Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. február 2023, 15:59

Vučič predstavil srbskému parlamentu nový plán pre Kosovo

Upozornil, že v prípade jeho odmietnutia sa Srbsko môže stať „vydedencom“ Európy.

Srbský prezident Aleksandar Vučič srbskému parlamentu predstavil počas štvrtkového zasadnutia nový plán pre Kosovo. Upozornil, že v prípade jeho odmietnutia sa Srbsko môže stať „vydedencom“ Európy. TASR správu prevzala z agentúr AP a DPA.

Srbská pravicová opozícia žiada, aby parlament tento plán odmietol a obviňuje Vučiča zo zrady krajiny. Opoziční poslanci sa počas zasadania parlamentu dostali do roztržky s poslancami Vučičovej vládnucej strany a skandovali „Zrada“ a „Nevzdáme sa Kosova“.

„Nič som nepodpísal. Povedal som, že budeme pokračovať v rokovaniach,“ povedal Vučič. „Ľudia však musia vedieť... Staneme sa vydedencom Európy? Áno, staneme,“ povedal.

Najnovší nemecko-francúzsky návrh okrem iného zaisťuje, že Srbsko a Kosovo sa navzájom nebudú oficiálne uznávať, budú však navzájom rešpektovať svoju štátnosť v rámci súčasných hraníc, píše DPA.

Návrh podľa Vučiča tiež zaisťuje, že Srbsko nebude namietať voči členstvu Kosova v medzinárodných organizáciách vrátane OSN.

Medzinárodní vyjednávači pohrozili Srbsku zastavením rokovaní o vstupe do EÚ a zastavením finančnej podpory v prípade, ak Belehrad plán neprijme. „Je v životnom záujme Srbska zostať na európskej ceste,“ povedal Vučič.

Kosovo, kde prevažujú etnickí Albánci, vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť. Srbsko ju však odmieta uznať a Kosovo stále považuje za  svoju súčasť. Nezávislosť Kosova neuznáva ani päť členských krajín EÚ: Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.

Predstavitelia Kosova vlani v decembri oficiálne požiadali o Európsku úniu o kandidátsky štatút pre svoju krajinu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami

Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)

pred hodinou

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred 2 hodinami

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.