Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. marec 2016, 09:46

Výnimočný stav vo Francúzsku môže byť predĺžený, rozhodne sa v máji

Francúzska vláda zvažuje predĺženie výnimočného stavu na termín konania majstrovstiev Európy vo futbale, ktoré sa budú konať začiatkom leta. Informoval o tom dnes vo vysielaní rozhlasovej stanice Europe 1 oficiálny hovorca vlády a minister poľnohospodárstva Stéphane Le Foll.

      Výnimočný stav vo Francúzsku platí od atentátov z 13. novembra 2015, ktoré si vyžiadali 130 obetí na životoch. Útoky sa odohrali na viacerých miestach 10. a 11. obvodu v Paríži, ako aj pri štadióne Stade de France na parížskom predmestí Saint-Denis, kde sa budú hrať zápasy šampionátu Euro 2016.
    

  "Nič nám nemôže zabrániť predĺžiť výnimočný stav. Ochrana Francúzov zostáva našou prioritou i prioritou prezidenta (Francoisa Hollanda)," spresnil Le Foll. Parlamentom schválený výnos o predĺžení výnimočného stavu prestane platiť 20. mája. Podľa Le Folla môže byť schválené jeho ďalšie predĺženie. Dodal, že sa o tom bude diskutovať, a to nielen v súvislosti s futbalovým šampionátom, ktorý sa uskutoční od 10. júna do 10. júla, ale aj kvôli cyklistickým pretekom Tour de France konajúcim sa od 2. do 24. júla.

      Le Foll uznal, že "výnimočný stav nemôže byť trvalý", ale upozornil, že "je tu na to, aby vytvoril podmienky na zaručenie bezpečnosti Francúzov". "Nič nám nezabráni prijať všetky opatrenia, aby sme Francúzov chránili," vyhlásil minister.
      Europe 1 pripomenula, že v súvislosti so zadržaním osôb podozrivých z prípravy atentátu na území Francúzska sa v krajine diskutuje aj o tom, či by nebolo jednoduchšie futbalové majstrovstvá odvolať. Prezident Hollande však v utorok jednoznačne vyhlásil, že "otázku, či odložiť alebo zrušiť Euro 2016, si nikto ani nekladie". Premiér Manuel Valls následne vyhlásil, že "Euro 2016 má byť a bude".

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 45 minútami

Všetci profesionálni vojaci vysielaní do zahraničia musia byť zaočkovaní proti koronavírusu, tvrdí minister obrany Jaroslav Naď. Zaočkovanosť v armáde dosahuje podľa neho približne 56 percent. (tasr)

pred hodinou

Slovenský cyklista Martin Svrček bude od nasledujúcej sezóny jazdiť za najlepší tím sveta Deceuninck–QuickStep. Osemnásťročný pretekár sa pripojí k belgickému tímu na budúci rok v lete a podpísal s ním kontrakt na dva a pol roka. Momentálne pôsobí v talianskom Franco Ballerini, v prebiehajúcej sezóne získal už pätnásť víťazstiev a na nedávnych ME finišoval v pretekoch s hromadným štartom na ôsmom mieste. (tasr)

pred hodinou

Boris Kollár vysvetľuje svoj výrok, že by mohol mať do dvoch dní o päť poslancov viac. Hovorí, že niektorí poslanci prejavili záujem vstúpiť do klubu Sme rodina. Nechcel komentovať, či sú medzi nimi aj zákonodarcovia z OĽaNO. Dodáva však, že teraz nepotrebuje zvyšovať počet členov svojho klubu. (Rádio Expres)

pred hodinou

Boris Kollár hovorí, že sa neospravedlní za výraz "čurillovská mafia". „Tam sú závažné podozrenia, prečo sú títo páni vo väzbe, že spolupracovali s kajúcnikmi a mafiánmi. Ak budú oslobodení, tak sa ospravedlním," hovorí na adresu obvinených vyšetrovateľov. (Rádio Expres) 

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva