Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
25. január 2023

Keď rodič vezme život celej rodine

Môže za tým byť domnelá láska, finančné problémy, ale i túžba po pomste

Čo je to za fenomén, keď človek vidí riešenie svojich problémov v ukončení života celej svojej rodiny?

Môže za tým byť domnelá láska, finančné problémy, ale i túžba po pomste

Policajti zasahujú v byte v Michalovciach, kde našli mŕtvych manželov aj s oboma ich deťmi. Foto: TASR/Roman Hanc

V priebehu len pár dní otriasli Slovenskom dve rodinné tragédie. V Michalovciach 53-ročný muž zabil svoju 44-ročnú manželku a dve deti – dvanásťročného chlapca a štrnásťročné dievča. Potom spáchal samovraždu.

Prvé správy hovorili, že svojich blízkych zastrelil a potom namieril zbraň proti sebe. Po ďalšom vyšetrovaní vychádzajú na povrch informácie, že manželka i deti boli mŕtve skôr a nemajú strelné poranenia. Vyšetrovatelia predpokladajú, že ich udusil alebo otrávil.

Podľa medializovaných správ bol muž podnikateľom a vlastnil internetovú firmu, ktorú neskôr predal. Peniaze z predaja však zle investoval a dostal sa do veľkých finančných problémov. V tomto čase sa údajne začali aj rodinné problémy a manželka sa s ním chcela dať rozviesť.

Niektoré médiá tragický osud rodiny z Michaloviec interpretovali ako typické domáce násilie, ktoré páchajú muži na ženách. Aj Ria Gehrerová v Denníku N priniesla prvé dni po tragédii príliš rýchly komentár, v ktorom vraždu v Michalovciach radí automaticky do kategórie násilia na ženách v štýle „keď si muži myslia, že môžu rozhodovať o životoch svojich žien“ a spája tento prípad s ďalšími explicitnými obeťami domáceho násilia.

Odborníci však prípady, keď rodič siahne na životy svojich najbližších a nakoniec i na svoj, hodnotia ako pomerne zložitý fenomén.

Ešte sa verejnosť riadne nespamätala z tejto tragédie a už prišla ďalšia. V obci Pobedim v okrese Nové Mesto nad Váhom zasahovala polícia v rodinnom dome, v ktorom našli s bodnými a reznými ranami troch ľudí vrátane štvorročného chlapčeka. Našťastie všetci boli mimo ohrozenia života.

Následné vyšetrovanie dokázalo, že tentokrát útočila 34-ročná žena, bývalá manželka zraneného muža, pričom pri útoku zranila aj svojho malého syna. Polícia v pondelok voči nej vzniesla obvinenie „z obzvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného v štádiu pokusu a prečinu ublíženia na zdraví“ a vzala ju do väzby. Na exmanžela zaútočila v momente, keď sa na zemi hral s dieťaťom.

Aj českou verejnosťou otriasol nedávny prípad, ktorý sa stal počas vianočných prázdnin, keď zmizla matka s trojročným synom počas výletu v Krkonošiach. Po niekoľkých dňoch pátrania ich našli oboch mŕtvych, vyšetrovanie ukázalo, že matka svojho synčeka uškrtila a následne sa obesila. V pozadí tragédie bol prebiehajúci rozvod, pričom matka neuniesla rozhodnutie o zverení dieťaťa do otcovej starostlivosti.

Vraždy z „dobročinnosti“?

Aké dôvody môže mať jeden z rodičov zaútočiť na svoju rodinu vrátane vlastných detí s úmyslom pripraviť ich o život? Prečo keď chce spáchať samovraždu, neurobí tak sám, ale vezme so sebou aj ostatných?

Odborníci v prvom rade upozorňujú, že aj keď nám to tak možno nepripadá, takéto prípady sa dejú skutočne ojedinele. Vždy však vyvolajú šok, ktorý mnohými otrasie a médiá o nich informujú vo veľkom, či už sa udejú u nás, alebo na inom konci sveta.

Tím amerických psychiatrov na čele s Phillipom J. Resnickom uverejnili v odbornom časopise The Journal of the American Academy of Psychiatry and the Law výsledky svojho výskumu ešte z roku 2005, na ktorý mnohí odborníci doteraz odkazujú. 

Podľa ich záverov sa k vyvraždeniu svojej rodiny rozhodnú dvakrát častejšie muži ako ženy. Všetky prípady bez ohľadu na pohlavie však mali jeden spoločný znak. Páchatelia svoj čin plánovali a pripravovali sa naň dlhšie. Nejde teda o konanie v afekte a pod vplyvom výbuchu emócií.

Americkí odborníci tvrdia, že až v 70 percentách je dôvod takéhoto konania „altruistický“. Matky alebo otcovia, ktorí siahli na život svojich detí, viedla túžba zmierniť ich či už skutočné, alebo domnelé utrpenie. Chcú deti uchrániť pred zlom tohto sveta či pred bolesťou a utrpením, ktoré v ich životoch môžu nastať.

