Koniec kompenzačným poplatkom?
Vláda dá ambulanciám 283 miliónov navyše. Heger verí, že to zastaví poplatky

Eduard Heger po dohode s ambulantným sektorom. Foto: FB E. H.
Ak sa dohoda do konca januára dostane aj do zmlúv s poisťovňami, ambulancie upustia od zavedenia poplatkov.
Vláda a ambulancie sa dohodli na dofinancovaní sektora. Tentokrát na vyriešenie krízy stačili tri dni. Ambulancie dostanú na dofinancovanie 283 miliónov eur, teda o 110 miliónov viac ako znela pôvodná ponuka. Po piatkovom rokovaní so zástupcami ambulantného sektora to oznámil dočasne poverený premiér Eduard Heger, ktorý bol súčasťou rokovaní.
Oproti roku 2022 to pre ambulantnú sféru znamená 20-percentné navýšenie miesto poisťovňami navrhovanými 6-7 percentami. Podobná finančná injekcia pre ambulantných poskytovateľov by mala vykryť straty spôsobené zvýšenými cenami energií a infláciou.
Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi ambulancie všeobecných lekárov, ktorým sa pridá 73 miliónov eur, a špecialistom, ktorí dostanú až 210 miliónov eur navyše.
Predseda vlády prehlásil, že vďaka dohode poplatky pre pacientov zavedené nebudú. Mnohé ambulancie si totiž po novom roku začali od pacientov účtovať na svoje fungovanie extra poplatky v rozmedzí dvoch až 20 eur.

Ambulancie si na svoje fungovanie začali účtovať od pacientov extra poplatky. Kým bývalá štátna tajomníčka Jana Ježíková hovorí o poplatkovom eldoráde, lekári o nevyhnutnosti, ktorá ich neteší.
Ambulancie prijali dohodu s podmienkou
Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová napriek slovám premiéra Hegera zdôraznila, že dohoda je zatiaľ len podmienečná, kým sa nevytvorí schéma pomoci s nárastom cien energií.
„Našou podmienkou bolo, že dôjde k regulácii cien ambulantného sektora v posledných dňoch pred vypršaním našich zmlúv,“ dodala Orosová. Nájdenie riešenia očakáva počas pondelka.
Ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského tak čakajú ešte rokovania s ministerstvom hospodárstva o tom, akým spôsobom zabezpečiť, aby ambulancie nepocítili zvýšené platby za energie.
Následne by ambulantní poskytovatelia a zdravotné poisťovne mali do konca januára podpísať zmluvy s platnosťou na jeden rok. A ak sa počas roka ambulanciám nečakane zvýšia náklady, vďaka dohode budú môcť vypovedať zmluvy s okamžitou platnosťou.
Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková a prezident Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení Štefan Zelník ocenili konštruktívnosť rokovaní. Podľa Paluškovej sa každý snažil nájsť rozumné riešenie, aby bol v závere pacient včas ošetrený.

„Odmietam odkazy, že ak sa lekárom v ambulancii nepáči, nech idú pracovať do nemocníc. To je absolútne scestné,“ hovorí lekár Pavel Oravec.
Lengvarský má v zálohe 400 lekárov z Ukrajiny
Hoci kríza ambulancií sa na poslednú chvíľu vyriešila, niektorí lekári, najmä špecialisti v dôchodkovom veku do konca nečakali a svoje ordinácie zavreli. Minister Lengvarský však tvrdí, že jeho rezort situáciu rieši a snaží sa prilákať lekárov zo zahraničia.
Na preskúšanie a udelenie licencie vraj čaká až 400 lekárov z Ukrajiny.
Šéf Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth napriek tomu výslednej dohode vyčíta, že síce zabezpečí dostupnú zdravotnú starostlivosť pre ľudí, no nemyslí už na ďalší rozvoj ambulancií.
„Ak bolo deklarované, že potreba pre ambulantných poskytovateľov je 320 miliónov, a našlo sa 280 miliónov, tak je to skutočne minimálna suma, ktorá dokáže ambulantných poskytovateľov zabezpečiť, aby bola dostupná zdravotná starostlivosť pre našich občanov,“ zhodnotil Šóth
Dnes treba vedieť
Klus žiada vládu stiahnuť jeho kandidatúru do Európskeho dvora audítorov
„Chyby patria k životu a aj zlá skúsenosť je skúsenosť,“ uviedol v krátkom statuse na sociálnej sieti.
Prezidentka Čaputová k výročiu Sviečkovej manifestácie
Boli to práve kresťania, ktorí k slobode vykročili ako prví
Zuzana Čaputová sa dnes stretla s niektorými z organizátorov a účastníkov najväčšej demonštrácie za náboženskú slobodu a ľudské práva za vlády totalitného režimu.
Kiča a Heger veria v dohodu o syntetických palivách pre autá na úrovni EÚ
Premiér dodal, že automobilky sú kostrou slovenskej ekonomiky, a odkázal, že k zmenám aj v tejto oblasti treba pristupovať pragmaticky.
TikTok bude v celej infraštruktúre kancelárie parlamentu blokovaný
„Množstvo, spôsob a typ údajov, ktoré sú zbierané, nezodpovedá primárnemu určeniu aplikácie ako sociálnej siete a môžu byť použité na cielený kybernetický útok na konkrétne osoby,“ uviedol v liste poslancom vedúci kancelárie Daniel Guspan.
Rusko nedokáže plniť dodávky zbraní pre Indiu
Vyplýva to z armádnej správy, ktorú zverejnila dolná komora indického parlamentu.
Vláda stiahne nomináciu poslanca Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov, pokiaľ tak neurobí on sám. Avizoval to dočasne poverený premiér Eduard Heger s tým, že očakáva, že kandidatúru stiahne. (tasr)
V Indonézii vybuchla sopka, úrady uzavreli okolie krátera
Mount Ili Lewotolok naposledy vybuchla na konci roku 2020. Úrady vtedy museli evakuovať tisíce ľudí a uzavreli aj miestne letisko. Výstražný stupeň zostal po piatkovej erupcii na treťom najvyššom stupni a úrady zatiaľ nenariadili evakuáciu.
Banky v eurozóne sú odolné, uviedla šéfka ECB
Vyjadrenie Christine Lagardovej prišlo krátko potom, čo sa akcie viacerých veľkých európskych bánk v piatok popoludní oslabili o niekoľko percent.
Matovič navrhuje znížiť platy poslancov, strana by mohla doplácať príspevok
Z návrhu lídra OĽaNO tiež vyplýva, že k platu by mohla poslancovi vyplácať príspevok strana, za ktorú kandidoval. Použiť by mohla peniaze z príspevku strane zo štátneho rozpočtu.
V Nemecku muž vrazil autom do ľudí v garáži letiska
K udalosti došlo na medzinárodnom letisku Kolín/Bonn a niekoľkí chodcovia utrpeli menšie zranenia. Muž chcel údajne naraziť priamo do ľudí vnútri garáže, ale väčšina sa mu dokázala vyhnúť.