Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. február 2023, 06:49

Dvoch komplicov páchateľa teroristického útoku vo Viedni odsúdili na doživotie

Ide o komplicov džihádistu, ktorý 2. novembra 2020 pri teroristickom útoku v centre Viedne usmrtil štyri osoby a ďalších 23 zranil.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Proces pred viedenským krajinským súdom prebiehal za prísnych bezpečnostných opatrení a trval niekoľko mesiacov. Súdili v ňom šiestich mužov obvinených z toho, že poskytli pomoc útočníkovi, stúpencovi tzv. Islamského štátu (IS) Kujtimovi Fejzulaiovi, ktorého bezprostredne po útoku zastrelili policajti.

Šestica obžalovaných - štyria Rakúšania, jeden Čečenec a jeden Kosovčan - sa na útoku priamo nepodieľala. Bola však obvinená z toho, že pomohla útočníkovi pri prípravách teroristického činu. Uvedený občan Kosova bol obžalovaný aj z toho, že spolu s útočníkom údajne na Slovensku kúpil náboje do útočnej pušky AK-47.

Súdna porota dospela v stredu k verdiktu po zhruba 12-hodinovom rozvažovaní. Predsedajúci sudca ho ohlásil okolo polnoci zo stredy na štvrtok.

Jeden z obžalovaných bol odsúdený na doživotie za to, že "dopomohol k vražde". Druhý dostal rovnaký trest za účasť na teroristickej trestnej činnosti súvisiacej s vykonaním vraždy. Ďalší dvaja dostali dlhoročné väzenské tresty v trvaní 19 a 20 rokov za podiel na teroristickej trestnej činnosti.

Inzercia

Zvyšní dvaja obvinení dostali len dvojročné podmienečné tresty za členstvo v teroristickej organizácií.

Všetci obžalovaní počas procesu tvrdili, že Fejzulaia takmer nepoznali a že nevedeli nič o jeho plánoch útoku. Prokuratúra sa naopak snažila dokázať, že šestica mužov pomohla páchateľovi získať zbrane a muníciu, poskytla mu logistickú podporu alebo ho povzbudzovala pri vykonaní jeho zámeru. Obžaloba preto žiadala pre všetkých maximálny, teda doživotný tresty odňatia slobody.

Fejzulai mal počas útoku na sebe falošný pás s výbušninami, automatickú strelnú zbraň, ručnú strelnú zbraň a mačetu. V minulosti bol odsúdený za pokus vycestovať do Sýrie, kde sa chcel pripojiť k extrémistickej organizácii Islamský štát, ktorý sa k útoku vo Viedni následne prihlásil.

Rakúsko po útoku prijalo kontroverzne vnímaný protiteroristický zákon, ktorý posilnil právomoci tajných služieb pri monitorovaní podozrivých aktivít.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, len ojedinele zmenšená oblačnosť. Miestami sa vyskytnú prehánky, dážď alebo búrky. Bude veľmi teplo. Denná teplota 15 až 22 st. Slabý, postupne prevažne južný vietor do 30 km/h. (shmú)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.