Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. január 2023, 15:41

Poľsko plánuje poslať Ukrajine ďalších 60 modernizovaných tankov

Tridsať z nich budú poľské tanky typu PT-91, ktorý bol vyvinutý na základe sovietskych tankov T-72 a začal sa používať v 90. rokoch minulého storočia.

Poľsko dodá Ukrajine okrem už sľúbených 14 tankov typu Leopard 2 aj ďalších 60 modernizovaných tankov PT-91. V piatok to potvrdil poľský premiér Mateusz Morawiecki. TASR správu prevzala z televízie Sky News.

Poľsko, ktoré je od začiatku ruskej invázie jedným z hlavných spojencov Kyjeva, v posledných týždňoch vyvíjalo tlak na Nemecko, aby Ukrajine poslalo tanky Leopard 2 a povolilo aj ostatným krajinám, aby tak mohli urobiť. Nemecký kancelár Olaf Scholz napokon v stredu Kyjevu tanky prisľúbil.

„Poľsko poslalo Ukrajine 250 tankov už pred polrokom ako prvá krajina vôbec,“ vyhlásil Morawiecki.

Dodal, že Varšava je momentálne pripravená dodať Kyjevu okrem vozidiel Leopard 2 aj ďalších 60 modernizovaných tankov. Tridsať z nich budú poľské tanky typu PT-91, ktorý bol vyvinutý na základe sovietskych tankov T-72 a začal sa používať v 90. rokoch minulého storočia.

Za rozhodnutie o dodaní ďalších tankov už poďakoval Poľsku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v príspevku na sociálnej sieti Twitter.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.