Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. január 2023, 21:28

Francúzsko s Austráliou budú Ukrajine spoločne dodávať delostreleckú muníciu

Austrálsky minister obrany Richard Marles vyčíslil spoločný projekt na niekoľko miliónov dolárov.

Francúzsko bude spolu s Austráliou dodávať Ukrajine delostrelecké náboje kalibru 155 mm. Oznámili to v pondelok spoločne ministri obrany oboch týchto krajín - francúzsky Sébastien Lecornu a austrálsky Richard Marles. TASR o tom informuje na základe správy francúzskej tlačovej agentúry AFP.

Lecornu povedal, že „niekoľko tisíc 155 milimetrových nábojov“ vyrobí francúzsky dodávateľ Nexter, zatiaľ čo Austrália bude dodávať strelný prach. Marles vyčíslil spoločný projekt na niekoľko miliónov dolárov.

Takáto dodávka munície zapadá podľa austrálskeho ministra do „pretrvávajúcej úrovne podpory, akú Francúzsko aj Austrália poskytujú Ukrajine“, aby sa uistili v tom, že bude schopná odolávať Rusku a aj ukončiť vojnu za stanovenia si „vlastných podmienok“.

Lecornu povedal, že prvé dodávky tejto munície sú plánované v prvom štvrťroku tohto roka.

Zmienená munícia - 155-milimetrové náboje - sa využíva v rôznych typoch delostreleckých zbraní, aké Ukrajine poslali západné krajiny, vrátane francúzskych samohybných húfnic Caesar, britských húfnic M777 či nemeckých samohybných húfnic Panzerhaubitze 2000.

Obaja ministri obrany sa stretli v Paríži spoločne s ministerkami zahraničných vecí svojich krajín, a to francúzskou Catherine Colonnovou a austrálskou Penny Wongovou. Stretnutie sa uskutočnilo v rámci snáh o obnovu spolupráce Francúzska s Austráliou, približuje AFP.

K napätiu v bilaterálnych vzťahoch týchto krajín došlo po tom, ako Canberra podpísala v septembri 2021 bezpečnostný pakt AUKUS s Britániou a USA, zahŕňajúci vzájomnú výmenu spravodajských informácií.

Austrália vďaka paktu získala prístup k tajným technológiám, ktoré jej umožnia vyrobiť vlastné ponorky na jadrový pohon. V dôsledku toho však zrušila zmluvu na nákup naftových ponoriek s francúzskou firmou Naval Group, pripomína AFP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 23 minútami
pred 58 minútami

„Predstavu zhotoviteľa Rázsoch vnímam ako veľmi, ale veľmi optimistickú,“ hovorí riaditeľ trnavskej nemocnice Vladislav Šrojta, ktorý chce tiež stavať novú nemocnicu, už vyberá projektanta a Útvar hodnoty za peniaze im odporúča pokračovať v prípravách. Štát si podľa Šrojtu nemôže dovoliť, aby peniaze z plánu obnovy na zdravotníctvo prepadli. Intenzívne v týchto dňoch komunikuje aj so štátnymi autoritami a nevylučuje, že namiesto Bratislavy bude nakoniec stáť nová nemocnica v Trnave.

pred hodinou

V pléne parlamentu vystúpi budúcu stredu podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny Olena Kondratiuková. Oznámil to predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina). Vystúpenie sa začne o 10. hodine. Kollár priblížil, že bude tlmočené, no poslanci nebudú môcť klásť otázky. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.