Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. január 2023, 10:26

Kanadská provincia skúšobne povolila prechovávanie malých dávok tvrdých drog

Britská Kolumbia chce na tri roky dekriminalizovať prechovávanie napríklad kokaínu, heroínu, metamfetamínu, fentanylu a morfia.

Kanadská provincia Britská Kolumbia spustila experiment, v rámci ktorého chce na tri roky skúšobne dekriminalizovať prechovávanie malých dávok tvrdých drog, napríklad kokaínu, heroínu, metamfetamínu, fentanylu a morfia. Tamojší obyvatelia budú môcť od utorka pre vlastnú spotrebu prechovávať 2,5 gramu týchto omamných látok. TASR správu prevzala zo stanice BBC.

Príslušnú žiadosť Britskej Kolumbie schválila aj kanadská vláda. S podobnou iniciatívou prišiel aj susedný americký štát Oregon, ktorý tvrdé drogy dekriminalizoval už v roku 2020.

Predstavitelia Britskej Kolumbie však upozornili, že spomínané omamné látky sú stále ilegálne, no ak sa u dospelých občanov nájde 2,5 gramu týchto drog, nebudú zatknutí, obvinení a drogy im nebudú skonfiškované. Namiesto toho im kompetentné úrady poskytnú informácie o dostupných sociálnych a zdravotníckych službách.

Kanadská ministerka pre duševné zdravie a závislosti Carolyn Bennettová označila krok Britskej Kolumbie za "obrovskú zmenu v prístupe (k ľuďom závislým od drog), ktorý je založený na dôvere v sociálne a zdravotnícke služby a nie na trestnom stíhaní".

BBC pripomína, že odkedy Britská Kolumbia vyhlásila v roku 2016 pre kritickú situáciu v súvislosti s drogami mimoriadny stav, predávkovalo sa tam približne 10-tisíc osôb.

Aj počas trojročného experimentu však predaj drog zostáva stále trestným činom, rovnako aj prechovávanie omamných látok v areáloch vzdelávacích inštitúcií, zariadení starostlivosti o deti či na letiskách. Nezákonné je aj pašovanie drog cez hranice.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)

pred hodinou

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred hodinou

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.