Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. február 2023, 07:18

Fínsko zrušilo podmienku neplodnosti pre transrodových ľudí

Zákon umožní transrodovým jednotlivcom nad 18  rokov úradne si zmeniť rod samovyhlásením bez psychiatrického posudku a potvrdenia o schopnosti rozmnožovať sa.

Fínsky parlament schválili doplnky zákona, ktoré podstatne uľahčia ľuďom zmeniť si právne uznaný rod. 

Doplnky zákona tiež rušia podmienku, že transrodoví ľudia museli mať lekárske potvrdenie o neplodnosti alebo sterilizácii, až potom úrady uznali ich rodovú identitu. Táto časť zákona mala zabrániť transrodovým jednotlivcom mať deti.

Eduskunta, fínsky 200-členný parlament, hlasoval o zmenách pomerom 113 hlasov za zmeny, 69 poslancov bolo proti.

Zákon umožní transrodovým jednotlivcom nad 18  rokov úradne si zmeniť rod samovyhlásením bez psychiatrického posudku a potvrdenia o schopnosti rozmnožovať sa. Aby sa zabránilo nesprávnemu využívaniu predmetného zákona, žiadosti je možné predkladať len raz ročne.

Premiérka Sanna Marinová už predtým vyhlásila, že schválenie doplnkov uvedenej právnej normy je stále prioritou jej stredoľavej vlády, hoci pri moci zostáva už iba dva mesiace. Fínsko čakajú parlamentné voľby začiatkom apríla.

Španielsko schválilo legislatívne opatrenie umožňujúce zmenu rodu samovyhlásením minulý mesiac. Britská vláda podobný návrh zákona, ktorý zákonodarcovia v Škótsku odsúhlasili v decembri, vetovala.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Pápež František dnes navštívil detskú onkológiu v nemocnici Gemelli, kde sa lieči zo zápalu priedušiek. Na oddelení pokrstil novorodenca, rozdával ružence a čokoládové vajíčka. Vatikánsky hovorca Matteo Bruni uviedol, že pápež by mal byť prítomný na nedeľnej omši na Svätopeterskom námestí. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.