Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. január 2023, 14:00

České prezidentské voľby

Na Hrad zamieri generál. Novým českým prezidentom bude Petr Pavel

Na Hrad zamieri generál. Novým českým prezidentom bude Petr Pavel

Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Česko si v druhom kole prezidentských volieb vybralo nástupcu Miloša Zemana.

Výsledky:

Volebná mapa:

Dianie sme sledovali online:

19:18 Odchádzajúceho českého prezidenta Miloša Zemana prekvapil výsledok volieb. Nemyslí si však, že Babiš je po tejto porážke odpísaný. Pripomenul, že sám v roku 2003 nebol v parlamentnej voľbe zvolený za prezidenta, avšak v roku 2013 sa v priamej voľbe už stal hlavou štátu a o päť rokov neskôr úrad obhájil.

O začiatku konca Babišovej éry hovoril v sobotu český premiér Petr Fiala. Zároveň však poznamenal, že koniec Babišovej éry môže byť ešte „dlhý a nepríjemný“.

Dosluhujúci prezident je podľa vlastných slov pripravený stretnúť sa so svojím nástupcom, i keď sám volil jeho súpera. Chce mu zároveň pripomenúť, že nie je dobré mať rozdelenú krajinu a už vôbec nie hovoriť o táboroch dobra a zla. (tasr)


19:03 Český teológ a kňaz Tomáš Halík pre denník Postoj povedal, že druhé kolo českých prezidentských volieb bolo „veľkým hlasovaním o kultúrnosti našej spoločnosti a našťastie sme vyhrali“.

Halík uviedol, že zatiaľ čo v prvom kole volil Petra Pavla rozumom, keďže podľa neho bol jediným kandidátom, ktorý mohol poraziť Andreja Babiša, v druhom kole volil generála Pavla aj srdcom. Babiš bol podľa Halíka „veľkým nebezpečenstvom pre celú morálnu klímu českej spoločnosti“.

Generál Pavel si Halíka získal aj pre svoju „noblesu, sebaovládanie či vecnosť“. Tieto vlastnosti podľa neho využíval Pavel proti Babišovmu „cunami lží a nehorázností“.

Český kňaz zároveň verí, že generál Pavel si získa aj dôveru ľudí, ktorí ho nevolili. Halík tvrdí, že prezidentskú kampaň pozorne sledoval a nezaregistroval, že by sa cirkevní predstavitelia z Česka vymedzovali voči Petrovi Pavlovi, aj keď je neveriaci.

„U nikoho z cirkevných predstaviteľov ani z tých katolíkov, ktorí majú určitý rešpekt v spoločnosti, nebol ani náznak podporovania Andreja Babiša alebo odporu voči Petrovi Pavlovi, ale naopak, napríklad biskup Malý alebo biskup Holub ho verejne podporili. Ja som ho podporil tiež,“ povedal Halík pre Postoj s tým, že cirkev by mala vstúpiť do vecí, pri ktorých ide o zásadné morálne hodnoty. Podľa Halíka to bol aj tento prípad.


18:03 Do volebného štábu Petra Pavla prišiel aj český premiér Petr Fiala. Prítomnosť slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej označil za „krásne gesto priateľstva“.

„Zvíťazil kandidát, ktorý mal v programe spájanie spoločnosti,“ vyhlásil český premiér. Zároveň dodal, že je mnoho vecí, na ktorých je potrebné sa dohovárať. (tasr)


17:27 Petr Pavel získal po sčítaní 100 percent okrskov 3 358 936 hlasov. Jeho súper Andrej Babiš oslovil 2,4 milióna voličov. Účasť bola 70,25 percenta.

Petr Pavel získal najviac hlasov od zavedenia priamej voľby prezidenta v Česku.


16:45 Petr Pavel pozval na pódium slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú. „Mimoriadne sa teším, že v našom regióne pribudne hlava štátu, ktorá si ctí demokratické hodnoty a jeho sila pramení v pokoji,“ povedala.

Víťazstvo Pavla je podľa nej víťazstvom nádeje. Pri jej odchode z pódia začali hostia v štábe spievať slovenskú hymnu. Príchod Čaputovej do štábu generála Pavla bol podľa slov jej hovorcu Martina Strižinca spontánnym nápadom prezidentky.

