Synoda na Slovensku
Biskupi, lídri spoločenstiev, rehoľníci aj aktívni laici diskutovali o cirkvi

Foto: TKKBS/Peter Zimen
Cieľom podujatia v Nimnici, na ktoré prišlo 160 účastníkov, bolo prehĺbenie vzájomnej komunikácie, výmena informácií a pohľadov a tiež zbieranie pastoračných podnetov.
Približne 160 účastníkov sa zúčastnilo na podujatí, ktoré bolo súčasťou synodálneho procesu Katolíckej cirkvi na Slovensku.
O tom, ako byť synodálnou cirkvou, hovorili vo štvrtok a v piatok 26. a 27. januára biskupi, predstavitelia diecéz a inštitúcii, spoločenstiev a hnutí, zasvätené osoby, kňazi a aktívni laici v Nimnici.
Nechýbali medzi nimi diecézni korodinátori synody a aktivisti synodálneho procesu na Slovensku.
„Toto stretnutie ukázalo, že rozumieme slovám pápeža Františka a jasne vieme, že synodalita a atmosféra synody musí žiť v cirkvi stále," zhrnul podujatie košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober.
„Chceme mať z cirkvi živý organizmus, v ktorom Boh dáva nové podnety nielen našej duši rešpektujúc našu slobodu, ale v ktorom Duch Svätý osvecuje každé jedno naše rozhodovanie, každú činnosť a všetko, čo sa v cirkvi vôbec deje pre spásu duší, ktorá je hlavným zákonom cirkvi," pripomenul v záverečnom vystúpení arcibiskup Bober.
Predseda KBS poďakoval všetkým, ktorí sa zapojili do synodálneho procesu na Slovensku. Ocenil, že „dokázali nadchnúť ostatných ľudí." „Ste nadherným nádychom Ducha Svätého v našej slovenskej cirkvi," dodal arcibiskup Bober, ktorý predsedal aj svätej omši. Na stretnutí sa zúčastnili aj ďalší biskupi z viacerých diecéz.
Cieľom podujatia, počas ktorého si prítomní vypočuli aj prednášku Mariána Kolníka o komunikácii, bolo prehĺbenie vzájomnej komunikácie, výmena informácií a pohľadov, ako aj zbieranie pastoračných podnetov v pracovných skupinách podľa tém zachytených v národnej syntéze synodálneho procesu na Slovensku.
Debatovali napríklad komunikácii ako nástroju na odstraňovanie napätia, rodine ako základu pre odovzdávanie viery a o iných témach.
Podujatie v Nimnici nadviazalo na päť podobných podujatí, ktoré sa konali v Badíne, v Ružomberku a v Nimnici. Posledné podujatie bolo súčasťou synodálneho procesu, ktorý sa začal v slovenských diecézach a eparchiách v októbri 2021 a pokračoval do leta 2022.
Výsledkom synodálnych konzultácií vo farnostiach, spoločenstvách a rozmanitých skupinách bolo vypracovanie diecéznych/eparchiálnych syntéz (júl 2022). Na základe týchto syntéz bola vypracovaná celonárodná syntéza zaslaná na sekretariát Biskupskej synody.
Šestnáste riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody s témou „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, participácia a misia“, ktoré zvolal pápež František na jeseň 2021, sa v súčasnosti nachádza v tzv. kontinentálnej fáze. Jeho základom je pracovný dokument, ktorý bol pripravený na základe podnetov z takmer všetkých diecéz na svete a predstavený vo Vatikáne koncom októbra 2022.
V ďalšom kroku má sedem zhromaždení kontinentálnych biskupov - Afrika, Oceánia, Ázia, Blízky východ, Európa, Latinská Amerika a USA/Kanada - do marca 2023 pripraviť vlastný dokument.
Týchto sedem textov sa následne premietne do druhého pracovného dokumentu synody, ktorý bude zverejnený v júni 2023. Na základe tohto dokumentu bude zhromaždenie od 4. do 29. októbra 2023, a potom v októbri 2024 prvýkrát rokovať o výsledkoch celosvetového procesu konzultácií a rokovaní.
Dnes treba vedieť
Krajiny Bukureštskej deviatky chcú zvýšenú prítomnosť USA v regióne
Šéf rumunskej diplomacie vyzval aj na posilnenie vzdušnej obrany, raketových schopností a viac prieskumných a spravodajských prostriedkov na východnom krídle NATO.
Päť krajín EÚ požaduje obmedzenie dovozu ukrajinského obilia
Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko žiadajú, aby sa v krajnom prípade obnovili kvóty na ukrajinské poľnohospodárske produkty, ak sa nepodarí problém s ich nadbytkom vyriešiť inak.
Macron chce varovať Čínu pred vojenskou podporou Ruska
Dialóg je dôležitý, keďže Čína je podľa Francúzska jedinou krajinou na svete schopnou mať okamžitý a radikálny vplyv na vojnový konflikt.
Britský panovník si v Hamburgu uctil obete bombardovania Spojencov
Ide o prvú zahraničnú cestu kráľa Karola III. odvtedy, čo vlani v septembri nastúpil na britský trón.
Bývalý hendikepovaný bežec Pistorius zostane vo väzení
Šesťnásobný paralympijský víťaz si odpykáva trest za vraždu priateľky. Jeho žiadosť o podmienečné prepustenie zamietli.
Šéf KDH
Eurofondy už nezachránia ani voľby, plán obnovy možno áno
Majerský kritizoval aj situáciu v parlamente. „Je z toho jedno veľké populistické divadlo. Ľudia zápasia o holé prežitie a oni sa dohadujú ako na trhu. Tento chaos sa už musí skončiť.“
Pápež František dnes navštívil detskú onkológiu v nemocnici Gemelli, kde sa lieči zo zápalu priedušiek. Na oddelení pokrstil novorodenca, rozdával ružence a čokoládové vajíčka. Vatikánsky hovorca Matteo Bruni uviedol, že pápež by mal byť prítomný na nedeľnej omši na Svätopeterskom námestí. (cna)
📹VIDEO | The Vatican released the first video of Pope Francis at Rome's Gemelli Hospital, where he baptized a baby boy named Miguel Angel. He is expected to return to the Vatican this Saturday. pic.twitter.com/J6pk05NJak
— EWTN Vatican (@EWTNVatican) March 31, 2023
V novootvorenej Nemocnici Bory finančnej skupiny Penta sa nachádza aj kaplnka svätého Martina. Ešte koncom februára ju posvätil bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. V spolupráci s farnosťou Bratislava-Lamač sú v kaplnke plánované pravidelné sväté omše. Pozrite si, ako vyzerá najnovšia slovenská nemocnica.
Biden sa k Trumpovej obžalobe nevyjadruje
Exprezidenta majú oficiálne obžalovať na budúci utorok. Sudca zároveň rozhodne o tom, či má byť vzatý do väzby alebo prepustený na kauciu.
B9
Ruská hrozba nebola nikdy väčšia, podľa toho sa musíme zariadiť
Zasadnutie krajín B9 sa konalo v Poľsku a hlavnými témami boli aktuálna bezpečnostná situácia v euroatlantickom regióne aj potreba udržania a pokračovania pomoci Ukrajine.