Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. február 2023, 19:00

Na rodičovský dôchodok by mali mať nárok aj rodičia vojakov a policajtov

 Návrh novely zákona o sociálnom poistení poslancov Sme rodina posunulo plénum Národnej rady do druhého čítania.

Nárok na rodičovský príspevok k dôchodku by mali mať aj rodičia profesionálnych vojakov a policajtov. Návrh novely zákona o sociálnom poistení poslancov Sme rodina posunulo plénum Národnej rady do druhého čítania.

Ústava podľa predkladateľov nerozlišuje, či je rodičovský dôchodok v rámci systému sociálneho poistenia alebo systému výsluhového zabezpečenia. Oprávneným poberateľom dôchodku v systéme sociálneho poistenia už vznikol nárok na rodičovský dôchodok.

Na účely rodičovského dôchodku budú musieť profesionálni vojaci a policajti urobiť vyhlásenie do konca júna, k tomuto dátumu by sa tiež posudzovalo plnenie podmienok. Pre nárok na uvedený dôchodok by boli príslušné útvary sociálneho zabezpečenia a Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia povinné Sociálnej poisťovni (SP) do konca júna elektronicky oznámiť údaje o policajtovi či profesionálnom vojakovi za predminulý rok, najmä jeho meno, priezvisko, identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia a vymeriavací základ, z ktorého bolo zaplatené poistné na výsluhové zabezpečenie.

Čítajte tiež

O nároku na rodičovský dôchodok, ktorý by v súvislosti s účasťou dieťaťa na výsluhovom zabezpečení vznikol do konca júna, by rozhodla SP do konca roku. Dovtedy by bol aj nárok na jeho výplatu, a to v jednej splátke. Uvedený nárok by platil aj ak by poberateľ dôchodku prestal spĺňať podmienky po konci júna.

Zákon by však neumožňoval priznanie rodičovského dôchodku poberateľovi, ktorého dieťa v povolaní vojak alebo policajt nemalo v rozhodujúcom období uhradené poistné.

Právna úprava predpokladá negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. Tento rok ide o približne 13 miliónov eur, budúci rok 14,1 milióna eur. Zmena sa má dotknúť asi 50-tisíc poberateľov. Mesačnú sumu rodičovského dôchodku odhadujú v tomto roku na 21,8 eura.

Poslanci navrhujú účinnosť tejto novely od 1. mája.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)

pred hodinou

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred 3 hodinami

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.