Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. január 2023, 15:07

Termín predčasných volieb

Deň pred hlasovaním sa ešte špekulovalo, napokon platí dohoda na septembri

Deň pred hlasovaním sa ešte špekulovalo, napokon platí dohoda na septembri

Foto TASR - Martin Baumann

Podľa Borisa Kollára nebude jeho hnutie otáčať, keď súhlasilo so septembrom. Partnerom však oznámil, že Sme rodina dokáže zahlasovať aj za skorší termín. Premiér kritizoval zbytočný cirkus.

Minulú nedeľu večer ohlásil premiér Eduard Heger, že predčasné voľby sa uskutočnia 30. septembra. Dohodli sa na tom lídri bývalej koalície, teda strán OĽaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí.

Zdalo sa, že hlasovanie v parlamente o zmene ústavy, ktorá by to umožnila, a následné odsúhlasenie termínu volieb by sa mohlo zrodiť hladko. Prvý krok sa podaril, minulý týždeň parlament schválil zmenu ústavy 92 hlasmi.

Deň pred rozhodnutím o termíne predčasných volieb však nebolo definitívne, či sa uskutočnia v septembri, ako to pred týždňom avizoval dočasne poverený premiér.

Kollár rokuje o skoršom termíne

Hnutie Sme rodina už totiž počas minulého týždňa avizovalo, že podporia aj skorší – júnový či májový – termín volieb. Boris Kollár v pondelok pre Aktuality.sk potvrdil, že sa stretne s bývalými koaličným partnermi a budú rokovať o možnostiach vyhlásiť predčasné voľby skôr ako v septembri. Schôdzka sa konala v budove Národnej rady.

„Dnes mám na túto tému rokovanie s pánom predsedom SaS Sulíkom. Pani predsedníčka Remišová odmietla akýkoľvek iný termín ako september, a preto nechce o tejto veci rokovať,“ uviedol Kollár s tým, že večer by mal rokovať aj s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom.

Šéf parlamentu však po stretnutí s Richardom Sulíkom uviedol, že voľby budú s „najväčšou pravdepodobnosťou“ v septembri.

„Áno, je to dlhé, ale lepšie ako rok,“ reagoval Kollár na otázku, akú legitimitu má čakať až do septembra s vládou, ktorá je len dočasne poverená. Podľa Kollára nebude jeho hnutie otáčať, keď súhlasilo so septembrom. Partnerom však oznámil, že Sme rodina dokáže zahlasovať aj za skorší termín.

Nespochybňujte dohodu, odkazuje Heger

V parlamente je hlasovanie o termíne volieb naplánované na utorok o 17. hodine. Na schválenie je potrebných 90 hlasov. Ak sa to poslancom nepodarí, prezidentka môže vymenovať úradnícku vládu, tak ako avizovala. Poslancom totiž dala čas na dohodu do konca januára.

Premiér Eduard Heger vyzval členov bývalej koalície, aby nespochybňovali dohodu o termíne predčasných volieb. Tvrdí, že 30. september je kompromisom, keďže je to jediný termín, pri ktorom existuje možnosť získať preň 90 hlasov. Ďalšie rokovanie o termíne volieb rázne odmietol.

PRESTAŇTE S TÝM CIRKUSOM Od víkendu dostávam množstvo otazok či plánujem zorganizovať ďalšie stretnutie k termínu...

Uverejnil používateľ Eduard Heger - predseda vlády SR Pondelok 30. januára 2023 Zdieľať

„Nerozumiem politickým lídrom, prečo spochybňujú dohody a robia ďalší zo série cirkusov. Možno niektorí majú veľa času na premýšľanie, keďže už nenesú priamu zodpovednosť za krajinu,“ uviedol Heger.

Inzercia

Dohodu plánuje dodržať aj šéf SaS Richard Sulík, ktorý v pondelok na tlačovom brífingu povedal, že septembrový termín bol podmienkou hnutia OĽaNO, nie strany SaS. Hnutie Sme rodina preferovalo júnový termín, problém však nemali ani so septembrom.

Sulík vníma septembrový termín ako kompromisné riešenie. „My vieme žiť s júnovým aj so septembrovým termínom,“ uviedol Sulík.

Sulík pripúšťal rokovanie o júni

„My rešpektujeme dohodu, ktorá vznikla na úrovni bývalých koaličných partnerov. Termín 30. september bol kompromisom, s ktorým súhlasila aj pani prezidentka a všetci partneri. Preto budeme hlasovať za septembrový termín. Ak však vznikne dohoda všetkých partnerov na júnovom termíne, budeme s takouto dohodou súhlasiť,“ uviedol v nedeľu Richard Sulík.

Šéf poslaneckého klubu Sme rodina a podpredseda parlamentu Peter Pčolinský v nedeľnej diskusii na TA3 pripustil, že v utorok nemusí prejsť v parlamente ani jeden z navrhovaných termínov predčasných volieb. Zároveň vyzval partnerov, aby zvážili júnový termín.

OĽaNO bude podľa predsedu klubu Michala Šipoša hlasovať za voľby v septembri. Za septembrový termín sú aj odídenci z OĽaNO združení okolo Jána Budaja a Kristiána Čekovského.

Mimoparlamentné KDH žiada čo najskorší termín volieb. „Nekonečné spory o termíne predčasných volieb len traumatizujú už aj tak dosť rozdelenú spoločnosť. V KDH preferujeme čo najskorší termín volieb, a preto vyzývame poslancov parlamentu, aby sa dohodli a neponúkali občanom ďalšiu zbytočnú drámu,“ tvrdí šéf hnutia Milan Majerský.

Po voľbách pred začiatkom leta volajú v posledných týždňoch najhlasnejšie najmä opozičné strany Smer a Hlas. 

„Pre riadenie Slovenska, prípravu rozpočtu, prevzatie moci, vykreovanie vlády je september absolútne nevhodný,“ povedal v nedeľu šéf Hlasu Peter Pellegrini. Zatiaľ čo Hlas chce presvedčiť aj liberálov z SaS na júnový termín, Smer inicioval návrh už na 27. máj.

 

Dnes treba vedieť

pred 31 minútami

Francúzi sa búria proti dôchodkovej reforme

Ľudia podpaľujú ulice a rozbíjajú výklady, vyše štyristo protestujúcich zatkli

Hnev davu vzrástol po tom, čo prezident Emmanuel Macron v stredu zopakoval, že dôchodková reforma je nevyhnutná, pričom zmeny v dôchodkovom systéme podľa neho musia „vstúpiť do platnosti do konca roka“. Francúzi zúria, že sa vek odchodu do dôchodku zvyšuje zo 62 na 64 rokov.

pred 4 hodinami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, len ojedinele zmenšená oblačnosť. Miestami sa vyskytnú prehánky, dážď alebo búrky. Bude veľmi teplo. Denná teplota 15 až 22 st. Slabý, postupne prevažne južný vietor do 30 km/h. (shmú)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.