Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. január 2023, 15:16

Nemecko bráni ruskému projektu rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó považuje túto informáciu za poburujúcu a za blokovaním projektu vidí ideologické alebo politické dôvody.

Ruská štátna spoločnosť pre jadrovú energetiku Rosatom uzavrela zmluvu s nemecko-francúzskym konzorciom na vybudovanie riadiaceho systému Paksu. Príslušný parížsky úrad už udelil povolenie, berlínska vláda to ale zatiaľ blokuje, pripomenul maďarský minister. Spresnil, že tak robia nemecký minister hospodárstva a zahraničných vecí zo Strany zelených.

Szijjártó v tejto súvislosti zdôraznil, že na blokovanie neexistuje žiadny európsky právny základ. Nukleárna spolupráca s Ruskom nie je zakázaná, nepodlieha sankciám a tvorba energetického mixu je v národnej kompetencii, zdôraznil.

Šéf maďarskej diplomacie podotkol, že vo štvrtok rokoval telefonicky s ruským vicepremiérom zodpovedným za energie Alexandrom Novakom, ktorému povedal, že Maďarsko nebude podporovať žiadny bruselský návrh, ktorý by skomplikoval, prípadne znemožnil maďarsko-ruskú nukleárnu spoluprácu.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v piatok vyhlásil, že Európska únia chce rozšíriť sankcie aj na ruský jadrový priemysel, a zdôraznil, že je tomu potrebné zabrániť.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, len ojedinele zmenšená oblačnosť. Miestami sa vyskytnú prehánky, dážď alebo búrky. Bude veľmi teplo. Denná teplota 15 až 22 st. Slabý, postupne prevažne južný vietor do 30 km/h. (shmú)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.