Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. január 2023, 14:09

Pápež vysvetlil výroky o hriechu a homosexualite

Mal som na mysli učenie, že každý sexuálny akt mimo manželstva je hriech

Mal som na mysli učenie, že každý sexuálny akt mimo manželstva je hriech

Pápež poskytuje rozhovor vatikanistke agentúry AP Nicole Winfieldovej 24. januára 2023 vo Vatikáne. TASR/AP

František pripísal zmätočný výrok konverzačnému tónu rozhovoru.

Pápež František objasnil svoje vyjadrenia o hriechu a homosexualite z nedávneho rozhovoru pre agentúru Associated Press.

Urobil tak v rukou písanom liste, ktorým odpovedal na žiadosť o vysvetlenie od amerického jezuitu Jamesa Martina, ktorý sa venuje LGBTI ľuďom. Ten zverejnil pápežov list v španielčine a jeho anglický preklad na svojej webovej stránke. Píše o tom aj Catholic New Agency.

„Keď som povedal, že je to hriech, mal som jednoducho na mysli katolícku morálnu náuku, ktorá hovorí, že každý sexuálny akt mimo manželstva je hriech,“ napísal pápež pátrovi Martinovi.

V rozhovore, ktorý 25. januára zverejnila agentúra AP, pápež František povedal: „Byť homosexuálom nie je zločin. Nie je to zločin. Áno, ale je to hriech. Dobre, ale v prvom rade rozlišujme medzi hriechom a zločinom. Hriechom je aj nedostatok lásky k blížnemu.“

Pontifex v liste pátrovi Martinovi priblížil, že sa v rozhovore snažil povedať, že kriminalizácia homosexuality „nie je ani dobrá, ani spravodlivá“.

„Ako vidíte, opakoval som niečo všeobecne,“ napísal jezuitovi. „Mal som povedať: ,Je to hriech rovnako ako každý sexuálny akt mimo manželstva‘,“ priznal pápež.

Inzercia

Ako uvádza Vatican News, v odpovedi pátrovi Martinovi pápež zdôrazňuje, že v súvislosti s hriechom „treba brať do úvahy aj okolnosti, ktoré znižujú alebo rušia vinu“, pretože „dobre vieme, že katolícka morálka si okrem matérie cení aj slobodu, úmysel, a to pri každom druhu hriechu“.

V liste pátrovi Martinovi pápež František pripísal zmätočný výrok konverzačnému tónu rozhovoru. „Je pochopiteľné, že sa nevyskytnú také presné definície,“ napísal.

Pápež zároveň poznamenal, že rozhovor pre agentúru AP „nebol prvým, v ktorom hovorím o homosexualite a homosexuálnych osobách“.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 54 minútami

Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)

pred hodinou

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred 2 hodinami

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.