Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. január 2023, 12:06

NASA a Pentagon budú spoločne vyvíjať raketu s jadrovým pohonom

„Pomocou tejto novej technológie by astronauti mohli cestovať do hlbokého vesmíru a späť rýchlejšie ako kedykoľvek predtým,“ vyhlásil riaditeľ NASA.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) začal spoluprácu na vývoji raketového motora na jadrový pohon s Agentúrou pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA). TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Riaditeľ NASA Bill Nelson v utorok uviedol, že cieľom partnerstva je „vyvinúť a predviesť pokročilú technológiu jadrového tepelného pohonu už v roku 2027“.

„Pomocou tejto novej technológie by astronauti mohli cestovať do hlbokého vesmíru a späť rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, čo je významný potenciál pripraviť sa na misie s ľudskou posádkou na Mars," vyhlásil Nelson.

NASA tvrdí, že jadrový pohon rakiet môže byť trikrát alebo viackrát účinnejší ako konvenčný chemický pohon. Tým by sa skrátil čas prepravy, čo je pre prípadnú misiu na Mars nevyhnutné.

V jadrovom tepelnom motore sa na generovanie extrémne vysokých teplôt používa štiepny reaktor. Jeho teplo sa odovzdáva kvapalnému palivu, ktoré sa následne mení na plyn a expanduje cez dýzu, čím motoru poskytuje ťah.

„DARPA a NASA majú za sebou už dlhú históriu plodnej spolupráce,“ povedala riaditeľka DARPA Stefanie Tompkinsová. Spomenula superťažkú nosnú raketu Saturn V, ktorá v roku 1969 úspešne dopravila prvých astronautov na Mesiac.

„Program jadrových tepelných rakiet bude nevyhnutný na efektívnejšiu a rýchlejšiu dopravu materiálu na Mesiac a prípadne aj ľudí na Mars,“ zdôraznila Tompkinsová.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 24 minútami

V dolinách a kotlinách môže teplota v pondelok ojedinele klesnúť pod mínus 20 stupňov Celzia. Súvisí to s presunom tlakovej výše do našej oblasti. SHMÚ upozorňuje, že najvýraznejší pokles teploty nastane v Banskobystrickom kraji, na Gemeri, dolnom Spiši a pod Tatrami. (tasr)

pred hodinou

Ministerstvo vnútra eviduje 108 vyhlásených mimoriadnych situácií z dôvodu snehovej kalamity. Vyzýva tiež vodičov na zvýšenú opatrnosť na cestách. Horskí záchranári varujú pred lavínami. „Mimoriadna situácia pre celý okres vyhlásená prednostom okresného úradu platí naďalej v Čadci, v ostatných prípadoch platia mimoriadne situácie na úrovni obcí a miest, ktoré vyhlásili starostovia alebo primátori," priblížila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti SSC Neapol sa opäť priblížili k zisku titulu v talianskej Serii A. V zápase 21. kola zvíťazili aj so slovenským stredopoliarom Stanislavom Lobotkom v zostave na pôde Spezie Calcio 3:0. Neapol dosiahol piaty ligový triumf v sérii, po ktorom má na čele tabuľky 16-bodový náskok pred Interom Miláno. (tasr)

pred 3 hodinami

Slovenskí tenisti ani na štvrtý pokus nepostúpili na finálový turnaj Davisovho pohára. V kvalifikačnom dueli prehrávajú na harde v Groningene s Holandskom 0:3. Slováci budú v septembri bojovať o to, aby si v roku 2024 mohli opäť zahrať o účasť medzi elitnou 16-kou. (tasr)

pred 3 hodinami

Robert Kaliňák zo Smeru uviedol, že prípad Lenky Wittenbergerovej, ktorá ako šéfka Finančnej správy prijala úplatok 50-tisíc eur a súd sa s ňou dohodol na vine a treste, nie je trestným činom. Konanie Wittenbergerovej označil Kaliňák za „eticky neprijateľné“. Súd nariadil exšéfke daniarov podmienečný dvojročný trest s päťročnou skúšobnou dobou a peňažný trest 50-tisíc eur. (markíza)

pred 4 hodinami

Juraj Šeliga považuje za neštandardné vyjadrenia policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý nevylúčil kandiatúru vo voľbách. Poslanec Za ľudí hovorí, že ak chce ísť Hamran do politiky, tak by nemal byť na čele polície. (tv markíza)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.