Dzurinda predstavil Modrú koalíciu
Hovorí jasné nie kultúrnym vojnám, rozhovory s KDH naďalej trvajú

Foto: TASR/Jaroslav Novák
Líder Modrej koalície zatiaľ známy nie je. Mikuláš Dzurinda na otázku, či ním bude on, neodpovedal jasne. Rokoval aj s Korčokom.
Na slovenskej politickej scéne vzniká pred predčasnými voľbami nová strana. Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda predstavil s približne tridsiatkou spolupracovníkov Modrú koalíciu. Má ísť o liberálno-konzervatívnu stranu.
Ide o spojenie strany Modrí – Európska ľudová strana, ktorú plánoval Dzurinda založiť, a strany Spolu. Niekdajší premiér hovorí, že chcel na založenie strany zbierať podpisy, no pád vlády proces urýchlil a prišlo k fúzii so stranou Miroslava Kollára, ktorý sa do parlamentu dostal za stranu Andreja Kisku Za ľudí.
Líder Modrej koalície zatiaľ známy nie je. Dzurinda na otázku, či ním bude on, neodpovedal jasne. „Slovo uchádzať v súvislosti s lídrom mi príde nenáležité. Ja sa už uchádzať nechcem o nič, ale ani neuhnem,“ povedal s tým, že nečaká, že by ho strana navrhla.
Rokovania s KDH nie sú uzavreté
Dzurinda chce, aby Modrá koalícia bola platformou spolupráce a širšie zoskupenie. V strane chce privítať najmä mladých ľudí, na ktorých žiadosti vraj už nestíha odpovedať. Zdôraznil však, že má záujem aj o príchod osobností s politickými skúsenosťami.
Priznal, že stále rokuje s KDH, prvýkrát sa stretli už pred Vianocami v roku 2021, a rozhovory s hnutím nie sú uzavreté. „Želám si pokračovanie s KDH. Dohodol som sa s pánom predsedom, že budeme pokračovať v rozhovoroch,“ povedal s tým, že bude komunikovať so všetkými záujemcami, ktorí budú mať o komunikáciu a spoluprácu záujem.
Foto: Postoj/Juraj Brezáni
Na tlačovej konferencii reagoval aj na výrok šéfa KDH Milana Majerského, ktorý odmietol spoluprácu so stranou Spolu, pretože je liberálna. Dzurinda hovorí, že Majerský mu po týchto vyjadreniach telefonoval a navrhol zriadenie delegácií pre ďalšie rozhovory medzi KDH a vtedy pripravovaným projektom Modrí – Európska ľudová strana.
„Ak slovenskí liberáli a slovenskí konzervatívci, umiernení, nenájdu cestu k sebe, je s touto krajinkou amen,“ poznamenal. Kresťanským demokratom poslal odkaz a pripomenul im rozhovor kňaza Jozefa Leščinského pre denník Postoj s názvom Neobávam sa liberálov, ale tých, čo šíria nenávisť.
„Nie je dôvod, aby sme nenašli cestu k sebe. Ja som na Levočskú horu chodil skôr ako Milan Majerský a budem tam chodiť,“ dodal.

Čelných predstaviteľov KDH sme sa pýtali, ako si predstavujú postup svojho hnutia do volieb.
Okrem KDH sa rozprával aj s bývalým ministrom zahraničia Ivanom Korčokom, s ktorým viedol pred Vianocami štvorhodinový rozhovor. „Bol by som rád, keby zmenil svoje rozhodnutie a pôsobil v slovenskej politike,“ uviedol.
Chcú budovať štruktúry a odborné zázemie
Projekt podľa neho presahuje najbližšie parlamentné voľby. Strana plánuje budovať regionálne štruktúry a po dokončení predstaví svoj program. „Budeme profesionalizovať stranu, dokončíme program a budeme pokračovať v budovaní odborného zázemia,“ hovorí.
Dzurinda uviedol, že plánuje spolupracovať so stranami, ktoré podporujú euroatlantickú orientáciu Slovenska, nie nekritickú a slepú, ale konštruktívnu podporu EÚ a západnej civilizácii. Rovnako s tými, ktorí chcú chrániť demokraciu a právny štát a dávajú dôraz na udržateľnú a konkurencieschopnú ekonomiku.
Predstavil dva hlavné politické ciele. Prvým je zastavenie úpadku a chaosu a druhým je pozitívny obrat. Strana chce podľa Dzurindových slov pozitívnu a kultivovanú komunikáciu.
