Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. február 2023, 15:57

Lotyšsko nepošle športovcov na olympiádu, ak budú súťažiť aj Rusi a Bielorusi

Medzinárodný olympijský výbor minulý týždeň oznámil, že je prístupný myšlienke, aby sa ruskí a bieloruskí športovci zúčastnili na olympijských hrách 2024 pod neutrálnou vlajkou.

Lotyšsko nepošle svojich športovcov na olympijské hry, na ktorých sa zúčastnia ruskí a bieloruskí občania počas invázie na Ukrajine. V stredu to tlačovej agentúre Reuters povedal hovorca lotyšského olympijského výboru.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) minulý týždeň oznámil, že je prístupný myšlienke, aby sa ruskí a bieloruskí športovci zúčastnili na Letných olympijských hrách 2024 v Paríži "pod neutrálnou vlajkou", a že im umožní súťažiť v kvalifikačných súťažiach.

„Ak budeme musieť urobiť rozhodnutie teraz, tak na takéto podujatie, samozrejme, nepôjdeme. Ale parížske hry sú o rok a pol. Uvidíme, čo sa stane na Ukrajine - dúfame, že ukrajinský ľud túto vojnu vyhrá a my sa ocitneme v novej situácii," povedal hovorca.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. februára 2022 aj z územia Bieloruska. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval MOV, aby športovcom z oboch krajín zakázal účasť na olympiáde, ostatné krajiny zatiaľ ich úplný zákaz v Paríži podporujú len málo.

Letné olympijské hry 2024 v Paríži sa budú konať 26. júla až 11. augusta a paralympiáda od 28. augusta do 8. septembra.

Inzercia

Lotyšsko, ktoré má s Ruskom spoločnú hranicu, patrí k najsilnejším podporovateľom Ukrajiny v Európskej únii a NATO, spoločne s pobaltskými susedmi Estónskom a Litvou.

Ani litovský, ani estónsky olympijský výbor neuvažujú nad bojkotom parížskej olympiády, uviedli v utorok ich predsedovia domácim médiám.

Ministri zahraničných vecí týchto pobaltských štátov a Poľska sa v utorok zhodli, že ruskí a bieloruskí športovci na olympiáde sú "neprijateľní", keďže invázia pokračuje, vyhlásil šéf lotyšskej diplomacie Edgars Rinkevics.

Pobaltskí ministri pre šport sa majú stretnúť vo štvrtok a prediskutovať spoločnú výzvu MOV, aby vylúčil ruských a bieloruských športovcov zo všetkých medzinárodných súťaží, uviedla v stredu litovská ministerka pre školstvo, vedu a šport Jurgita Šiugždinien.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 10 hodinami

Líder OĽaNO a bývalý minister financií Igor Matovič na mítingu na Orave avizoval „veľmi pozitívne prekvapenie pre domácnosti“ v súvislosti s cenami elektriny. „Ceny budú veľmi dobré až do roku 2027,“ uviedol Matovič. „Budeme naozaj európsky unikát,“ dodal s tým, že dohodu so Slovenskými elektrárňami vláda oznámi ešte tento týždeň.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.