Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. január 2023, 14:44

Britské tanky Challenger by mali na Ukrajinu doraziť koncom marca

Výcvik ukrajinských vojakov na ich obsluhu sa začne už budúci týždeň.

Británia dúfa, že jej tanky Challenger 2 dorazia na Ukrajinu koncom marca. Výcvik ukrajinských vojakov na ich obsluhu sa začne už budúci týždeň. Oznámil to vo štvrtok štátny tajomník britského ministerstva obrany Alex Chalk, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

„Zámerom je, aby to bolo na konci marca,“ uviedol Chalk v britskom parlamente. Reagoval tak na otázku, kedy britské tanky dorazia na Ukrajinu.

Ukrajinskí vojaci budú dovtedy vycvičení na používanie tankov a ich údržbu. „Čo sa týka výcviku, som rád, že môžem povedať, že sa očakáva, že sa začne budúci týždeň v pondelok,“ cituje Chalka televízia Sky News.

Hoci západné krajiny už Ukrajine pomohli dodávkami zbraní vrátane delostreleckých alebo systémov protivzdušnej obrany Patriot, s dodávkou tankov váhali.

Británia ako prvá v polovici januára prisľúbila, že Ukrajine pošle 14 tankov Challenger 2 a ďalšie delostrelecké vybavenie. V stredu potom Nemecko potvrdilo, že Ukrajine dodá 14 tankov Leopard 2 a povolilo ich dodávky pre Ukrajinu aj iným krajinám. K tejto pomoci sa neskôr pripojili Spojené štáty a ohlásili, že Ukrajine pošlú 31 tankov Abrams.

Nemecký minister obrany Boris Pistorius vo štvrtok spresnil, že tanky Leopard 2 na Ukrajinu zrejme dorazia na prelome marca a apríla.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 15 minútami
pred hodinou

Americká centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu podľa očakávania o 25 bázických bodov do pásma 4,75 percenta až 5 percent. Zároveň však signalizovala, že v dôsledku otrasov na bankovom trhu by mohla vo zvyšovaní sadzieb urobiť prestávku. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.