Keď sa k týmto okolnostiam pridáva finančný stresor, teda ak sa rodina dostáva do existenčných problémov, motív zabiť svojich najbližších z „lásky“ sa len umocňuje, zdôrazňujú americkí psychiatri.

Len som ich smrť urýchlil

„Ak čítate tieto riadky, môj život sa už skončil. Rovnako aj život mojej milovanej manželky a mojich dvoch úžasných detí,“ citujú v dokumentárnom filme nemeckej televízie WDR z listu na rozlúčku 34-ročného Stefana Lamma, ktorý v januári 2012 zabil svoju manželku Yvonne, dve malé deti a nakoniec seba.

Inzercia

„Neexistuje žiadna cesta von. Nedokážem svojej rodine zabezpečiť pokojnú budúcnosť. Chcem ich pred tým zachrániť. Všetci raz musíme zomrieť. Len som tento proces trochu urýchlil.“

Z pokračovania listu je zreteľné, že svoj čin precízne plánoval. Príbuzní i priatelia boli v šoku. Nerozumeli, prečo muž, ktorý je usilovný v práci a miluje svoju manželku a deti, sa rozhodne vykonať niečo také hrozné.

Vyšetrovatelia po čase zistili, že dlhoval 30-tisíc eur. Nerozumeli, prečo by niekto zabil svojich najbližších pre takúto sumu. Odborníci analyzovali jeho dlhý list na rozlúčku. Spolu s výpoveďami najbližších prišli na to, že obraz ideálnej rodiny bol len fasádou, pod ktorou sa skrývali narcistické črty otca.

Túžil vyzerať ako ten najlepší, ten najúspešnejší, kupoval si drahé obleky, luxusné veci, snažil sa ukázať, že patrí do spoločenskej vrstvy, na ktorú reálne nemal. Pred týmto sklamaním chcel uchrániť aj svoju rodinu.

„Altruistický motív“, ako ho odborníci nazvali, nie je jediný, ktorý prinúti niektorých zdvihnúť zbraň nielen proti sebe, ale aj na najbližších. Môžu byť za tým, samozrejme, aj psychické problémy a neliečené psychózy, ale aj dlhodobo prítomné násilie, ktoré sa agresorovi vymkne z rúk. 

Túžba po pomste

Ale ten druhý najsilnejší motív je podľa odborníkov manželská pomsta. Práve tomuto motívu sa pred niekoľkými mesiacmi venovali najmä talianski psychiatri a psychológovia. Sicíliou v lete otriasol hrozný prípad, keď dvadsaťtriročná matka Martina Pattiová nahlásila únos svojej štvorročnej dcéry. Polícii tvrdila, že jej do domu vtrhli traja ozbrojení muži a dieťa zobrali so sebou.

Jej príbeh však začal mať čoskoro trhliny, najmä keď kamerové záznamy nič nezachytili. Po niekoľkých hodinách vypočúvania priviedla matka vyšetrovateľov k miestu, kde bola malá Elena zakopaná. Na tele malého dievčatka bolo pätnásť bodných rán.

Jej motívom bol veľký hnev voči expartnerovi, ktorý od nej v minulosti odišiel a aktuálne začal žiť s novou priateľkou. Otec mal s dcérkou veľmi dobrý vzťah a trávil s ňou veľa času. A tak sa rozhodla ublížiť na tom najcitlivejšom mieste.

Médiá dokonca zverejnili zábery malej Eleny, ako sa v deň, keď prišla o život, srdečne lúči s učiteľkami v škôlke. Matka ju vyzdvihla skôr ako zvyčajne a na záberoch stojí chladne bez emócií vedľa dieťaťa. Podľa výsledkov pitvy dievčatko prišlo o život len niekoľko hodín potom. Odborníci na záberoch videli ženu, ktorá už v tom čase bola pevne pre svoj čin rozhodnutá.

Claudio Mencacci, bývalý šéf neurovedeckých štúdií na univerzite v Miláne, tvrdí, že táto matka mohla konať na základe toho, čomu odborníci hovoria „Medea syndróm“. Je to vražedný impulz, ktorého konečným cieľom má byť neznesiteľné utrpenie partnera.

Nikto sa pre taký čin nerozhodne náhle

Názov tohto syndrómu pochádza zo starovekej gréckej tragédie. Medeu v nej opustil manžel a tá z pomsty zabije svoje deti. 

Prezident talianskej psychiatrickej spoločnosti Massimo Di Giannantonio tvrdí, že vražda vlastného dieťaťa z pomsty je tá nadramatickejšia skratka toho, čo sa môže stať v mysli človeka.

„Tieto udalosti sa nikdy nestanú náhodou ani náhle z minúty na minútu, nikdy sa neudejú bez akýchkoľvek predchádzajúcich indícií,“ povedal Di Giannantonio v rozhovore pre portál Today.it.

Podľa neho je nevyhnutné, aby sme k svojmu okoliu a správaniu svojich blízkych boli pozornejší. To je veľmi náročné a práve v dnešnej atmosfére, keď mnohé rodiny žijú anonymné životy bez bližšieho kontaktu s príbuznými či priateľmi, o to komplikovanejšie.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.