Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. január 2023, 19:25

Spojené štáty uvalili sankcie na osoby a subjekty spojené s Vagnerovou skupinou

Američania majú zakázané tejto skupine poskytovať finančné prostriedky, tovar alebo služby.

Spojené štáty vo štvrtok oficiálne vyhlásili ruskú súkromnú vojenskú Vagnerovu skupinu za „nadnárodnú kriminálnu organizáciu“ a zmrazili jej aktíva v USA. Američania majú zakázané tejto skupine poskytovať finančné prostriedky, tovar alebo služby. TASR informuje na základe správ stanice Sky News a agentúry Reuters.

Americké ministerstvo zahraničných vecí uvalilo sankcie na desiatky subjektov a jednotlivcov s väzbami na Vagnerovu skupinu a jej šéfa Jevgenija Prigožina, ako aj vládnych predstaviteľov a osoby napojené na ruský vojenský priemysel.

Washington prijal tiež sankcie voči ďalším subjektom podporujúcim vojenské operácie vagnerovcov. Patrí medzi ne spoločnosť Terra Tech sídliaca v Rusku a čínsky Výskumný ústav kozmických vied a techniky Čchang-ša Tchian-ji.

Ministerstvo financií zase vo vyhlásení uviedlo, že členovia Vagnerovej skupiny sú „zapojení do závažných kriminálnych aktivít vrátane masových popráv, znásilnení, detských únosov a fyzického zneužívania v Stredoafrickej republike a Mali“. USA vinia Vagnerovu skupinu zo spoluviny pri nútenom vysídľovaní žien, detí a civilistov v Stredoafrickej republike či útokov na nemocnice.

Šéfka rezortu financií Janet Yellenová uviedla, že ďalšie sankcie prispejú k tomu, aby šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi znemožnili vyzbrojovať svoju vojnovú mašinériu.

Reuters pripomína, že hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby minulý týždeň povedal, že Putin sa čoraz viac spolieha vo vojne na Ukrajine na vagnerovcov. Uviedol tiež, že narastá napätie medzi vagnerovcami a ruským rezortom obrany. „Vagnerovci sa stávajú rivalom centrálnej ruskej armády a ruských ministerstiev,“ vyhlásil.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Miera evidovanej nezamestnanosti vo februári 2023 klesla na 5,76 %. Vo februári klesol aj podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie na obyvateľstve v produktívnom veku na 4,40 % z januárovej úrovne 4,44 %. Uviedol to dočasne poverený minister práce Milan Krajniak. (tasr)

pred 4 hodinami

Prevzatie švajčiarskej banky Credit Suisse jej domácim konkurentom UBS zatiaľ neposilnilo dôveru v európsky finančný sektor. V pondelok ráno po otvorení búrz akcie bánk v Nemecku a vo Francúzsku prudko klesli. Napríklad cena akcií Deutsche Bank sa prepadla o takmer 10 % a Commerzbank o viac ako 7 %. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.