Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. január 2023

Reportáž z Moravskosliezskeho kraja

Prečo ľudia volia Babiša? Pre niektorých je menšie zlo, pre iných dobrý hospodár

Boli sme v oblasti, kde sa hnutie ANO a Andrej Babiš tešia obzvlášť veľkej podpore. Čo ľuďom na tomto kandidátovi imponuje?

Prečo ľudia volia Babiša? Pre niektorých je menšie zlo, pre iných dobrý hospodár

FOTO TASR/AP

V prvom kole českých prezidentských volieb vyhral Andrej Babiš iba v Ostravskom a Moravskosliezskom kraji. Vo všetkých ostatných ho predbehol Petr Pavel, s ktorým nakoniec aj bojoval o funkciu prezidenta v druhom kole.

Jedným z miest v rámci Moravskosliezskeho kraja, kde si Babiš vydobyl jednoznačne silnú pozíciu, bol severne položený Bruntál. V prvom kole tu získal tento kandidát viac ako 60 percent a zdá sa, že silnú pozíciu si udrží aj v druhom kole.

Čísla ukazujú, že región ako taký je viac naklonený Babišovi a jeho hnutiu ANO. Aj aktuálny hejtman kraja Ivo Vondrák bol totiž kandidátom tohto hnutia. On sám však verejne povedal, že svoj hlas Babišovi nedá.

Množstvo ľudí z Bruntálu však urobilo inak. Príkladom je aj dôchodca Ivan so slovenskými koreňmi, ktorého stretávame na hlavnom námestí mesta. V Česku žije už viac ako 60 rokov, pochádza zo stredného Slovenska. Ako hovorí pre Postoj, v druhom kole volieb si vybral menšie zlo. A tým je pre neho práve Andrej Babiš.

„Andrejko nezískal svoje majetky vlastnými rukami. To je pravda. Ale vie dobre hospodáriť,“ vysvetľuje svoj výber. Pokračuje ďalej. Nepáči sa mu príliš veľká podpora Ukrajiny, polovici obyvateľov Česka podľa neho hrozí chudoba a vláda by teda mala dávať peniaze skôr na riešenie tohto problému.

Pavel je okrem toho podľa Ivana školený rozviedčik. To, že Babiš údajne spolupracoval s ŠTB, vyťahujú pred voľbami, len aby mu uškodili. Babišovu činnosť za socializmu berie, naopak, ako pozitívum. „Bránil obchodné záujmy našej krajiny, pracoval pre krajinu,“ hovorí.

Zamrznutým hlavným námestím prechádza Jaroslav v strednom veku. Voliť bol, vhodil však prázdny lístok. Ani s jedným z kandidátov sa totiž nevedel stotožniť. „Ak by som si však musel vybrať, vybral by som Babiša, aby bol protiváhou,“ hovorí pre Postoj.

Inzercia

Pavla považuje za vládneho kandidáta a nie je podľa neho dobré, aby boli senát, snemovňa aj prezident z rovnakej časti politického spektra. Pavel kandidoval ako nezávislý, neskôr mu však vyjadrila podporu ODS.

Polhodinu pred zatvorením volebných miestností sa cez námestie náhlila aj Vlasta so Štěpánkou. Obe sú dôchodkyne a budú voliť Babiša. Čím ich oslovil? „Naozaj robí veci pre ľudí. Hovoria, že nie, ale robí,“ hovoria obe. Čo presne pre ľudí urobil, už nekonkretizujú.

Na Babišovi sa im páči aj to, že má politické skúsenosti. „Bol premiérom, ministrom financií, vyzná sa v tom. Len tak ho neoklamú,“ hovorí Štěpánka. Už dlho ho poznajú, ako hovorí Vlasta, „neschovával sa niekde“.

Obe videli všetky debaty, ako však hovoria, tam iba vyťahovali špinu. Celá predvolebná kampaň bola podľa nich hrozná. „Iba vynášali špinu na Babiša,“ hovorí Vlasta.

Krátko po našom rozhovore sa volebné miestnosti v Česku zatvorili a začalo sa sčítanie hlasov. Babišovo víťazstvo je nepravdepodobné, podľa prieskumov výrazne zaostával za Petrom Pavlom.

Prvé výsledky známe v čase publikovania tohto článku potvrdzovali výsledky prieskumov. Aj napriek tomu je však jasné, že Babiš má silnú voličskú základňu, ktorú ešte vždy dokáže osloviť.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.