Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. január 2023, 17:22

Termín predčasných volieb

Dráma sa nekonala. Parlament schválil voľby na 30. september

Dráma sa nekonala. Parlament schválil voľby na 30. september

Foto: TASR

Návrh podporilo 92 poslancov. Prezidentka pripomenula, že v prípade zásadných zlyhaní dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera je pripravená kedykoľvek na zostávajúci čas do volieb vymenovať úradnícku vládu.

V septembri čakajú Slovensko parlamentné voľby. V utorok to definitívne schválil parlament, hoci do poslednej chvíle nebolo jasné, či bude mať návrh na jesenný termín volieb podporu 90 poslancov.

Nakoniec návrh podporilo 92 zo 148 prítomných poslancov parlamentu, proti bolo 54, zdržali sa dvaja zákonodarci.

Predtým poslanci neschválili návrh predsedu Smeru Roberta Fica o termíne volieb v máji ani návrh lídra Hlasu Petra Pellegriniho o júnovom termíne volieb. 

Parlament tak na poslednú chvíľu vyhovel ultimátu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá žiadala dohodu o termíne predčasných volieb do konca januára.

Tesne pred hlasovaním však nebolo jasné, či septembrový termín bude mať dostatočnú podporu. Na hlasovaní totiž chýbali poslanci bývalej koalície Marek Hattas (SaS) a Peter Kremský (OĽaNO), ktorí sú na pracovnej ceste. Ešte včera neboli „istí“ ani ďalší dvaja či traja poslanci bývalej koalície.

Napokon za september hlasovali všetci ostatní poslanci OĽaNO a SaS, 17 poslanci zo Sme rodina, všetci 11 poslanci okolo Jána Budaja, traja poslanci Za ľudí, Miroslav Kollár (Spolu), Tomáš Valášek (PS) aj nezaradení poslanci Martin Čepček, Katarína Hatráková a Martin Borguľa.


Foto: TASR

Čaputová: Ak dôjde k zlyhaniu, vymenujem úradnícku vládu

Prezidentka rešpektuje, že ústavná väčšina sa zhodla na termíne predčasných volieb. „Dnešné rozhodnutie parlamentu je nevyhnutným vyústením toho, že v decembri došlo k odvolaniu vlády a tá stratila legitimitu dovládnuť do konca riadneho volebného obdobia," uviedla vo vyhlásení.

Čaputová dala poslancom čas na rozhodnutie o dátume konania volieb do konca januára. „Vzhľadom na to, že k rozhodnutiu parlamentu došlo do konca januára, hoci opäť na poslednú chvíľu, nateraz nepristúpim k vymenovaniu úradníckej vlády." 

Zároveň pripomenula svoje slová spred dvoch týždňov, že v prípade zásadných zlyhaní dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera je pripravená kedykoľvek na zostávajúci čas do volieb vymenovať úradnícku vládu.


Foto: TASR

Šeliga: Som rád, že sa cirkusy skončili

Šéf parlamentu Boris Kollár vyhlási voľby 130 alebo 125 dní pred dátumom ich konania. Kandidátky sa podľa neho budú musieť podať do 2. júla.

Kollár kritizoval prístup opozície, ktorá podľa neho v skutočnosti predčasné voľby nechcela, pretože nepodporila septembrový termín. „Robia mexické vlny s referendom, potom ovácie s májovým či júnovým termínom. Klamú vlastných voličov. Ak chcú tak strašne predčasné voľby, tak prečo za september nezahlasujú?“

Inzercia

Líder OĽaNO Igor Matovič je po hlasovaní rád, že sa dohoda dodržala. Hovorí, že mali vopred dohodnutých 92 poslancov, ktorí za uznesenie o septembrovom termíne volieb zahlasujú. „Mali sme spočítané hlasy. Do takéhoto vážneho hlasovania by sa nemalo ísť bez toho, aby sme hlasy mali spočítané,“ vysvetlil Matovič s tým, že v aktuálnej neistote je dobré, aby sme mali „pevný maják“ v podobe termínu volieb.

„Máme presne osem mesiacov do volieb. Chystáme sa na zásadnú predvolebnú kampaň, v ktorej budeme bojovať za záchranu demokracie na Slovensku,“ dodal.

Matovič verí, že sa s predsedníčkou Za ľudí Veronikou Remišovou a so šéfom Sme rodina Borisom Kollárom dohodne na „nepísanej džentlmenskej koaličnej dohode“, na základe ktorej by fungovali ako doteraz. „Od septembra bol na koaličných radách absolútny pokoj. Žiaden Sulík tam nechodil, nikomu nemusel nadávať,“ uviedol Matovič.

Kollár povedal, že koaličná dohoda zvykne vypršať polroka pred voľbami. Podľa neho preto nastane „voľné pole“ pre poslanecké kluby, počas ktorého si každá politická strana bude „vyslovene kampaňovať a hrať na svoju strunu“. Šéf Sme rodina zároveň uviedol, že dovtedy bude jeho hnutie v parlamente „štandardne rokovať so stranou OĽaNO a Za ľudí“ o podpore zákonov.


Foto: TASR

„Keby všetky dohody koalície fungovali ako dnes, nemusela by skončiť,“ reagoval na hlasovanie poslanec Za ľudí Juraj Šeliga. „Som rád, že sa tie cirkusy skončili.“

Richard Sulík po odhlasovaní povedal, že k voľbám vôbec nemuselo dôjsť, ak by „kolegovia z OĽaNO mali viac odvahy a sily“ riešiť problém v osobe Igora Matoviča. „Ale nestalo sa,“ dodal. Šéf liberálov zároveň uviedol, že mu bolo „milšie“ sa dohodnúť na septembrovom termíne s bývalými koaličnými partnermi bez Igora Matoviča ako so stranami Smer a Hlas, ktoré podľa Sulíka trucovali.

Veronika Remišová tvrdí, že predčasné voľby Slovensku nikdy nič dobré nepriniesli. „Ale po povalení vlády SaS, Smerom/Hlasom a extrémistami a po odmietnutí SaS podporiť novú vládu je to žiaľ jediná schodná cesta,“ vraví ministerka investícií.

Strana Hlas považuje septembrový termín za neskorý. „Vláda, ktorej bola vyslovená nedôvera, nemá mať mandát pokračovať ďalej pätinu funkčného obdobia. Táto vlády zlyhala. V akomkoľvek prieskume si ľudia želali predčasné voľby skôr ako v júni,“ hovorí poslanec Richard Raši.

 

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.