uviedol hovorca moldavského ministerstva zahraničných vecí Daniel Voda.
Moldavská diplomacia zároveň odmietla výrok šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova, že cesta Moldavska je „agresívna“.
Invázia Ruska na Ukrajinu vlani 24. februára a následná vojna skomplikovala Moldavsku situáciu. Malá krajina s asi 2,6 milióna obyvateľov leží medzi Rumunskom a Ukrajinou. Vlani získala štatút kandidátskej krajiny EÚ.
Lavrov v interview pre ruskú štátnu televíziu povedal, že Západ buduje Moldavsko tak, aby sa stalo „novým antiRuskom“, presne ako Ukrajina. Moldavskú prezidentku Maiu Sanduovú kritizoval slovami, že je „ochotná urobiť čokoľvek“, aj násilne riešiť krízu v Podnestersku. Tento separatistický región Moldavska má prevažne rusky hovoriacich obyvateľov a vyhlásil nezávislosť.
Poradca moldavskej vlády Alexandru Flenchea v rozhovore pre nemecký denník Die Welt vyzval na stiahnutie ruských vojakov z Podnesterska.
V tomto regióne je približne 1500 ruských vojakov, ktorí sú oficiálne označovaní ako mierové jednotky. Flenchea však povedal, že sa tam nachádza aj 10-tisíc až 15-tisíc členov proruských polovojenských jednotiek.
Dnes treba vedieť
Francúzsko a dôchodková reforma
Stroskotal aj druhý návrh na vyslovenie nedôvery vláde, reforma je prijatá
Návrh krajnej pravice získal podporu iba 94 poslancov, potrebných bolo pritom až 287 hlasov.
Štyri a pol hodiny trval neformálny rozhovor medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym lídrom Si Ťin-pchingom v Kremli. (tasr)
Dôkazom, aký košatý a miestami ťažko uchopiteľný je pontifikát pápeža Františka, sú aj komentáre a analýzy, ktoré vyšli v uplynulých dňoch pri príležitosti 10. výročia jeho zvolenia. Zhŕňa ich a hodnotí Imrich Gazda.
Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)
Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)
Vojna na Ukrajine
Ruská ofenzíva sa môže blížiť k svojmu vrcholu, tvrdia americkí experti
Inštitút pre štúdium vojny vo svojej poslednej správe o situácii na bojisku píše, že ruské útočné operácie sa v posledných týždňoch spomalili.
Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)
Popularita Oscarov medzi Američanmi dlhodobo klesá. Kým v roku 1998 slávnostný večer sledovalo rekordných 55 miliónov divákov a do roku 2018 ich bolo pravidelne viac ako 30 miliónov, za posledných 5 rokov ich počet neprekročil 20-miliónovú hranicu. Je otázne, či sa to kvótami podarí zmeniť. Píše Michal Lukáč.
Ukrajinská tajná služba sa prihlásila k likvidácii zradcu v Chersonskej oblasti
„Organizátor mučiarní v Chersonskej oblasti Serhij Moskalenko bol nedávno zlikvidovaný na dočasne okupovanom území,“ uviedla v tajná služba v pondelkovom vyhlásení.
V Nazarete útočili na kresťanskú školu
„Toto sa stalo prvýkrát. Nie sme zvyknutí na takéto násilie, najmä vo vzťahu k našim školám,“ hovorí pomocný biskup Latinského patriarchátu Jeruzalema.