Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. január 2023, 15:44

Koniec kompenzačným poplatkom?

Vláda dá ambulanciám 283 miliónov navyše. Heger verí, že to zastaví poplatky

Vláda dá ambulanciám 283 miliónov navyše. Heger verí, že to zastaví poplatky

Eduard Heger po dohode s ambulantným sektorom. Foto: FB E. H.

Ak sa dohoda do konca januára dostane aj do zmlúv s poisťovňami, ambulancie upustia od zavedenia poplatkov.

Vláda a ambulancie sa dohodli na dofinancovaní sektora. Tentokrát na vyriešenie krízy stačili tri dni. Ambulancie dostanú na dofinancovanie 283 miliónov eur, teda o 110 miliónov viac ako znela pôvodná ponuka. Po piatkovom rokovaní so zástupcami ambulantného sektora to oznámil dočasne poverený premiér Eduard Heger, ktorý bol súčasťou rokovaní.

Oproti roku 2022 to pre ambulantnú sféru znamená 20-percentné navýšenie miesto poisťovňami navrhovanými 6-7 percentami. Podobná finančná injekcia pre ambulantných poskytovateľov by mala vykryť straty spôsobené zvýšenými cenami energií a infláciou.

Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi ambulancie všeobecných lekárov, ktorým sa pridá 73 miliónov eur, a špecialistom, ktorí dostanú až 210 miliónov eur navyše.

Predseda vlády prehlásil, že vďaka dohode poplatky pre pacientov zavedené nebudú. Mnohé ambulancie si totiž po novom roku začali od pacientov účtovať na svoje fungovanie extra poplatky v rozmedzí dvoch až 20 eur. 

Čítajte tiež

Ambulancie prijali dohodu s podmienkou

Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová napriek slovám premiéra Hegera zdôraznila, že dohoda je zatiaľ len podmienečná, kým sa nevytvorí schéma pomoci s nárastom cien energií.

„Našou podmienkou bolo, že dôjde k regulácii cien ambulantného sektora v posledných dňoch pred vypršaním našich zmlúv,“ dodala Orosová. Nájdenie riešenia očakáva počas pondelka. 

Ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského tak čakajú ešte rokovania s ministerstvom hospodárstva o tom, akým spôsobom zabezpečiť, aby ambulancie nepocítili zvýšené platby za energie. 

Inzercia

Následne by ambulantní poskytovatelia a zdravotné poisťovne mali do konca januára podpísať zmluvy s platnosťou na jeden rok. A ak sa počas roka ambulanciám nečakane zvýšia náklady, vďaka dohode budú môcť vypovedať zmluvy s okamžitou platnosťou.

Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková a prezident Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení Štefan Zelník ocenili konštruktívnosť rokovaní. Podľa Paluškovej sa každý snažil nájsť rozumné riešenie, aby bol v závere pacient včas ošetrený.

Čítajte tiež

Lengvarský má v zálohe 400 lekárov z Ukrajiny

Hoci kríza ambulancií sa na poslednú chvíľu vyriešila, niektorí lekári, najmä špecialisti v dôchodkovom veku do konca nečakali a svoje ordinácie zavreli. Minister Lengvarský však tvrdí, že jeho rezort situáciu rieši a snaží sa prilákať lekárov zo zahraničia.

Na preskúšanie a udelenie licencie vraj čaká až 400 lekárov z Ukrajiny.

Šéf Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth napriek tomu výslednej dohode vyčíta, že síce zabezpečí dostupnú zdravotnú starostlivosť pre ľudí, no nemyslí už na ďalší rozvoj ambulancií.

„Ak bolo deklarované, že potreba pre ambulantných poskytovateľov je 320 miliónov, a našlo sa 280 miliónov, tak je to skutočne minimálna suma, ktorá dokáže ambulantných poskytovateľov zabezpečiť, aby bola dostupná zdravotná starostlivosť pre našich občanov,“ zhodnotil Šóth

 

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Vláda stiahne nomináciu poslanca Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov, pokiaľ tak neurobí on sám. Avizoval to dočasne poverený premiér Eduard Heger s tým, že očakáva, že kandidatúru stiahne. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.