Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. január 2023, 12:08

Putin sa vyhrážal Johnsonovi

Nechcem ti ublížiť, ale s raketou to bude trvať len minútu

Nechcem ti ublížiť, ale s raketou to bude trvať len minútu

Foto - TASR/AP

Šéf Kremľa to údajne povedal pár dní pred ruskou inváziou na Ukrajinu vtedajšiemu britskému premiérovi v telefonickom rozhovore. Putinov hovorca tvrdí, že je to lož.

Bývalý britský premiér Boris Johnson v dokumentárnom filme britskej stanice BBC spomína, že ruský prezident Vladimir Putin mu počas telefonického rozhovoru krátko pred ruskou inváziou na Ukrajinu hrozil raketovým útokom.

Film, ktorý zachytáva Putinove rozhovory so svetovými lídrami pred rozpútaním vojny na Ukrajine, sa bude vysielať v pondelok večer, dodala BBC.

Johnson v rozhovore priblížil, ako mu Putin v jednom momente „tak trochu pohrozil“, keď povedal niečo v zmysle: „Boris, nechcem ti ublížiť, ale s raketou to bude trvať len minútu.“

Ich dlhý telefonický rozhovor sa uskutočnil vlani vo februári a Putin sa takto vyjadril po tom, ako Johnson varoval, že vojna na Ukrajine bude mať katastrofálne následky a povedie k sankciám Západu voči Rusku i k zvýšeniu počtu vojakov a techniky organizácie NATO na hraniciach Ruska.

Johnson sa v rozhovore snažil ruskému prezidentovi vysvetliť, že Ukrajina sa v dohľadnom čase nestane členom NATO, a upozornil ho, že akákoľvek invázia by znamenala „viac NATO, nie menej NATO“ na hraniciach Ruska.

Putin následne od Johnsona žiadal spresnenie, čo myslí pod  blízkou budúcnosťou. „A ja som povedal: No, v dohľadnej dobe sa Ukrajina do NATO nechystá. To viete veľmi dobre,“ uviedol Johnson.

Bývalý britský premiér v rozhovore pre BBC konštatoval, že „z veľmi uvoľneného tónu, ktorý Putin nasadil, z akéhosi odstupu, ktorý sa zdal, že je medzi nami, sa zdalo, že sa len zabával na mojich pokusoch prinútiť ho vyjednávať“. Johnson dodal, že Putin sa počas telefonátu správal „veľmi familiárne“.

BBC podotkla, že nie je jasné, do akej miery myslel Putin svoje vyhrážky vážne, ale vzhľadom na predchádzajúce útoky Ruska na Britániu – vrátane otravy bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry – bral Johnson každú hrozbu od ruského vodcu pravdepodobne vážne.

BBC dodala, že o deväť dní neskôr, 11. februára 2022, britský minister obrany Ben Wallace odletel do Moskvy, aby sa stretol so svojím ruským rezortným kolegom Sergejom Šojguom.

Dokument BBC odhaľuje, že Wallace odchádzal so slovnými ubezpečeniami, že Rusko Ukrajinu nenapadne, ale obe strany pritom podľa neho vedeli, že je to lož.

To, čo v Moskve zažil, Wallace opísal ako „demonštráciu zastrašovania alebo sily“ v duchu: „Budem vám klamať, vy viete, že klamem, a ja viem, že vy viete, že ja klamem, a aj tak vám budem klamať.“ Wallace dodal, že práve táto „chladná, ale priama lož“ ho utvrdila v presvedčení, že Rusko na Ukrajinu zaútočí.

Inzercia

Keď odchádzal zo stretnutia, náčelník generálneho štábu ruskej armády generál Valerij Gerasimov mu údajne povedal: „Už nikdy sa nenecháme ponížiť.“

O necelé dva týždne, keď 24. februára tanky prechádzali cez rusko-ukrajinské hranice, Johnson mal uprostred noci telefonát od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Britský expremiér si spomínal, že Zelenskyj bol „veľmi, veľmi pokojný“, keď mu hovoril, že Rusi „všade útočia“. Johnson mu podľa vlastných slov ponúkol evakuáciu do bezpečia, čo Zelenskyj odmietol. „On hrdinsky zostal tam, kde bol,“ dodal Johnson, ktorý sa stal jedným z najvernejších spojencov ukrajinského prezidenta.

Dokumentárny film Putin vs. The West sa bude vysielať v pondelok večer na BBC 2.

Hovorca Kremľa: Žiadne hrozby neboli

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes na brífingu vyhlásil, že Johnsonovo tvrdenie nie je pravda. „Presnejšie povedané, je to lož... Žiadne hrozby raketovým úderom neboli.“

Peskov, ktorý tvrdí, že bol pri tomto rozhovore ruského a vtedajšieho britského lídra, však na stretnutí s novinármi vyhlásil, že keď v ňom Putin hovoril o výzvach pre ruskú bezpečnosť, uviedol, že ak by Ukrajina vstúpila do NATO, „prípadné rozmiestnenie rakiet NATO alebo USA v blízkosti našich hraníc by znamenalo, že akákoľvek raketa by doletela do Moskvy v priebehu niekoľkých minút“.

Ak Johnson vnímal túto časť rozhovoru tak, ako ju údajne interpretoval v dokumente BBC, potom by podľa Peskova vznikla „veľmi nepríjemná situácia“.

„Je to buď vedomá lož – potom sa treba pána Johnsona spýtať, s akým cieľom si vybral túto verziu udalostí – alebo to bolo neúmyselné a v skutočnosti nepochopil, o čom s ním prezident Putin hovoril,“ vyhlásil Peskov podľa AFP.

Dodal, že Kremeľ sa oboznámi s obsahom dokumentárneho filmu BBC. Peskov však zároveň pred novinármi poznamenal: „Ak sa zvyšok filmu bude niesť v rovnakom duchu ako Johnsonove výroky, odporúčam vám, aby ste nestrácali čas.“

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.