Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. január 2023, 10:19

Synoda na Slovensku

Biskupi, lídri spoločenstiev, rehoľníci aj aktívni laici diskutovali o cirkvi

Biskupi, lídri spoločenstiev, rehoľníci aj aktívni laici diskutovali o cirkvi

Foto: TKKBS/Peter Zimen

Cieľom podujatia v Nimnici, na ktoré prišlo 160 účastníkov, bolo prehĺbenie vzájomnej komunikácie, výmena informácií a pohľadov a tiež zbieranie pastoračných podnetov.

Približne 160 účastníkov sa zúčastnilo na podujatí, ktoré bolo súčasťou synodálneho procesu Katolíckej cirkvi na Slovensku.  

O tom, ako byť synodálnou cirkvou, hovorili vo štvrtok a v piatok 26. a 27. januára biskupi, predstavitelia diecéz a inštitúcii, spoločenstiev a hnutí, zasvätené osoby, kňazi a aktívni laici v Nimnici.

Nechýbali medzi nimi diecézni korodinátori synody a aktivisti synodálneho procesu na Slovensku. 

„Toto stretnutie ukázalo, že rozumieme slovám pápeža Františka a jasne vieme, že synodalita a atmosféra synody musí žiť v cirkvi stále," zhrnul podujatie košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober.

„Chceme mať z cirkvi živý organizmus, v ktorom Boh dáva nové podnety nielen našej duši rešpektujúc našu slobodu, ale v ktorom Duch Svätý osvecuje každé jedno naše rozhodovanie, každú činnosť a všetko, čo sa v cirkvi vôbec deje pre spásu duší, ktorá je hlavným zákonom cirkvi," pripomenul v záverečnom vystúpení arcibiskup Bober.

Predseda KBS poďakoval všetkým, ktorí sa zapojili do synodálneho procesu na Slovensku. Ocenil, že „dokázali nadchnúť ostatných ľudí." „Ste nadherným nádychom Ducha Svätého v našej slovenskej cirkvi," dodal arcibiskup Bober, ktorý predsedal aj svätej omši. Na stretnutí sa zúčastnili aj ďalší biskupi z viacerých diecéz. 

Cieľom podujatia, počas ktorého si prítomní vypočuli aj prednášku Mariána Kolníka o komunikácii, bolo prehĺbenie vzájomnej komunikácie, výmena informácií a pohľadov, ako aj zbieranie pastoračných podnetov v pracovných skupinách podľa tém zachytených v národnej syntéze synodálneho procesu na Slovensku.

Inzercia

Debatovali napríklad komunikácii ako nástroju na odstraňovanie napätia, rodine ako základu pre odovzdávanie viery a o iných témach. 

Podujatie v Nimnici nadviazalo na päť podobných podujatí, ktoré sa konali v Badíne, v Ružomberku a v Nimnici. Posledné podujatie bolo súčasťou synodálneho procesu, ktorý sa začal v slovenských diecézach a eparchiách v októbri 2021 a pokračoval do leta 2022.

Výsledkom synodálnych konzultácií vo farnostiach, spoločenstvách a rozmanitých skupinách bolo vypracovanie diecéznych/eparchiálnych syntéz (júl 2022). Na základe týchto syntéz bola vypracovaná celonárodná syntéza zaslaná na sekretariát Biskupskej synody. 

Šestnáste riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody s témou „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, participácia a misia“, ktoré zvolal pápež František na jeseň 2021, sa v súčasnosti nachádza v tzv. kontinentálnej fáze. Jeho základom je pracovný dokument, ktorý bol pripravený na základe podnetov z takmer všetkých diecéz na svete a predstavený vo Vatikáne koncom októbra 2022.

V ďalšom kroku má sedem zhromaždení kontinentálnych biskupov - Afrika, Oceánia, Ázia, Blízky východ, Európa, Latinská Amerika a USA/Kanada - do marca 2023 pripraviť vlastný dokument.

Týchto sedem textov sa následne premietne do druhého pracovného dokumentu synody, ktorý bude zverejnený v júni 2023. Na základe tohto dokumentu bude zhromaždenie od 4. do 29. októbra 2023, a potom v októbri 2024 prvýkrát rokovať o výsledkoch celosvetového procesu konzultácií a rokovaní.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Pápež František dnes navštívil detskú onkológiu v nemocnici Gemelli, kde sa lieči zo zápalu priedušiek. Na oddelení pokrstil novorodenca, rozdával ružence a čokoládové vajíčka. Vatikánsky hovorca Matteo Bruni uviedol, že pápež by mal byť prítomný na nedeľnej omši na Svätopeterskom námestí. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.