Foto: Postoj/Juraj Brezáni


16:34 Andrej Babiš uznal volebnú prehru. Petrovi Pavlovi poprial, aby bol prezidentom všetkých občanov a obhajoval ich záujmy.

Svoj výsledok označil za famózny. Povedal, že takmer 2,4 milióny hlasov je viac ako dostala v parlamentných voľbách koalícia Spolu. „Nič sa nekončí, pretože hnutie ANO tu bude stále pre vás,“ vyhlásil. Vyzval ľudí, aby uznali, že prehral, a aby uznali, že Česko má nového prezidenta.


16:30 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zablahoželala Petrovi Pavlovi.

 

Inzercia

 


16:18 Novozvolený český prezident Petr Pavel chce zmenu atmosféry v Česku. Tvrdí, že počas jeho mandátu bude namiesto toho, aby hovoril, ako veci nejdú, pracovať na odstránení akýchkoľvek prekážok.

Na Hrad chce vrátiť dôstojnosť a pravdu. 

Foto: Postoj/Juraj Brezáni


15:35 Český publicista Michal Horáček, ktorý je v štábe Petra Pavla, pre denník Postoj povedal, že český vzťah k Slovensku je ten najdôležitejší, ktorý Česi v zahraničnej politike majú a o ktorý sa opierajú. „Zaplať Pán Boh, ešte ho nenarušil žiadny prezident. Ani tí bizarní prezidenti, ktorých sme mali v poslednom čase,“ uviedol Horáček.

Zároveň tvrdí, že Petr Pavel bude slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej vyhovovať. „Máme tesné väzby vo vojenskej oblasti. Myslím si, že sa to bude len prehlbovať a zlepšovať,“ dodal Horáček, ktorý kandidoval za českého prezidenta pred piatimi rokmi.

Ak bude dostatočný dôvod na spoločný tandem slovensko-českých prezidentov na medzinárodnom fóre, tak podľa Horáčka bude Zuzana Čaputová prvým človekom, na ktorého sa nový český prezident obráti.


15:29 Petrovi Pavlovi zagratuloval k víťazstvu premiér Petr Fiala. V prejave vyhlásil, že sa teší na spoluprácu.


15:20 Petr Pavel bude novým českým prezidentom. Informuje o tom ČT24.

Foto: Postoj/Juraj Brezáni


15:15 Andrej Babiš zatiaľ do svojho volebného štábu nedorazil. Pri príchode sa pred novinármi zastavila bývalá ministerka financií a súčasná šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

V štábe Petra Pavla sú viaceré známe tváre verejného života. Sú medzi nimi herci, speváci či moderátori.


15:12 Petr Pavel vyhráva po sčítaní vyše 70 percent okrskov vo všetkých krajských mestách s výnimkou Ostravy. V Prahe zatiaľ získal viac ako 75 percent hlasov. (čt24)


14:48 Po sčítaní tretiny hlasov zagratulovala Danuše Nerudová Petrovi Pavlovi k víťazstvu. 

 


14:21 Do svojho volebného štábu dorazil krátko pred 14.00 h prezidentský kandidát Petr Pavel v sprievode manželky Evy. „Teraz už je to v rukách ľudí,“ povedal Pavel pri príchode do pražského Fóra Karlín, kde sa jeho volebný štáb nachádza. (tasr)


14:09 Komisie odhadujú vysokú volebnú účasť. V niektorých pražských okrskoch sa okolo poludnia blížila k 75 percentám.

V obci Průhonice, kde býva kandidát Andrej Babiš, odhadla volebná komisia rovnakú účasť ako v prvom kole. Vtedy presiahla 78 percent. V bydlisku Petra Pavla, v obci Černouček, už prišlo voliť viac než 82 percent ľudí. Výsledky by mali byť známe ešte skôr ako po ukončení prvého kola pred dvoma týždňami. (tasr)


14:00 Volebné miestnosti sa uzavreli. Česko už o chvíľu spozná svojho štvrtého prezidenta v ére samostatnosti.


13:55 V prvom kole volieb pred dvoma týždňami zvíťazil tesne generál Petr Pavel pred expremiérom Andrejom Babišom. Prieskumy pred druhým kolom favorizovali Pavla, ktorému vyjadrila podporu aj tretia z prvého kola Danuše Nerudová.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)

pred 2 hodinami

Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)

pred 3 hodinami

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.