Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. január 2023, 15:03

Podpora pre veľké podniky

Európska komisia schválila Slovensku program pomoci vo výške 600 miliónov eur

Pomoc bude mať formu priamych grantov na podporu spoločností postihnutých prudkými nárastmi cien plynu a elektrickej energie.

Európska komisia oznámila, že schválila program štátnej pomoci Slovenska vo výške 600 miliónov eur na podporu jeho ekonomiky v kontexte vojny Ruska proti Ukrajine.

Program schválili v medziach dočasného krízového rámca štátnej pomoci, ktorý EK prijala 23. marca 2022 a zmenila v júli a októbri 2022, keď dospela k záveru, že hospodárstvo EÚ čelí vážnemu narušeniu.

Slovensko eurokomisii oznámilo svoju schému štátnej pomoci v hodnote 600 miliónov eur v medziach dočasného krízového rámca, ktorá má slúžiť na podporu národnej ekonomiky v kontexte vojny Ruska proti Ukrajine.

V medziach tohto opatrenia bude mať pomoc formu priamych grantov na podporu spoločností postihnutých prudkými nárastmi cien zemného plynu a elektrickej energie.

Slovensko informovalo, že toto opatrenie sa vzťahuje na všetky odvetvia okrem finančného sektora.

Komisia skonštatovala, že uvedená schéma je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom krízovom rámci. Výška individuálnej pomoci nepresiahne 50 % oprávnených nákladov alebo maximálny strop pomoci v hodnote štyroch miliónov eur. Pri príjemcoch, ktorí spadajú do kategórie energeticky náročných podnikov, nepresiahne celková pomoc na príjemcu 80 % oprávnených nákladov alebo maximálny strop pomoci v hodnote 150 miliónov eur. Táto pomoc bude poskytnutá najneskôr do 31. decembra 2023.

Komisia dospela k záveru, že program štátnej pomoci Slovenska je v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom právnom rámci, že je potrebný, vhodný a primeraný na nápravu závažnej poruchy fungovania hospodárstva členského štátu. Na základe tohto zistenia EK predložené opatrenia v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci schválila.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

RTVS pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie odvysiela na Dvojke o 20.40 film Slobodní. Viac o filme i príbehu priateľstva Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, ktorých nazývali „generálmi tajnej cirkvi“ a ktorí zohrali významnú úlohu v boji proti totalite v Československu, si môžete prečítať v recenzii Evy Čobejovej.

Film Slobodní si môžete pozrieť dnes o 20:40 na Dvojke. Vysiela sa pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie. Pozrite si príbeh priateľstva, ktoré zmenilo Slovensko. Viac na www.filmslobodni.sk

Uverejnil používateľ Slavomír Zrebný Sobota 25. marca 2023
pred 12 hodinami

V sobotu popoludní sa v Bratislave konalo spomienkové podujatie na 35. výročie Sviečkovej manifestácie. Spojené bolo s kladením vencov na Námestí Eugena Suchoňa. Dočasne poverený premiér Eduard Heger počas príhovoru poznamenal, že Sviečková manifestácia bola nielen o slobode vierovyznania, ale aj o slobode ako takej. (tasr)

pred 13 hodinami

Podľa Igora Matoviča dnes KDH pyšne odmietlo spoločný postup do volieb s Kresťanskou úniou. „Vedenie KDH však svoj tieň nedokázalo prekročiť a opätovne, tak ako pred 4 rokmi pyšne opľuli podanú partnerskú ruku,“ napísal líder OĽaNO na sociálnej sieti s tým, že bol fanúšikom toho, aby KDH a KÚ išli do volieb spolu.

KDH PÝCHOU DÝCHA Symbolicky, v deň 35. výročia Sviečkovej manifestácie vedenie KDH pyšne odmietlo spoločný postup do...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Sobota 25. marca 2023
pred 13 hodinami

Kresťanská únia na rozhodnutie KDH zareagovala v stanovisku, v ktorom tvrdí, že Majerský a spol. klamú. „Pravdou je, že Kresťanská únia mala úprimný záujem o spoločný postup vo voľbách. K rokovaniam sme pristupovali zodpovedne, komunikovali sme priamo a otvorene, ustúpili sme prakticky vo všetkom. Zo strany KDH sme nedostali za šesť týždňov jedinú serióznu odpoveď, ani jeden návrh dohody,“ píšu v reakcii. „Vyjadrenia, že rokujú s jednotlivcami z KÚ, pokladáme za mimoriadne neférový prístup. Medzi politickými stranami sa to považuje za nepriateľské.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.