Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. január 2023, 22:00

Ukrajinskí vyšetrovatelia zadržali člena SBU podozrivého zo špionáže pre Rusko

Pri pátraní vyšetrovatelia našli mobilné telefóny, ruské SIM karty, finančnú hotovosť a ďalšie dôkazy potvrdzujúce „dlhodobé väzby“ zatknutého na Rusko a tamojšie orgány činné v trestnom konaní.

Ukrajinskí vyšetrovatelia zadržali predstaviteľa bezpečnostných síl podozrivého zo špionáže pre Rusko. Oznámil to vo štvrtok tamojší Štátny úrad pre vyšetrovanie (SBI), na ktorý sa odvoláva agentúra Reuters.

SBI priblížil, že ide o podplukovníka Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU), ktorý vyzradil lokalitu vojenských kontrolných stanovísk v Záporožskej oblasti, ako aj ďalšie tajné informácie. Informácie údajne poslal svojim ruským kontaktom prostredníctvom e-mailu a cez četovaciu aplikáciu.

Pri pátraní vyšetrovatelia našli mobilné telefóny, ruské SIM karty, finančnú hotovosť a ďalšie dôkazy potvrdzujúce „dlhodobé väzby“ zatknutého na Rusko a tamojšie orgány činné v trestnom konaní.

Šéf SBU Vasyľ Maľuk uviedol, že SBU v súčasnej situácii „pracuje ako jeden tím a robí maximum pre víťazstvo Ukrajiny“. Dodal pritom, že „vyčistenie našich radov od zradcov je dôležitou súčasťou tohto procesu“.

Od začiatku ruskej ofenzívy začala SBU vyšetrovanie vyše 2000  trestných konaní voči osobám podozrivým z kolaborácie s Ruskom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal vlani v júli z funkcie šéfa SBU Ivana Bakanova za neefektívne plnenie jeho povinností. Zelenskyj vtedy povedal, že po vypuknutí invázie zostalo na okupovaných územiach vyše 60 členov SBU a úradu generálnej prokuratúry, ktorí kolaborovali s Ruskom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Miera evidovanej nezamestnanosti vo februári 2023 klesla na 5,76 %. Vo februári klesol aj podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie na obyvateľstve v produktívnom veku na 4,40 % z januárovej úrovne 4,44 %. Uviedol to dočasne poverený minister práce Milan Krajniak. (tasr)

pred 2 hodinami

Prevzatie švajčiarskej banky Credit Suisse jej domácim konkurentom UBS zatiaľ neposilnilo dôveru v európsky finančný sektor. V pondelok ráno po otvorení búrz akcie bánk v Nemecku a vo Francúzsku prudko klesli. Napríklad cena akcií Deutsche Bank sa prepadla o takmer 10 % a Commerzbank o viac ako 7 %. (tasr)

pred 3 hodinami

Austrálske úrady obvinili prvého austrálskeho veterána z vojnového zločinu v súvislosti s údajnou vraždou spáchanou v Afganistane. Stalo sa tak tri roky po tom, čo sa pri vyšetrovaní zistilo, že za vojnové zločiny v Afganistane možno stíhať 19 príslušníkov austrálskych špeciálnych síl. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.