Lipšic verzus Žilinka
Špeciálna prokuratúra kritizuje spôsob využívania paragrafu 363

Foto - TASR
Prokuratúri zdôraznili, že ide o mimoriadny opravný prostriedok proti právoplatným rozhodnutiam vydaným v prípravnom konaní.
„Môj názor je, že sa v mnohých rozhodnutiach podľa paragrafu 363 Trestného poriadku aplikujú iné pravidlá a iné právne názory. Iné je to v kauzách, kde figurujú vplyvné osoby spoločenského a podnikateľského prostredia a iné je to v kauzách, kde figurujú iné osoby, ktoré takýto vplyv a postavenie nemajú," uviedol špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
Prokurátor Ladislav Masár zdôraznil, že generálny prokurátor je pri rozhodovaní podľa paragrafu 363 Trestného poriadku limitovaný, keďže ide o mimoriadny opravný prostriedok.
Dôvodnosť rušiť právoplatné uznesenia je podľa neho len vtedy, „ak napadnuté procesné rozhodnutie bolo vydané v hrubom rozpore s dôkaznou situáciou, alebo je výsledkom nezákonného postupu".
Nemal by podľa jeho slov vydávať podriadeným prokurátorom negatívne pokyny. V reakcii na dôvody zrušenia obvinenia exšéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému z leta 2021 uviedol, že väčšina trestných stíhaní sa začína na základe písomných trestných oznámení. Pčolinský bol neskôr opätovne obvinený.
Masár v tejto veci upozornil tiež na konanie prokurátorky generálnej prokuratúry pred začiatkom súdu. „Nerozumiem, ako je možné, že v niektorých profilových kauzách, keď prokurátor ÚŠP podá obžalobu, tak prokurátorka GP napíše na súd, aby bola obžaloba vrátená a odmietnutá. To robí obhajoba, to nerobia prokurátori," skonštatoval Lipšic.
„Podľa názoru mňa a vyšetrovateľa nebolo v poriadku, že osoba údajne požiadaná o finančnú sumu vysokým funkcionárom Národnej kriminálnej agentúry za to, že nejaká trestná vec, operatívne preverovanie, nazvime to akokoľvek, tú sumu poskytne," povedal Matúš Harkabus v súvislosti s kauzou poslanca Martina Borguľu, ktorému minulý týždeň generálny prokurátor zrušil obvinenie.
Riaditeľ odboru ekonomickej kriminality na ÚŠP Ondrej Repa zdôraznil, že polemika o aplikovaní ustanovenia paragrafu 363 by sa nemala viesť o počte, ale o spôsobe.
Generálna prokuratúra v tejto súvislosti vyhlásila, že nebude viesť prostredníctvom médií názorovú polemiku s ÚŠP, ktorý je jej osobitnou súčasťou.
Zároveň poukázala na rozhodnutie Najvyššieho správneho súdu o disciplinárnom previnení špeciálneho prokurátora, podľa ktorého "stav, keď podriadený prokurátor mediálne kritizuje nadriadeného prokurátora alebo vyjadruje nesúhlas s jeho rozhodnutím v konkrétnej, prípadne ešte právoplatne neskončenej veci, je neúnosný a zneisťuje verejnosť vo vzťahu k funkčnosti prokuratúry a zákonnosti jej rozhodovania".
„Všetky rozhodnutia generálneho prokurátora SR poskytovali jasnú a zrozumiteľnú odpoveď na právne a skutkové otázky významné pre posúdenie veci z trestnoprávneho hľadiska a zároveň zodpovedajú individuálnym okolnostiam každého z prípadov," uviedol hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.
Doplnil, že prokuratúra zároveň odmieta ako nepravdivé tvrdenie špeciálneho prokurátora, že by prokurátorka generálnej prokuratúry napísala na súd v nejakej veci, aby bola obžaloba vrátená a odmietnutá.
Dnes treba vedieť
„Keď som sledoval vyjadrenia exministra Branislava Gröhlinga v médiách, bolo to chaotické a mimo pointy. Raz hovoril o environmentálnej výchove, inokedy o digitálnych zručnostiach alebo o sexuálnej výchove. Zmysel plánovaných zmien sa utopil v týchto na prvé počutie atraktívnych témach, o ktorých však reforma vôbec nie je. Gröhling nebol dobrým reprezentantom skutočných zmien, ktoré má reforma priniesť," hovorí Branislav Pupala, ktorý viac ako dva roky pripravoval zmeny v učebných osnovách.
Klimatický zákon ministra Jána Budaja nie je o ochrane prírody. Je o vyžmýkaní peňazí zo štátneho rozpočtu žalobami a o ich presunutí cez Environmentálny fond k spriazneným neziskovkám. Komentuje Erik Potocký.
Súhrn udalostí vo štvrtok 2. februára:
- NAKA obvinila Kaliňáka a Brhela z podplácania. Podplácať mali Imreczeho.
- Ján Budaj z postu ministra neodíde. Tvrdí, že spoluprácu s ŠtB podpísal, no nikdy nevykonával, zväzok zverejní.
- Prokurátor podal obžalobu na Mariana Kočnera v kauze Five Star Residence.
- Rusi na výročie invázie chystajú ofenzívu, uviedol ukrajinský minister obrany.
- V Krematorsku zasiahla ruská raketa obytný dom. Z trosiek vytiahli troch mŕtvych.
- Skupina ukrajinských vojakov prišla do Nemecka, aby sa zaučila na systém Patriot.
Ruská súkromná polovojenská organizácia Vagnerova skupina, známa verbovaním odsúdencov z ruských väzníc do vojny na Ukrajine, v posledných mesiacoch spomalila ich nábor. V najnovšej správe to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny. Vagnerova skupina ponúkala pri nábore väzňom slobodu bez ohľadu na ich rozsudok. Stačilo podpísať zmluvu žoldniera a prežiť celé zmluvné obdobie v bojoch na Ukrajine. (tasr)
Rozvoj zbrojárskeho priemyslu v Maďarsku sa nesmie spomaliť, tvrdí Orbán
„Obrana Maďarska je naším najdôležitejším cieľom,“ uviedol maďarský premiér.
Vladimir Putin
Rusko opäť ohrozujú nemecké tanky ako počas druhej svetovej vojny
Ruský prezident pohrozil, že majú čím reagovať. „Nebude to len použitím ozbrojených vozidiel, to by mal každý chápať... Moderná vojna s Ruskom bude celkom iná.“
KDH rokovalo s Modrou koalíciou Mikuláša Dzurindu. Aj naďalej však platí, že kresťanskí demokrati idú do volieb samostatne. „Modrá koalícia musí predstaviť svoje programové tézy, hodnotový rámec a personálne obsadenie. Nasledujúce obdobie ukáže, či sú medzi nami vôbec nejaké prieniky,“ napísalo KDH v stanovisku.
Na rodičovský dôchodok by mali mať nárok aj rodičia vojakov a policajtov
Návrh novely zákona o sociálnom poistení poslancov Sme rodina posunulo plénum Národnej rady do druhého čítania.
Novela ústavy
Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať okrem uznesenia aj referendom
Návrh, ktorý to uvádza, posunuli poslanci do druhého čítania. Zákon je z dielne poslancov Sme rodina Jozefa Hlinku a Petra Pčolinského.
Fínsko a Švédsko sú odhodlané vstúpiť do NATO spolu, potvrdili premiéri
Spravia tak aj napriek námietkam Turecka proti kandidatúre Švédska.