Zároveň chce povedať nie kultúrnym vojnám. „Liberáli nemôžu poraziť konzervatívcov, konzervatívci nemôžu poraziť liberálov,“ povedal expremiér s tým, že treba hľadať spoločenskú zhodu. Najcitilivejšie kultúrno-etické otázky si podľa slov Dzurindu vyžadujú pokojný a kultivovaný dialóg.
Pri predstavovaní strany musel odpovedať aj na otázky o Gorile. Pripustil, že je to čiastočne jeho kauza, keďže bol premiérom. Doplnil však, že sa veci diali za jeho chrbtom.
Zároveň zdôraznil, že voči nemu nebolo začaté žiadne trestné konanie. Tým, že sa roky neuchádzal o žiadnu funkciu podľa svojich slov vyvodil aj politické dôsledky.
Pred ohlásením Modrej koalície z prieskumu agentúry IPSOS pre Denník N vzišlo, že projekt Mikuláša Dzurindu by zvažovalo voliť 14 percent opýtaných. Naopak, nezvažovalo by tento subjekt voliť až takmer 70 percent respondentov. Takmer 10 percent ľudí tento projekt alebo osobu Mikuláša Dzurindu nepozná a 6 percent opýtaných sa nevedelo vyjadriť.
Dzurinda plánuje do predčasných volieb postaviť silnú spoločnú kandidátku a urobí všetko, aby uspeli, ale zatiaľ sa nechcel voči nikomu vymedzovať.
Dnes treba vedieť
Dôkazom, aký košatý a miestami ťažko uchopiteľný je pontifikát pápeža Františka, sú aj komentáre a analýzy, ktoré vyšli v uplynulých dňoch pri príležitosti 10. výročia jeho zvolenia. Zhŕňa ich a hodnotí Imrich Gazda.
Francúzska vláda prežila prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Čeliť bude ešte jednému návrhu, o ktorom sa však predpokladá, že bude mať ešte menšiu podporu poslancov. (tasr)
Medzinárodné spoločenstvo prisľúbilo zemetrasením postihnutému Turecku a Sýrii pomoc vo výške siedmich miliárd eur, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson na darcovskej konferencii v Bruseli. (tasr)
Vojna na Ukrajine
Ruská ofenzíva sa môže blížiť k svojmu vrcholu, tvrdia americkí experti
Inštitút pre štúdium vojny vo svojej poslednej správe o situácii na bojisku píše, že ruské útočné operácie sa v posledných týždňoch spomalili.
Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 350 miliónov dolárov. Oznámil to minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Zásielka bude obsahovať množstvo rozličných druhov munície vrátane rakiet do raketometov HIMARS, munície do húfnic a bojových vozidiel pechoty, ale aj protiradarové rakety HARM a protitankové strely. Okrem toho USA pošlú na Ukrajinu aj cisternové vozidlá a riečne člny. (tasr)
Popularita Oscarov medzi Američanmi dlhodobo klesá. Kým v roku 1998 slávnostný večer sledovalo rekordných 55 miliónov divákov a do roku 2018 ich bolo pravidelne viac ako 30 miliónov, za posledných 5 rokov ich počet neprekročil 20-miliónovú hranicu. Je otázne, či sa to kvótami podarí zmeniť. Píše Michal Lukáč.
Ukrajinská tajná služba sa prihlásila k likvidácii zradcu v Chersonskej oblasti
„Organizátor mučiarní v Chersonskej oblasti Serhij Moskalenko bol nedávno zlikvidovaný na dočasne okupovanom území,“ uviedla v tajná služba v pondelkovom vyhlásení.
V Nazarete útočili na kresťanskú školu
„Toto sa stalo prvýkrát. Nie sme zvyknutí na takéto násilie, najmä vo vzťahu k našim školám,“ hovorí pomocný biskup Latinského patriarchátu Jeruzalema.
Josep Borrell
Putin môže byť okamžite zatknutý v takmer 130 krajinách sveta
Šéf diplomacie EÚ spresnil, že hoci ruské úrady odmietajú toto rozhodnutie s odôvodnením, že Rusko nie je signatárom Rímskeho štatútu, ktorý položil základy tohto medzinárodného súdu, praktické dôsledky tohto rozhodnutia sú zrejmé.
Nezmeškajte hlavné udalosti dňa. Odoberajte newsletter Dnes treba vedieť a každý pracovný deň vám náš spravodajský tím do mailu pošle večerný prehľad tých najdôležitejších udalostí a zaujímavý text alebo video z Postoja, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Prihlásiť sa môžete tu.