Mikulec by súhlasil so zmenou paragrafu 363, iniciatívu prezidentky podporuje
„Tiež som toho názoru, že zmena ako taká v štruktúre prokuratúry na Slovensku a aj od toho sa odvíjajúceho použitia takýchto opravných prostriedkov by mala nastať,“ poznamenal minister vnútra.
Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) by súhlasil so zmenou paragrafu 363 Trestného poriadku. Konštatuje to na sociálnej sieti. Aj na základe udalostí z posledných dní je podľa neho na mieste, aby sa k nemu vyjadril Ústavný súd. Podporuje preto iniciatívu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa naň chce v tejto veci obrátiť.
„Súhlasil by som so zmenou paragrafu 363? Určite áno. Tiež som toho názoru, že zmena ako taká v štruktúre prokuratúry na Slovensku a aj od toho sa odvíjajúceho použitia takýchto opravných prostriedkov by mala nastať,“ poznamenal Mikulec s tým, že paragraf 363 je podľa neho do určitej miery na Slovensku ojedinelý v tom zmysle, že voči nemu neexistuje žiadny opravný prostriedok.
Paragraf 363 bol podľa Mikulca použitý už aj na zrušenie trestného stíhania, kde ešte nebol obvinený nikto. Predmetný paragraf už generálny prokurátor pritom použil viackrát, či správne, nechce Mikulec polemizovať. Sú na to podľa neho rôzne názory. Poukazuje však zároveň na to, čo na používanie paragrafu 363 hovorí Trestný poriadok.
„Aj udalosti posledných dní ukázali, že je úplne na mieste, aby sa Ústavný súd vyjadril k využitiu tohto nástroja. Plne preto podporujem iniciatívu prezidentky SR v tejto veci,“ podotkol Mikulec.
Prezidentka minulý týždeň informovala, že na Ústavný súd napadne znenie paragrafu 363 Trestného poriadku. Je presvedčená, že terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci, ale tiež neprispievajú k budovaniu dôvery v justíciu.
Kritike za nadužívanie paragrafu 363 Trestného poriadku sa nevyhol ani dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Generálny prokurátor Maroš Žilinka v reakcii uviedol, že odmieta zaťahovanie prokuratúry do politického boja.
Dnes treba vedieť
Január bol z pohľadu vysokých teplôt jedným z najextrémnejších v histórii
Zaznamenaný bol napríklad najnižší počet mrazivých dní za posledné roky.
V pondelok predpoludním evidovalo ministerstvo vnútra 95 vyhlásených mimoriadnych situácií z dôvodu snehovej kalamity. Celkovo bolo pre snehovú kalamitu vyhlásených 111 mimoriadnych situácií, z ktorých už 16 odvolali. „Vyhlásené boli v Žilinskom kraji, Prešovskom kraji a v jednom prípade v Banskobystrickom kraji,“ priblížili z ministerstva. (tasr)
Zemetrasenie v Turecku a silnejšie dotrasy zaznamenali aj seizmické stanice na Slovensku, potvrdil to seizmológ Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Ako vysvetlil, vzhľadom na komplikovanú geológiu v oblasti, kde sa stretávajú tri litosférické dosky, dochádza k silným zemetraseniam. (tasr)
Český prezident Miloš Zeman pricestuje v pondelok popoludní na rozlúčkovú návštevu Slovenska. Trvať by mala tri dni. Počas nej sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s exprezidentmi či s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom. (tasr)
Poľský minister obrany Blaszczak
Budeme mať najsilnejšiu pozemnú armádu v Európe
Poľskú armádu v súčasnosti tvorí približne 164-tisíc vojakov, pričom vlani ju posilnilo rekordných 13 745 ľudí. Je to najviac od zrušenia brannej povinnosti v roku 2008.
Ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom uviedla, že zemetrasenie nepoškodilo tureckú jadrovú elektráreň Akkuyu, ktorá je v súčasnosti vo výstavbe a ruská spoločnosť ju má na starosti. „Boli tu cítiť otrasy s magnitúdou tri... naši špecialisti však neodhalili žiadne poškodenie zariadení, stavebných konštrukcií či žeriavov,“ uviedla Anastasija Zotejevová, predstaviteľka Rosatomu. (tasr)
Zemetrasenie, ktoré zasiahlo Turecko a Sýriu, si vyžiadalo viac než 1300 obetí na životoch. Počet obetí naďalej stúpa. Viaceré obete našli pod betónovými podlahami zrútených budov. (ap)
Nemec Rainer Zitelmann má za sebou pozoruhodný životný príbeh. Pred rokmi ako vyštudovaný historik podrobil kritickej analýze svetonázor a ideológiu Adolfa Hitlera. Neskôr sa dal na podnikanie. Druhý doktorát si následne spravil zo sociológie, venujúc sa skúmaniu mentality úspešných biznismenov. Dnes píše knihy, v ktorých obhajuje trhovú ekonomiku ako najlepší nástroj na umenšenie chudoby. Rozprával sa s ním redaktor Lukáš Krivošík.
Ľudia s homosexuálnymi sklonmi sú Božie deti, odsudzovať ich je hriech, povedal pápež František počas tlačovej konferencie na palube lietadla pri návrate z Afriky. „Som presvedčený, že Katechizmus Katolíckej cirkvi hovorí, že by nemali byť marginalizovaní. Tento bod je podľa mňa jasný,“ dodal pápež s tým, že hovorí o ľuďoch, nie o homosexuálnej lobby.
Slovenská diplomacia zatiaľ neeviduje Slovákov medzi obeťami zemetrasenia v Turecku a Sýrii. Rezort zahraničných vecí však situáciu naďalej monitoruje. (tasr)